Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najciekawszych premier filmów i seriali, które musicie obejrzeć w grudniu

W grudniu odbędą się jedne z najbardziej wyczekiwanych premier roku. Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć m.in. produkcję, która zdobyła Srebrnego Lwa na 76. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz IX część „Gwiezdnych Wojen”. Przedstawiamy 10 najciekawszych premier tego miesiąca.
.get_the_title().

FILMY

1. „Historia małżeńska” 6.12 Netflix

Fabuła filmu skupia się na losach trwającego od dziesięciu lat małżeństwa Nicole i Charliego. Ich związek nie wyróżnia się niczym szczególnym – mieszkają razem, pracują, wychowują syna. On jest reżyserem teatralnym, ona swego czasu była gwiazdą młodzieżowych filmów, teraz realizuje się w teatrze. W pewnym momencie każde z nich dostaje atrakcyjną propozycję zawodową, co odbija się na ich relacji do tego stopnia, że Nicole planuje odejść od męża. Noah Baumbach nakręcił film, który jest wnikliwym portretem rozpadającego się związku, batalii sądowej oraz wpływu rozwodu na dziecko.

Produkcja zdobyła nagrodę publiczności podczas Festiwalu Filmowego w Toronto, a także zebrała 97 proc. pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes.

2. „Honey Boy” 6.12

Film wyreżyserowany przez Almę Har’el powstał na podstawie scenariusza Shii LaBeoufa i oparty jest na życiu aktora. Fabuła opisuje jego burzliwe dzieciństwo, a także wczesne lata w branży. W produkcji pokazano m.in. moment, w którym LaBeouf stara się pogodzić z ojcem, jego awans do czołówki aktorów Hollywoodu oraz zmagania ze zdrowiem psychicznym. Sam LaBeouf podjął się w filmie najtrudniejszego zadania – gra w nim swojego ojca, tyrana, byłego klauna, mima i przestępcę.

„Honey Boy” to dzieło niezwykle specyficzne, będące fascynującym autobiograficznym eksperymentem.

3. „Dwóch Papieży” 13.12 kino, 20.12 Netflix

Gdy dwóch błyskotliwych, głęboko wierzących oraz prezentujących skrajnie odmienne poglądy starszych mężczyzn zaczyna rozmawiać o świecie, a także o przyszłości dręczonego skandalami Kościoła rzymskokatolickiego, ich dyskusje mogą stanowić podstawę do wielu ciekawych refleksji. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że tymi mężczyznami są tradycjonalista Joseph Ratzinger, w filmie pełniący wciąż funkcję papieża Benedykta XVI, oraz progresywny argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który kilka lat później zostanie mianowany papieżem Franciszkiem, rozmowy te nabierają zupełnie nowego zabarwienia. Film wyreżyserował twórca „Miasta Boga” Fernando Meirelles, natomiast autorem scenariusza jest Anthony McCarten („Bohemian Rhapsody”, „Czas mroku”, „Teoria wszystkiego”).

4. „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” 19.12

Nowa trylogia „Gwiezdnych Wojen” była chyba najbardziej wyczekiwaną serią filmową ostatnich lat. Po zakupie praw do marki Star Wars przez Disneya fani obawiali się o losy ulubionego uniwersum i postaci. J.J. Abrams, reżyser IX i jednocześnie najdłuższej części, ma do wykonania wyjątkowo trudne zadanie – jest nim zamknięcie wątków całej sagi.

Czy nadchodzący film z gwiezdnego uniwersum zostanie zapamiętany jako zwieńczenie historii wymyślonej przez George’a Lucasa i opowiadanej z powodzeniem od 1977 roku?

5. „Osierocony Brooklyn” 20.12

Film jest adaptacją książki pt. „Motherless Brooklyn” napisanej przez Jonathana Lethema. Jego akcja osadzona jest w Nowym Jorku lat 50. Głównym bohaterem produkcji jest Lionel Essrog, detektyw cierpiący na Zespół Tourette’a (choroba tikowa). Pracuje on dla lokalnego mafiosa, Franka, prowadzącego agencję detektywistyczną. Gdy jego mentor zostaje dźgnięty nożem, Lionel rozpoczyna poszukiwania zabójcy, nie podejrzewając, że ślad doprowadzi go do odkrycia szokującej afery z udziałem miejskich urzędników oraz szarych eminencji, które rządzą rozbudowującym się wzdłuż i wszerz Nowym Jorkiem.

Główny motyw muzyczny do filmu stworzył lider zespołu Radiohead, Thom Yorke.

6. „Pan T” 25.12

Pan T, główny bohater filmu, to uznany pisarz i korepetytor utrzymujący się z prywatnych lekcji dawanych pięknej maturzystce. Jego życie toczy się w powojennej Warszawie, w której panuje wszechobecna niepewność, a donosy i kontrola oswajane są wódką w doborowym towarzystwie.

Sytuacja zmienia sięm gdy władze zaczynają podejrzewać pisarza o zamiar wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki.

W rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować mu powagę.

7. „Oficer i Szpieg” 27.12

Najnowsze dzieło reżysera takich produkcji jak „Dziecko Rosemary”, „Chinatown” czy „Pianista” to adaptacja powieści Roberta Harrisa. Jego fabuła skupia się na prawdziwej historii francuskiego oficera, Alfreda Dreyfusa, którego skazano na dożywocie za rzekomą zdradę swojej ojczyzny na rzecz Niemiec i zesłano do kolonii karnej na Wyspie Diabelskiej u wybrzeży Gujany Francuskiej. Proces został sfingowany, a wina prawdziwego zdrajcy zatuszowana. Na ślady oszustwa wpada nowy szef wywiadu, Georges Picquart i wbrew swoim przełożonym, za wszelką cenę próbuje dojść do prawdy o oficerze.

Film został Nagrodzony Srebrnym Lwem na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

SERIALE

8. „The Confession Killer” 6.12 Netflix

Serial podzielony jest na 5 części. Opowiada o uważanym niegdyś za największego seryjnego mordercę Ameryki Henrym Lee Lucasie.

Opowiedział on policji i władzom o ok. 600 morderstwach, które rzekomo popełnił wspólnie z Ottisem Toolem w latach 1975–1983. Wiele z przypadków nie dało się jednak połączyć z jego osobą – policja nie znalazła poszlak, DNA się nie zgadzało. A jednak wszyscy mu uwierzyli – to za sprawą umiejętności szkicowania portretów pamięciowych i długich opowieści pełnych brutalnych detali. Oskarżony i skazany Lucas tak naprawdę okazał się złożoną psychologicznie postacią. Dokument analizuje historię mordercy i bada, ile prawdy było w jego słowach.

9. „Wataha” Sezon 3, 6.12 HBO

Serial rozgrywający się w Bieszczadach, na granicy polsko-ukraińsko-słowackiej pojawił się na antenie HBO w 2014 roku i szybko zaskarbił sobie przychylność widzów i krytyków. Jego fabuła skupia się na losach członków straży granicznej oraz dylematach, przed którymi stają każdego dnia. Akcja trzeciego sezonu zaczyna się, gdy Straż Graniczna zatrzymuje dwóch migrantów, którzy próbowali uciec z Polski na Ukrainę. Rebrow idąc ich tropem, niespodziewanie odkrywa miejsce zbrodni. Brutalne zabójstwo odbija się echem w całej Polsce.

Na horyzoncie pojawia się nieznana postać – nowa szefowa ukraińskich przemytników, Tatiana Barkova.

10. „Wiedźmin” 20.12 Netflix

Oparty na bestsellerowym cyklu powieści Andrzeja Sapkowskiego serial „Wiedźmin” to opowieść o przeznaczeniu i rodzinie. Geralt z Rivii to samotny łowca, który stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie pełnym strasznych potworów i niewiele lepszych od nich ludzi. Na swojej drodze spotyka potężną czarodziejkę Yennefer i skrywającą niebezpieczny sekret młodą księżniczkę Ciri. We trójkę muszą odnaleźć się pośród czyhających na nich na niebezpieczeństw.

W produkcji mają pojawić się nowe elementy historii, których nie było do tej pory w książkach i grach.

Serial ma być przeznaczony tylko dla widzów dorosłych – oprócz magii, nie zabraknie w nim scen przemocy i seksu.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: „Wiedźmin” Netflix

TU I TERAZ