Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Oby przyszłość była kobietą

Jak zachowują się kobiety na torze wyścigowym? Dzięki Porsche Women's Day mieliśmy okazję zobaczyć to na własne oczy. Tutaj zamiast rywalizacji więcej jest wzajemnego wspierania, otwartości i luzu.

Do 2030 roku światowa siła nabywcza kobiet przekroczy 50 proc. i będzie dalej rosnąć, przewiduje Mauro F. Guillen, autor bestselleru '2030: Jak ścieranie się najwyraźniejszych dzisiejszych trendów zmieni przyszłość wszystkiego’. Już teraz według niektórych szacunków odpowiadają za 80 proc. decyzji zakupowych. Jego zdaniem to kobiety będą miały decydujący wpływ na obraz świata, jeśli ten skieruje się w stronę wspólnoty i współpracy. W przeciwieństwie do mężczyzn owładniętych nieraz dysfunkcyjną rywalizacją kobiety bardziej się wspierają i potrafią dostrzec szerszą perspektywę.

To szczególnie widoczne w okolicznościach, które do tej pory naturalnie kojarzył nam się z domeną mężczyzn, jak choćby zmagania na torze wyścigowym.

W tym roku marka Porsche po raz pierwszy zorganizowała cykl imprez Women’s Day w ramach programów szkolenia jazdy Porsche Experience, gdzie kobiety mogły doskonalić swoje umiejętności pod okiem instruktorów wyłącznie we własnym gronie.

Banner Image
Banner Image
Image

Julka

uczestniczka

Dzień na torze to doskonała okazja, żeby poprawić swoje umiejętności za kierownicą pod okiem instruktorów w bardziej wymagających warunkach. Później może mi się to przydać na zwykłej drodze.

W rozwój technologii w większym stopniu zaangażowani powinni być  przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych. W przeciwnym razie w technologię wpisane zostaną te same uprzedzenia, które trapią nas od pokoleń.

Równe szanse

Kiedy w 2019 roku Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven, uznawany za najlepszą uczelnię kształcącą inżynierów w Europie, ogłosił, że przez półtora roku zatrudniane będą wyłącznie kobiety, nie brakowało głosów, że to jawny przejaw dyskryminacji mężczyzn. Warto jednak dodać, że w całej Unii Europejskiej prawie 60 proc. naukowców to mężczyźni, a w samej Holandii ten wskaźnik jest jeszcze większy. Jak podkreślał rektor uniwersytetu Frank Baaijens, nie ma innego sposobu na wyrównywanie szans w obliczu systemowych uprzedzeń, jak właśnie wprowadzanie parytetów. Potencjalnie dodatkową korzyść stanowią wyniki większego zaangażowania kobiet w środowiska naukowe. Jak wskazuje raport British Academy, w rozwój technologii w większym stopniu zaangażowani powinni być  przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych. W przeciwnym razie w technologię wpisane zostaną te same uprzedzenia, które trapią nas od pokoleń. – W tej chwili sztuczna inteligencja ma twarz białego, młodego mężczyzny – mówi Aleksandra Przegalińska, specjalistka od zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją. – Kobiet jest zdecydowanie za mało, co więcej, nawet jeśli kobiety kończą studia inżynieryjne, nie wytrzymują w wybitnie męskim środowisku pracy – dodaje. Tworzy to realne problemy tu i teraz. Jak pokazali twórcy filmu 'Zakodowane uprzedzenie’ rozwijana w Dolinie Krzemowej technologia rozpoznawania twarzy gorzej radzi sobie z rozpoznawaniem kobiet i osób o innym kolorze skóry niż biały. Powód? Nad tymi rozwiązaniami pracują głównie biali mężczyźni i w swojej pracy odwzorowują wybrakowany i niepełny obraz świata. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety występowały w kontekstach do tej pory zarezerwowanych dla mężczyzn.

Image

Hania

uczestniczka

Kobiety bardziej kibicują sobie nawzajem. Oczywiście rywalizacja też jest, ale potrafią bardziej cieszyć się ze swoich sukcesów i się wspierać.

Porsche Experience odbywa się na Silesia Ring, najnowocześniejszym torze wyścigowym w Polsce.

...także na najlepszym torze w Polsce

Cykl imprez Porsche Expierence to obecnie największy program szkolenia techniki jazdy na torze w Polsce. Odbywa się na Silesia Ring w Kamieniu Śląskim, który jest najnowszym torem wyścigowym w Polsce i drugim pod względem długości nitki (3 636 metrów), a przez wielu ekspertów wskazywany jest jako najlepszy w kraju i jeden z najlepszych w Europie o takiej specyfice. Uczestnicy w ramach 8-godzinnego track day mają do dyspozycji wszystkie obecnie oferowane modele Porsche – począwszy od 718, przez 911 aż po najnowocześniejsze, elektryczne Taycany w różnych konfiguracjach. Dodatkowo na pobliskim placu terenowym można sprawdzić możliwości SUVów, czyli Macana i Cayena.

Kobiety to coraz liczniejsza grupa naszych klientów i jak pokazują prognozy, ten trend się utrzyma. Dlatego uznaliśmy, że warto rozszerzyć nasz program szkoleniowy właśnie o pozycję dedykowaną wyłącznie kobietom – mówią organizatorzy. O ile program jazd jest taki sam jak w przypadku grup męskich i mieszanych, o tyle gołym okiem widać, że ma on nieco inną dynamikę. Kobiety dużo częściej się śmieją i nie traktują tego tak poważnie i przede wszystkim bardziej się wspierają – Brałam udział w podobnym evencie z mieszanymi grupami i tam od razu było widać, że faceci nastawieni są głównie na rywalizację. Każdy chciał być najlepszy, a jeśli coś komuś nie poszło, była nietęga mina do końca dnia. Mam wrażenie, że u kobiet nie ma takiego ciśnienia. Oczywiście każda z nas się stara, ale wobec siebie jesteśmy zdecydowanie bardziej wspierające. Dzięki takiej formule jestem bardziej otwarta i więcej wynoszę z takiego dnia – mówi Joanna, jedna z uczestniczek.

Banner Image
Image

Joanna

uczestniczka

Kobiety dużo bardziej słuchają. Jeśli instruktor mówi, że tutaj, w tym zakręcie trzeba się trzymać tego apeksu, tutaj przyśpieszyć, a tam dohamować, to kobiety tak robią, a faceci wiedzą lepiej.

Banner Image
Styl zarządzania kobiet wyraźnie różni się od męskiego. Jest bardziej inkluzywny, zespołowy, a sposób rozwiązywania problemów transparentny.

Wspólnota i współpraca to podstawy nowoczesnej narracji rozwojowej

Wielu ekspertów i analityków przewiduje, że najbliższe dekady mogą być jednymi z najbardziej wymagających dla ludzi w ich nowożytnej historii. A tych, jak szacuje ONZ, już listopadzie tego roku będzie 8 miliardów. To ogromna liczba oczekiwań, potrzeb i nie zawsze zgodnych interesów, które trzeba ze sobą godzić. Stąd pytanie o styl przywództwa, jaki będzie skuteczny – czy ma być silny, zdecydowany i autorytarny, czy może bardziej ugodowy i koncyliacyjny? Jak pokazują doświadczenia różnych krajów z przebiegu niedawnej pandemii COVID-19, tam, gdzie u władzy były kobiety lepiej radzono sobie z kryzysem. W takich krajach jak Norwegia, Nowa Zelandia, Tajwan tamtejsze liderki obok 3 czynników obecnych u wszystkich przywódców (wiarygodność, zdecydowanie działanie i korzystanie z dobrodziejstw technologii) częściej  kierowały się dodatkowymi, czyli empatią i bardziej wspólnotowym ujęciem problemu. Badania jednoznacznie pokazują, że styl zarządzania kobiet wyraźnie różni się od męskiego, jest bardziej inkluzywny i zespołowy, a sposób rozwiązywania problemów transparentny.

Image

Janusz Dudek

szef instruktorów Porsche Experience

W porównaniu do mężczyzn kobiety zachowują się na torze w sposób dużo bardziej zrównoważony. Oczywiście także tutaj są wyjątki, ale mężczyznom zdecydowanie częściej odpala się przesadnie gen rywalizacji. Nie zawsze poparty odpowiednimi umiejętnościami.

MOTO