Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy genetycznie modyfikowane drzewa uratują nas przed zmianą klimatu?

Drzewa stworzone przez kalifornijski startup mają pochłaniać nawet dwa razy więcej dwutlenku węgla.
.get_the_title().

Startup Living Carbon z Kalifornii ma interesujący pomysł na to, jak walczyć z kryzysem klimatycznym.

Ich zdaniem pomogą w tym drzewa modyfikowane genetycznie w taki sposób, by mogły wychwytywać i magazynować większe ilości dwutlenku węgla.

Drzewa porastają niemal 1/3 powierzchni Ziemi. Fińscy naukowcy policzyli, że jedno drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla, a hektar lasu tyle, ile emitują rocznie 3-4 auta. Nic więc dziwnego, że na całym świecie istnieje tak dużo inicjatyw mających na celu sadzenie i chronienie drzew. Niestety jednocześnie ogromnym problemem jest deforestacja. Jeśli dodać do tego niekontrolowane spalanie paliw kopalnych, kiedy to do atmosfery emitowane są gigantyczne ilości CO2, można zwątpić w dobroczynne możliwości zwykłych drzew.

Dlatego też Living Carbon tworzy superdrzewa. – To, co staramy się dodać do obrazu wychwytywania dwutlenku węgla, to wykorzystanie naturalnej mocy roślin – mówi Yuman Tao, dyrektor naukowy i biolog syntetyczny w Living Carbon.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Wistia (@wistia)

Zespół naukowców stara się zwiększyć zdolność topoli do przeprowadzania fotosyntezy. W tym celu do ich DNA włączyli geny innych roślin, w tym alg. W rezultacie sadzonki mogą gromadzić o 50 proc. więcej biomasy i wychwytywać ponad dwukrotnie więcej węgla niż zwykłe drzewa.

Do tego genetycznie modyfikowane topole stworzone przez bioinżynierów z Living Carbon rosną nawet o 53 proc. szybciej niż zwykłe drzewa.

Obecnie firma testuje zmodyfikowane topole na zewnątrz. – Koncentrujemy się szczególnie na sadzeniu tych drzew nie na terenach, na których drzewa dobrze rosną, ale na miejscach, w których nastąpiła jakaś ingerencja człowieka – mówi Maddie Hall, CEO Living Carbon. Dlatego też jednym z wybranych przez firmę miejsc jest teren opuszczonej kopalni w Ohio.

W ciągu najbliżych 4 lat Living Carbon wraz z Uniwersytetem Stanowym Oregon przebada 600 drzew, by przekonać się, czy modyfikacje genetyczne rzeczywiście mogą nam pomóc w walce ze zmianami klimatu.

Tekst: NS

TU I TERAZ