Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Zwyczajne Nadzwyczajny Sklep”, w którym poznacie historie uchodźców z Syrii

W ramach programu humanitarnego syryjscy uchodźcy przebywający w Turcji otrzymali karty płatnicze. W jaki sposób wpłynęło to na ich życie, dowiecie się dziś i jutro w Faktycznym Domu Kultury.
.get_the_title().

„Zwyczajnie Nadzwyczajny Sklep” jest inicjatywą Komisji Europejskiej oraz Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP). To międzynarodowa kampania informacyjna na temat pomocy udzielanej przez UE i WFP uchodźcom, którzy uciekli z ogarniętej wojną Syrii do Turcji. Akcja organizowana jest w pięciu europejskich miastach – Paryżu, Mediolanie, Amsterdamie, Berlinie i Warszawie.

Warszawski oddział „Zwyczajnie Nadzwyczajnego Sklepu” otworzy się już dzisiaj (9 października) w Faktycznym Domu Kultury przy ulicy Gałczyńskiego 12.

Do jutra do godziny 16:00 będzie można odwiedzać instalację wzorowaną na sklepie, z usług którego uchodźcy w Turcji korzystają każdego dnia.

Dla Europejczyków zakupy to codzienność, a nawet niekiedy przykry obowiązek, więc czasem z trudem możemy sobie wyobrazić, że nie wszyscy w ten sposób odbierają tę czynność. Dla uchodźców zakupy bywają niezwykłym wydarzeniem – przywracają im godność i dają namiastkę normalności. Stąd właśnie nazwa kampanii „Zwyczajnie Nadzwyczajny Sklep”.

Dziś i jutro w Faktycznym Domu Kultury będzie można zapoznać się z działaniem programu „Emergency Social Safety Net” realizowanego przez UE i WFP.

W ramach tego programu rodziny uchodźców w Turcji otrzymały płatnicze karty debetowe, na których miesięcznie znajduje się 120 lir (około 70 złotych) na osobę. Dzięki temu mogą kupować produkty codziennego użytku, opłacać opiekę zdrowotną czy rachunki. „Emergency Social Safety Net” to największe przedsięwzięcie humanitarne finansowane przez UE. Działa od prawie 2 lat i pomaga 1,4 mln uchodźców. Okazuje się, że program przynosi rezultaty – odsetek dzieci uchodźców uczęszczających do szkół wzrósł w ciągu ostatnich 2 lat o całe 50 proc., natomiast liczba rodziców, którzy rezygnują z większych posiłków dla siebie, aby mieć czym nakarmić swoje dzieci, spadła o całe 45 proc. Jak odmienia się swoje życie z tym unijnym programem? Historie konkretnych ludzi i rodzin możecie poznać dziś i jutro w „Zwyczajnie Nadzwyczajnym Sklepie” w Faktycznym Domu Kultury. W programie także spotkanie z Witoldem Szabłowskim, video chat z Anną Alboth czy rozmowa viedeo z Moniką Ślósarską, kierownikiem misji syryjskiej w Turcji.
Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia znajdziecie tutaj.

FUTOPIA