Czy wegetarianizm jest zapisany w genach niektórych z nas? Tak twierdzą naukowcy

Ludzie najczęściej decydują się przejść na dietę bezmięsną ze względu na sympatię do zwierząt i chęć zmniejszenia śladu węglowego. Czy może kierować nimi również genetyka?
.get_the_title().

Zespół Nabeela Yaseena, profesora patologii na Uniwersytecie Northwestern w USA, dokonał przeglądu brytyjskiej bazy danych Biobank, porównując genomy 5 tys. wegetarian z genomami ponad 300 tys. osób jedzących mięso. Wszystkie one miały od 40 do 69 lat.

Badacze zidentyfikowali trzy geny, które w dużym stopniu mają być powiązane z wegetarianizmem.

’Mechanizmy, dzięki którym warianty genetyczne wpływają na wybory żywieniowe, obejmują wzajemne oddziaływanie metabolizmu, skutków fizjologicznych i percepcji smaku. Percepcja smaku wpływa na poziom upodobania i spożycia wybranych produktów, co może nawiązywać do diety wegetariańskiej’ – napisano w opublikowanym w czasopiśmie PLOS One badaniu.

jedzenie /fot. Taryn Elliott/Pexels.com
fot. Taryn Elliott/Pexels.com

Na podstawie funkcji niektórych z badanych genów zakładamy również, że metabolizm tłuszczów i jego wpływ na funkcjonowanie mózgu mogą odgrywać pewną rolę decyzyjną – powiedział profesor Yeseen.

Badania jego zespołu skupiały się przede wszystkim na identyfikacji zmian genetycznych związanych z występującymi u ludzi cechami i chorobami.

Mamy nadzieję, że nasze odkrycia wpłyną na kolejne badania nad genetyką i fizjologią wegetarianizmu. Wiedza ta może pozwolić na tworzenie bardziej dopracowanych i spersonalizowanych zaleceń dietetycznych oraz umożliwić produkcję lepszych substytutów mięsa – podsumował Yaseen.

Zdjęcie główne: NordWood Themes/Unsplash.com
Tekst: OP

TU I TERAZ