Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Best scenes 2011-2020, #5: niezapomniane kino drogi

Lśniąca karoseria, pobłyskujące neony, kałuże na asfalcie, strzelaniny na autostradzie. Filmy z poprzedniej dekady obfitowały w niezapomniane sceny z drogą w tle – oto najlepsze z nich.
.get_the_title().

Motyw drogi i podróży znajdziemy w ogromnej liczbie współczesnych filmów. W wielu z nich potraktowano go tak oryginalnie, artystycznie oraz nieszablonowo, że uznaliśmy, iż zasługuje na osobną kategorię. Do naszego top 5 nie załapały się tak świetne tytuły jak 'Baby Driver’ czy 'Mission Impossible – Fallout’ (o tym drugim wspominaliśmy w trzeciej części cyklu). Poznajcie nasz wybór najciekawszych scen z drogą w tle z lat 2011-2020.

1. 'Drive’ (2011)

Na rozgrzewkę absolutny klasyk kina drogi, czyli 'Drive’. Trudno wybrać tu oczywiście jedną scenę, więc załączamy aż trzy, bo pod względem audiowizualnym produkcja Nicolasa Windinga Refna wyniosła motyw jazdy na zupełnie inny poziom.

Dla wielu hitem będzie tu hipnotyzujące ejtisową estetyką intro wraz z bezimiennym kierowcą, granym przez Ryana Goslinga, podążającym w rytm 'Nightcall’ Kavinsky’ego przez rozświetlone miasto.

Dla innych chociażby pełna emocji sekwencja z napadem, strzelaniną i absolutnie brawurową ucieczką. Jeszcze inni docenią szczególnie odstępującą akurat na moment od estetyki jazdy, ale na tyle przeszywającą, że warto przypomnieć ją w ramach bonusu, brutalną scenę w motelu, a przecież i tak na wyróżnienie zasługiwałoby jeszcze co najmniej kilka fragmentów. Znakomity film.

2. 'Zwierzęta nocy’ (2016)

Odludzie, gdy wokół nie ma żywej duszy i jest zupełnie ciemno, to chyba najgorsze możliwe miejsce do spotkania z bandziorami, zwłaszcza gdy wiezie się rodzinę. 'Zwierzęta nocy’ grozę takiej sytuacji przedstawiają z podobną dawką nieznośnych emocji, jaką znamy choćby z 'Funny Games’.

Zimna, pulsująca ścieżka dźwiękowa, niepokojące, nerwowe kadrowanie i kapitalne aktorstwo Jake’a Gyllenhaala i Amy Adams sprawiają, że sceny pierwszego kontaktu z antagonistami nie sposób zapomnieć.

Zwłaszcza znając późniejszy przebieg wydarzeń. Gyllenhaal w ogóle miał rękę do występów w mrocznych tytułach z pościgami – wart wyróżnienia jest też 'Wolny strzelec’ z 2014 roku.

3. 'Sicario’ (2015)

Ależ napięcie!

Scena wyczekiwania i poszukiwania przestępców na zatłoczonej, pełnej cywili meksykańsko-amerykańskiej granicy to prawdziwy majstersztyk pod względem grania na emocjach widza.

Począwszy od muzyki i całego montażu dźwięku, przez kolejne ujęcia lawirujące pomiędzy służbami, przestępcami i bogu ducha winnymi kierowcami i rodzinami, aż po przytłaczającą świadomość, że tutaj najprawdopodobniej zaraz rozpocznie się jatka, a cała ta otoczka to tylko cisza przed burzą. 'Sicario’ jest pod tym względem niesamowite!

4. 'Tenet’ (2020)

O filmie 'Tenet’ i kreatywnym potraktowaniu w nim motywu manipulowania czasem pisaliśmy więcej tutaj. Nie możemy jednak pominąć sceny szalonego pościgu, która jest tak niezwykła właśnie dzięki regułom, jakimi rządzi się uniwersum tego filmu.

Koncept auta pędzącego… w tył, co ma swoje fabularne uzasadnienie, i zaburzenie kolejnych praw fizyki zrealizowano tu doskonale.

Tym bardziej, że dawka serwowanego w sekwencji napięcia wcale na tych udziwnieniach nie cierpi – wręcz przeciwnie!

5. 'Dzikie historie’ (2014)

Było poważnie, więc teraz coś bardziej dowcipnego.

Antologia filmowa 'Dzikie historie’ skrywa prawdziwą perełkę o rywalizacji dwóch kierowców.

Banalny konflikt drogowy przeradza się z czasem w coraz bardziej zaciekłą walkę, aż w końcu… zobaczcie sami! Humor świetnie przeplata się tu z akcją i choć znaleźliśmy ten (pełny) fragment tylko w oryginalnej wersji językowej, sama mowa ciała bohaterów powinna wystarczyć, by wszystko zrozumieć.

Tekst: WM

KULTURA I SZTUKA