Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Top 10: najważniejsze technologie 2018 roku wg MIT

Postęp w świecie nauki jest kolosalny – oto kilka najciekawszych trendów, które warto obserwować.
.get_the_title().

Massachusetts Institute of Technology podał najważniejsze technologie 2018 roku, które mogą okazać się przełomowe. Główny czynnik, jakim kierowano się przy wyborze, to potencjał w bezpośrednim wpływie na nasze życie, jaki mogą mieć poniższe projekty, badania i produkty. Zapraszamy na krótką podróż do (niedalekiej) przyszłości!

1. Drukarka 3D tworząca metalowe obiekty

fot. dezeen.com

Sprzęt umożliwiający trójwymiarowe wydruki metalowych części? Żaden problem! W efekcie zapoczątkuje on zapewne tańsze i szybsze tworzenie mniej lub bardziej zaawansowanych obiektów z tego materiału. Niebagatelny wpływ może to wywrzeć przede wszystkim na przemysł, zaś kluczowe przedsiębiorstwa, które warto mieć na oku to Markforged, Desktop Metal oraz GE.

2. Sztuczne embriony

fot. gizmodo.com

Naukowcy podjęli się jakiś czas temu tworzenia embrionów z komórek macierzystych. Przełom nastąpił, gdy bez używania jajeczek i spermy udało się wykreować przypominające je struktury z samych tylko komórek macierzystych, co otworzyło zupełnie nowy rozdział w pracach nad inicjowaniem życia. Ułatwi to badania nad tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, zaś wśród głównych laboratoriów zajmujących się tymi eksperymentami znajdują się Uniwersytety Cambridge, Michigan i Rockefellera.

3. Czujące miasta

Firma Sidewalk Labs planuje stworzyć specjalny dystrykt obfitujący w zaawansowaną technologię, by nadać nową perspektywę temu, w jaki sposób budujemy miasta i nimi zarządzamy.

Okolice Toronto wybrano jako pierwsze miejsce, w którym miejski charakter przestrzeni połączony zostanie z cyfrową technologią. Czy „inteligentne miasta” podniosą codzienny komfort życia, będąc jednocześnie znacznie bardziej przyjaznymi dla środowiska? Trzymamy kciuki!

4. Pojedynek sieci neuronowych

fot. wired.com

Dzięki kontaktowi pomiędzy systemami AI są one w stanie wytworzyć nową – wykraczającą poza granice ludzkiej wyobraźni – jakość, w tym niezwykle realistyczne obrazy czy dźwięki. Takie uniezależnienie od ludzi uczyni z nich jednak niezwykle niebezpieczne narzędzie do fałszowania rzeczywistości i dodatkowego pogłębiania zamętu w codzienności nieustannie bombardowanej fake’owymi informacjami, o czym pisaliśmy tutaj. Warto śledzić m.in. takich graczy jak Google Brain, Deep Mind czy Nvidia.

5. Gaz ziemny bez zanieczyszczania atmosfery dwutlenkiem węgla

Specjalna elektrownia skutecznie i tanio wychwytuje węgiel powstały ze spalania gazu ziemnego, co pozwala na uniknięcie emisji gazów cieplarnianych. To tym bardziej istotne, że w samych Stanach Zjednoczonych aż 32 proc. energii elektrycznej (i w efekcie 30 proc. zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla z całego sektora) produkowanej jest właśnie z wykorzystaniem gazu ziemnego. Zagadnieniem zajmują się między innymi 8 Rivers Capital, Exelon Generation i CB&I.

6. Tłumaczenie z każdego języka „tu i teraz”?

fot. dezeen.com

Fachowe tłumaczenie w czasie rzeczywistym? Choć sprzęt wciąż jeszcze zawodzi, jesteśmy już bardzo blisko takiego komfortu, co nie uśmiecha się pewnie osobom zajmującym się translacją zawodowo. Póki co działają tłumaczenia „prawie w czasie rzeczywistym”, ale prace (Google i jego Pixel Buds czy Baidu) trwają.

7. Pełna prywatność online

Upowszechnienie narzędzia stosowanego w technologii blockchain (znajomej między innymi sympatykom kryptowalut) pozwoli na zachowanie prywatności i nieujawnianie o sobie żadnej informacji spoza tych, które chcemy udostępnić. Prace nad udoskonaleniem kryptograficznego narzędzia są w toku (Zcash, JPMorgan Chase, ING) i zapewne już niedługo, bez konieczności schodzenia do deep webu i innych sztuczek, będzie można w 100 procentach chronić swoją tożsamość online.

8. Genetyczne wróżenie z dużym prawdopodobieństwem

Przewidywanie chorób przed ich wystąpieniem, by móc od razu starać się im zapobiegać, zamiast później leczyć, to jedno z wielu marzeń ludzkości.

Dotychczas wydawało się, że to utopia, jednak dzięki wysiłkom między innymi takich organizacji jak Helix, 23andMe, Myriad Genetics czy UK Blobank, jesteśmy blisko dotarcia do momentu, w którym na bazie genomu z dużym prawdopodobieństwem będzie można szacować ryzyko wystąpienia u konkretnych osób chorób serca czy nowotworów.

9. Coraz lepsza znajomość budowy molekuł

fot. chemistry.stackexchange.com

Komputery kwantowe IBM pozwoliły elektronicznie wymodelować strukturę prostej molekuły. Dzięki wglądowi w szczegóły budowy tych cząsteczek możliwe będzie – a przynajmniej takie można mieć nadzieje – tworzenie bardziej skutecznych lekarstw, ale i materiałów do generowania oraz dystrybucji energii.

10. AI dla każdego

Udostępnienie samouczących się narzędzi działających w chmurze powinno błyskawicznie upowszechnić globalny dostęp do rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Takie AI jest znacznie tańsze i łatwiejsze w użyciu, co docelowo może doprowadzić do wyrwania się technologii spod monopolu kilku kluczowych na rynku firm.

DOMINIK KOMAR, HEAD OF 18 HAVAS WARSAW

Kompetencje cyfrowe są teraz podstawą, bez której zarządy firm, a w rezultacie pracownicy działów marketingu oraz na końcu – marki, skazują się na rynkowy ogon. Niezbędna staje się umiejętność łączenia wielu zbiorów danych, pochodzących z różnych źródeł. 

Taka analityczna kreatywność nie musi być jednak domeną działów marketingu czy agencji reklamowych – pomocą są tutaj podmioty oferujące analitykę marketingową, np. domy mediowe. Z drugiej strony, automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na wzrost roli umiejętności miękkich – ktoś musi humanizować technologię i dbać, aby nie była barierą dla odbiorcy. Taką barierą może łatwo stać się hiperpersonalizacja. Nawet jeśli jako konsumenci jesteśmy jej beneficjentami, wolimy o tym nie wiedzieć. Dużo pracy w marketingu czeka więc nie tylko na analityków, ale również UX designerów czy… psychologów. – komentuje Dominik Komar, Head of 18 Havas Warsaw.

18 Havas Warsaw to uruchomiona w 2016 roku jednostka funkcjonująca w ramach Havas Media Group. Jej działalność skupia się na tworzeniu innowacyjnych projektów komunikacyjnych i wspierających biznes, z wykorzystaniem potencjałów startupów oraz wyników badań prestiżowych ośrodków akademickich, takich jak UCLA, Technion czy Annenberg Innovation Lab. Jednym z głównych obszarów działania 18 Havas Warsaw jest współpraca z funduszami inwestycyjnymi (m.in. SpeedUp Venture Capital Group, Innovation Nest, YouNick) oraz akceleratorami przy rozpoznaniu, opiniowaniu oraz biznesowym wykorzystywaniu startupów. Jednostka wspiera fundusze oraz startupy na zasadzie mentoringu oraz dopracowywania ich koncepcji biznesowych, a także filtruje najbardziej obiecujące firmy.

Zespół 18 Havas Warsaw poszukuje rozwiązań problemów marketingowych i biznesowych korporacji, bazując na doświadczeniach z krajowego rynku, jak również technologicznym wsparciu płynącym z globalnej współpracy ze wszystkimi oddziałami 18 Havas na całym świecie.

Taki model współpracy pozwala wszystkim jednostkom na natychmiastowy dostęp do globalnego know-how, kontaktów i partnerów. To przekłada się na jakość rozwiązań oferowanych klientom, a także międzynarodowe możliwości rozwoju krajowych startupów, ponieważ najciekawsze z nich są zgłaszane do globalnej sieci. Poza Warszawą 18 Havas działa obecnie m.in. w takich ośrodkach jak: Paryż, Los Angeles, Tel Awiw, Seul, Bogota, Miami i Londyn.

MOTO