Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najważniejszych premier filmów i seriali, które musicie obejrzeć w lutym

Luty – miesiąc zakochanych, a także miesiąc, w którym studenci powoli będą mogli odetchnąć po sesji. Przygotowaliśmy 10 najważniejszych premier, które idealnie sprawdzą się zarówno do obejrzenia we dwoje, jak i z grupą znajomych.
.get_the_title().

FILMY

1. „Hotel Mumbai” 2.02 HBO GO

26 listopada 2008 roku tętniącym życiem Mumbajem wstrząsa seria zamachów bombowych. Islamscy terroryści siejąc chaos i zniszczenie, wdzierają się z bronią do najważniejszych budynków miasta, w tym ekskluzywnego hotelu Taj Mahal.

Ponad tysiąc gości i pracowników hotelu zostaje uwięzionych w wielopiętrowym labiryncie, w którym za każdym rogiem czai się śmierć.

Na ekranie widzimy nie tylko dramatyczną walkę o przetrwanie, ale też wiele bardzo skrajnych postaw – od heroizmu i ryzykowania własnym życiem, po zrozumiały strach czy indolencję hinduskich służb odpowiedzialnych za ochronę narodu.

2. „Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)” 7.02

Fabuła najnowszej superbohaterskiej produkcji Warner Bros. koncentruje się na losach Harley Quinn, w której rolę (podobnie jak w „Legionie Samobójców”, którego spin-offem są „Ptaki Nocy”) wcieliła się Margot Robbie znana między innymi z „Pewnego razu… w Hollywood”. Po rozstaniu z Jokerem Harley postanawia rozpocząć nowe życie, jeszcze nie do końca radząc sobie ze stratą ukochanego. Obcina charakterystyczne kucyki i dołącza do grupy superprzestępczyń z Gotham: Czarnego Kanarka, Łowczyni oraz Renee Montoyi.

Kobiety za cel obierają sobie chronienie małej dziewczynki, Cassandy Cain, przed zdeterminowanym przestępcą ukrywającym się pod pseudonimem Czarna Maska.

U boku Robbie pojawili się m.in. Jurnee Smollet-Bell (Zakazane Pragnienia), Mary Elizabeth Winstead (Fargo), Rosie Perez (Noc na Ziemi), Ella Jay Basco (Chirurdzy) oraz Ewan McGregor (Trainspotting, Doctor Sleep).

3. „Kłamstewko” 7.02

Ten komediodramat w idealnych proporcjach łączy humor ze wzruszeniem, a osobistą historię z imponującą lekkością przekuwa we wspólne doświadczenie wszystkich, którzy kiedykolwiek znaleźli się gdzieś pomiędzy: krajami, kulturami czy językami. Między dzieciństwem a dorosłością. Kiedy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci, w pierwszej chwili chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina decyduje się zataić przed staruszką informację o jej stanie zdrowia i organizuje spotkanie pod pretekstem skleconego naprędce absurdalnie wielkiego wesela jednego z kuzynów. Tym samym kłamstewko staje się powodem do hucznej zabawy.

Film zjednał sobie rzeszę krytyków i widzów, zdobył 99 proc. pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes, a Awkwafina, odtwórczyni jednej z głównych ról, za swój występ otrzymała Złoty Glob.

4. „Dżentelmeni” 14.02

Najnowszy film Guy’a Ritchiego, słynącego z wysokobudżetowego kina akcji, zachowuje klimat takich produkcji reżysera jak „Przekręt” czy „Porachunki”.

Fabuła skupia się na losach brytyjskiego barona narkotykowego, Mickey’a Pearsona, w którego rolę wcielił się Matthew McConaughey. Gangster zastanawia się nad sprzedażą swego budowanego przez lata imperium. Kiedy informacja ta wychodzi na jaw, w jego otoczeniu pojawiają się ludzie chcący podstępem przejąć biznes.

5. „Tommaso” 14.02

Grany przez Willema Dafoe Tommaso jest ekranowym alter ego samego reżysera, Abla Ferrary. Wrażenie obcowania z intymnym dziennikiem potęguje fakt, że towarzyszkę życia Tommaso zagrała Cristina Chiriac, partnerka Abla, a córeczkę ekranowej pary – mała Anna Ferrara. W filmie nie sposób dociec, gdzie kończy się scenariusz, a zaczyna coś na kształt psychodramy. Niepostrzeżenie widz staje się świadkiem dekonstrukcji toksycznej męskości – z jej agresją, zazdrością, seksualnymi frustracjami i uzależnieniami. Tommaso walczy ze swoimi demonami, a przede wszystkim z potężnym ego.

Ferrarowski portret artysty z czasów starości jest jednym z najszczerszych i najbardziej poruszających filmów o mężczyźnie.

6. „Matthias i Maxime” 21.02

To już ósmy film Xaviera Dolana, który ponownie nie tylko staje za kamerą i odpowiada za scenariusz produkcji, ale także występuje w jednej z głównych ról.

Najnowsze dzieło Kanadyjczyka jest melancholijną historią o wystawionej na próbę i trwającej całe życie przyjaźni, a także kwestionowaniu swojej tożsamości seksualnej i uczuć. Dolan, jak w każdym swoim filmie, wielką uwagę poświęcił muzyce. Autorem oryginalnej ścieżki dźwiękowej jest pianista i kompozytor Jean-Michel Blais, który za swoją pracę przy „Matthiasie i Maxime” został nagrodzony Cannes Soundtrack Award.

7. „Emma” 28.02

Najnowsza adaptacja powieści miłosnej Jane Austen sprzed ponad 200 lat rzuca na książkę całkowicie nowe światło.

Fabuła skupia się na rozterkach Emmy Woodhouse, dystyngowanej dwudziestolatki, w której rolę wcieliła się Anya Taylor-Joy. Młoda kobieta mieszkająca z ojcem na prowincji z braku zajęć postanawia zabawić się w swatkę, choć sama nie zamierza wyjść za mąż. Jej ofiarami padają mieszkańcy Highbury, w tym jej urodziwa, ale niezbyt inteligentna przyjaciółka. Potencjalni kandydaci są jednak bardziej zainteresowani Emmą.

SERIALE

8. „Narcos: Meksyk” sezon 2, 13.02 Netflix

Wstrząsające zakończenie pierwszej części spin-offu popularnego „Narcos” jasno dało do zrozumienia fanom, że dalsze losy meksykańskiego kartelu będą jazdą bez trzymanki.

Tym razem kierujący gangsterami Félix Gallardo będzie musiał poradzić sobie z buntowniczymi nastrojami w grupie, a także zmierzyć się z DEA, które szykuje zemstę za śmierć agenta Kikiego Camareny. Napięcie między rywalizującymi terytoriami rośnie i wszystko wskazuje na to, że przed widzami wielka wojna gangów.

9. „Zadzwoń do Saula” sezon 5, 24.02 Netflix

„Zadzwoń do Saula” to prequel „Breaking Bad”. Głównym bohaterem jest prawnik James McGill, funkcjonujący pod nazwiskiem Saul Goodman, który pojawił się w 2. sezonie „Breaking Bad” i z miejsca zdobył serca widzów. Z przeciętnego adwokata stał się popularnym doradcą groźnych kryminalistów. Nie podoba się to jego dziewczynie, która chciałaby, aby zajął się czymś bardziej przyziemnym.

Najnowszy sezon dostarczy widzom jeszcze więcej nielegalnych działań prawnika, a życiu jego najbliższych szykują się zmiany.

10. „To nie jest OK” 26.02 Netflix

Za tę produkcję odpowiadają twórcy takich seriali jak „Stranger Things” i „The End of the F***ing World”. Co więcej, jest ona również ekranizacją komiksu Charlesa Forsmana. Właśnie dlatego „To nie jest OK” stało się jedną z najbardziej oczekiwanych premier lutego.

Fabuła skupia się na nastolatce, która musi uporać się z problemami dojrzewania, problemami w domu, własną seksualnością, a do tego… z supermocami.

Będzie OK?

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z „Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”

TU I TERAZ