Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak Korea Północna wykorzystała 'Squid Game’ przeciwko Korei Południowej?

Korea Północna regularnie krytykuje kulturę Korei Południowej i jej system kapitalistyczny, twierdząc, że egalitarny wizerunek jej społeczeństwa jest fałszywy.
.get_the_title().

Wyprodukowany w Korei Południowej dziewięcioodcinkowy serial 'Squid Game’ stał się najchętniej oglądanym serialem Netfliksa wszech czasów – obejrzało go już 111 mln osób. Jedna z głównych bohaterek produkcji jest uciekinierką z Korei Północnej. Być może właśnie dlatego północnokoreański portal propagandowy zwrócił uwagę na program i opublikował we wtorek artykuł, w którym przekonuje, że 'Squid Game’ ujawnia, że zasady życia w Korei Południowej dyktowane są przez najsilniejszych, a wszystko napędza korupcja, niemoralność i ekstremalna rywalizacja.

Zdaniem autora artykułu serial ukazuje przykrą rzeczywistość południowokoreańskiego społeczeństwa, które jest nieludzkie i bestialskie. W tym pełnym nierówności świecie ludzie bez pieniędzy traktowani są przez bogatych i wpływowych jak pionki.

Władze Korei Północnej chcą przedstawić Koreę Południową jako kapitalistyczne piekło, co bardzo wpasowuje się w ogólną narrację Kim Dzong Una na temat tego kraju. Jego reżim kreuje mieszkańców Południa na niewolników, których jedynym celem jest zarabianie pieniędzy, co świadczy o ich ponurej egzystencji. To również sposób Korei Północnej do 'dowiedzenie’, że ludzie z Południa może i są bogatsi, ale na pewno nie są szczęśliwsi – mówi Jean Lee z instytutu badawczego The Wilson Centre.

Wpływy z zagranicy i informacje z zewnątrz są postrzegane przez władze Korei Północnej jako zagrożenie dla jej mieszkańców, a sam Kim Dzong Un od dawna nakazuje swoim obywatelom unikania wszystkiego, co obce – od mody po tańce. Dlatego to nie pierwszy raz, kiedy Korea Północna uderza w kulturę południowych sąsiadów. Jeden z artykułów opublikowanych w północnokoreańskiej gazecie Rodong Sinmun ostrzega młodych Koreańczyków z Północy przed niebezpiecznym slangiem z Korei Południowej. Kim Dzong Un sądzi natomiast, że branża rozrywkowa Korei Południowej, w tym m.in. K-Pop, to 'złośliwy rak’, który atakuje sposób wypowiedzi, zachowania, a nawet styl czesania się Koreańczyków z Północy.

Według prawa obowiązującego w Korei Północnej osoby przyłapane na dostępie do południowokoreańskiej popkultury są skazywane na 15 lat w obozach pracy, a tym, którzy ją rozprowadzają, grozi kara śmierci.

Życie w Korei Północnej jest dalekie od socjalistycznej utopii. Rządzący reżim jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej represyjnych na świecie – bazuje on na politycznych obozach jenieckich w celu stłumienia sprzeciwu. Kraj zmaga się również z niedoborami żywności i kryzysem gospodarczym, pogorszonym przez międzynarodowe sankcje mające na celu zmuszenie Korei Północnej do porzucenia swoich ambicji nuklearnych. W Korei Północnej 30 proc. dzieci jest niedożywionych, a 120 tys. osób odbywa karę więzienia ze względów politycznych.

Tekst: Marta Zinkiewicz

TU I TERAZ