5 powodów, dla których nie można przegapić Short Waves Festival

Filmy krótkometrażowe wyświetlane na budynkach w centrum miasta? "Filmowe domówki w ciemno" w domach poznaniaków? Poznajcie program Short Waves Festival, który rozpocznie się już w przyszłym tygodniu!
.get_the_title().

Oto najważniejsze atrakcje Short Waves Festival, który startuje w Poznaniu już w przyszłym tygodniu.

1. Audiowizualne widowisko na otwarcie All–In

Wydarzenie artystyczne przygotowane przez twórców Short Waves Festival na 10. lat działalności. Zdarzenie nie ma charakteru zwyczajowej ceremonii czy jubileuszu, jest raczej świadomą grą z pewną konwencją i festiwalową estetyką czerwonego dywanu. Scenariusz wydarzenia przewiduje przegląd najlepszych filmów ze wszystkich edycji festiwalu, a także elementy z pola sztuk wizualnych i performatywnych, którym towarzyszyć będzie specjalnie stworzona ścieżka dźwiękowa.

Tytuł „All-In” odnosi się zarówno do dziesięciolecia festiwalu, jak i łączenia różnych dyscyplin artystycznych we wspólnym, kinematograficznym doświadczeniu.

20.03 |20:00 | Aula Artis

„The Committee”, reż. Jenni Toivoniemi i Gunhild Enger, Finlandia/ Norwegia 2016, komedia

2. Program konkursowy

Serce programu Short Waves Festival to 5 konkursów międzynarodowych filmów krótkometrażowych.

Ze zgłoszonych 2450 produkcji, w selekcji znalazło się 87 tytułów z 32 krajów, prezentujących oryginalne spojrzenie na sztukę filmową, zarówno w ich warstwie narracyjnej, jak i formalnej.

Konkurs został podzielony na 5 kategorii: INTERNATIONAL COMPETITION (najbardziej prestiżowy konkurs festiwalu – tematyka dowolna), KONKURS POLSKI (tematyka dowolna), DANCES WITH CAMERA (temat – ruch i taniec), URBAN VIEW (temat – architektura, urbanistyka i design) i BEST OF TEN (konkurs kuratorski).

Po pokazach konkursowych odbędą się spotkania z twórcami, którzy opowiedzą o procesie powstawania filmów.

Gala rozdania nagród – 25.03 | 20:00 | Kino Pałacowe

3. Program fokusowy

Festiwal to także wyrazisty tematyczno – geograficzny program fokusowy, prezentujący kinematografię wybranego kraju lub regionu.

Na 2018 rok zaplanowano fokus geograficzno-tematyczny pod hasłem IN OR OUT poświęcony Wielkiej Brytanii – to komentarz do post-brexitowej rzeczywistości wyrażony świeżym językiem filmu.

Do stworzenia programu fokusowego zaproszono wiodące festiwale prezentujące kino krótkometrażowe z Wielkiej Brytanii: London Short Film Festival, New Queer Visions, Encounters Short Film Festival oraz Glasgow Short Film Festival. Łącznie zaprezentowane zostaną 43 filmy w 5 programach: 3 prezentacje gatunkowe (animacje, fabuły, dokumenty), a także 2 pokazy tematyczne (brytyjskie kino LGBTQ+ oraz Deaf Shorts, czyli filmy skierowane do osób niedosłyszących). Program branżowy festiwalu został także wzbogacony o dwa panele dyskusyjne z cyklu Creativity Talks zrealizowane we współpracy z British Council.

4. Filmowy spacer A Wall is a Screen

„A Wall Is a Screen” jest ciekawym projektem łączącym zwiedzanie miasta z pokazem filmu, który powstał w Hamburgu w 2003 roku. Inspiracją do jego stworzenia stał się obszar miejski, który zagarnięty przez sferę biznesową i komercyjną, zatracił swój lokalny i ludzki wymiar. Pomysłodawcy w opuszczonych terenach, niezauważalnych ścianach, zapomnianych zakątkach, skomercjalizowanych obiektach odnaleźli potencjał na stworzenie przestrzeni kulturalnej – ekranu, na którym prezentowane są filmy krótkometrażowe.

Uczestnicy projektu spacerują po mieście, podążając za przewodnikiem i zatrzymują się przy wybranych ścianach, na których wyświetlane są różnorodne filmy krótkometrażowe.

Trasa zawiera najczęściej od 6 do 8 różnych lokalizacji, pokazując maksymalnie 12-minutowe realizacje. Czas trwania wydarzenia nie powinien przekraczać 1,5 godziny, a jego program ma swój charakterystyczny temat, który buduje związek pomiędzy obszarem filmowym i miejskim, a także uczestnikami i przechodniami. Przedstawiciele projektu nie zdradzają, jakie konkretne miejsca w Poznaniu staną się tłem dla filmów – o tym dowiedzą się dopiero na miejscu.

23.03 | 19:30 | Stary Rynek

'A Wall is a Screen’ w Cork, Irlandia

5. Random Home Cinema

Random Home Cinema to randka w ciemno z krótkim kinem. To już trzecia odsłona cyklu, w którym na jeden wieczór wybrane mieszkania poznaniaków zostają zamienione w sale kinowe.

Prywatne przestrzenie będą zaaranżowane w charakterze określonego filmu i będą im towarzyszyć specjalnie przygotowane atrakcje umilające wieczór, podyktowane charyzmą gospodarzy.

Jest to świetna okazja do spotkania w ciekawym gronie – każda domówka jest inna, a program i lokalizacja to same niespodzianki.

21.03/22.03/23.03/24.03 | 20:00 | informacja z adresem zostanie wysłana przez sms

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie Short Waves Festival i na Facebooku.

Zdjęcie główne: Adam Romel

TU I TERAZ