Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bali przygotowuje się na masowy powrót turystów i buduje na północy wyspy nowe lotnisko

Pandemia chyba jednak nie nauczyła nas bardziej świadomego podróżowania.
.get_the_title().

Od wielu miesięcy mówi się o tym, że spowodowane pandemią ograniczenia w poruszaniu się i rosnąca świadomość ekologiczna doprowadzą do znaczących zmian w sposobie podróżowania. Lokalne wycieczki na łono natury i międzynarodowe podróże pociągiem dla wielu stały się satysfakcjonującą alternatywą dla dalszych wyjazdów i wakacji pod palmami.

Dla popularnych kierunków turystycznych, takich jak Tajlandia czy Bali, okres zamknięcia również miał być okazją do przemyśleń i początkiem zmian – mekki backpackerów zapowiadały, że po pandemii postawią na jakość, a nie ilość i promować będą bardziej zrównoważony model turystyki (pisaliśmy już o tym tu i tu).

Wygląda jednak na to, że te zapowiedzi zostały już zrewidowane – Bali, szykując się na masowy powrót turystów, buduje właśnie nowe lotnisko w północnej części wyspy, która do tej pory nie została jeszcze tak skomercjalizowana przez turystyczny biznes jak południowe wybrzeże. Budowę nowego portu lotniczego sfinansować ma chińskie przedsiębiorstwo państwowe.

Lotnisko North Bali ma być oddane do użytku do 2024 roku. Pomoże w rozładowaniu ruchu w zatłoczonym zazwyczaj porcie lotniczym Denpasar, gdzie dostępny jest tylko jeden pas startowy.

Sun Kelin, przedstawiciel chińskiej firmy budowlanej CCFG odpowiedzialnej za realizację projektu, zaznacza, że o nowe lotnisko w północnej części wyspy od dawna prosili lokalni mieszkańcy, a decyzja o jego budowie jest odpowiedzią na potrzeby Balijczyków. Jednak zgodnie dekretem prezydenckim nr 109/2020 budowa portu lotniczego w północnym Bali została wyznaczony jako jeden z Narodowych Projektów Strategicznych, mających na celu ożywienie turystyki na wyspie.

Zdjęcie główne: Cassie Gallegos / Unsplash
Tekst: AD

TRAVEL