Komisja Europejska zakazuje swoim pracownikom korzystania z TikToka

Powodem jest obawa o ochronę danych.
.get_the_title().

Pod koniec ubiegłego tygodnia dział informatyczny Komisji Europejskiej wysłał do wszystkich jej pracowników maila, w którym prosi ich o odinstalowanie TikToka z telefonów służbowych, a także z prywatnych, jeśli są one wykorzystywane w celach zawodowych i na przykład znajdują się na nich aplikacje służbowe. – Rozwiązanie ma na celu ochronę Komisji przed zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem cybernetycznym i działaniami, które mogą zostać wykorzystane do cyberataków na środowisko korporacyjne Komisji – wyjaśnia rzeczniczka UE Sonya Gospodinova.

Należący do chińskiej firmy ByteDance TikTok był już bowiem oskarżany o to, że przekazuje dane użytkowników chińskiemu rządowi.

Komisja Europejska ma około 32 tys. stałych i kontaktowych pracowników. Będą oni musieli usunąć TikToka ze swoich telefonów do 15 marca. W przeciwnym wypadku stracą dostęp do aplikacji służbowych, takich jak Skype for Business i poczta elektroniczna KE.

fot. Solen Feyissa/Unsplash

Do sprawy odniósł się TikTok. ’Jesteśmy rozczarowani tą decyzją, którą uważamy za błędną i opartą na fundamentalnych nieporozumieniach. Skontaktowaliśmy się z Komisją Europejską, aby wyjaśnić sprawę i przedstawić nasze działania nakierowane na ochronę danych 125-milionowej społeczności TikToka w UE, która na co dzień korzysta z platformy. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że kontynuujemy ulepszanie naszego podejścia do bezpieczeństwa danych, m.in. poprzez utworzenie trzech centrów danych w Europie do ich lokalnego przechowywania, dalsze ograniczanie dostępu pracowników do danych użytkowników oraz minimalizowanie przepływu danych poza Europę’ – czytamy w jego oświadczeniu prasowym.

Komisja Europejska nie jest ani pierwszym ani ostatnim organem, który zakazuje pracownikom korzystania z TikToka.

Pracownicy sektora publicznego z Tajwanu nie mogą korzystać z aplikacji od grudnia ubiegłego roku. Chwilę później zakazano tego również w Stanach Zjednoczonych – TikTok nie może być zainstalowany na urządzeniach rządowych, zarówno na poziomie stanowym, jak i federalnym. Podobnie ma się sprawa w Kanadzie, gdzie pracownicy resortu spraw zagranicznych będą musieli odinstalować TikToka do 1 marca.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Guillaume Périgois/Unsplash

TU I TERAZ