Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koronawirus a depresja wśród brytyjskich muzyków

Odwołane koncerty i niepewna sytuacja finansowa przekładają się na zdrowie psychiczne w branży muzycznej.
.get_the_title().

Skutki pandemii dotknęły wiele branż. Pensja niejednej osoby została zredukowana, a część musiała pożegnać się z dotychczasowym zajęciem. Grup zawodowych dotkniętych w taki sposób przez koronawirusa było niemało – wśród nich znaleźli się także muzycy. Lockdown sprawił, że zniknęły koncerty, a więc znaczna część z dnia na dzień straciła możliwość zarobkowania.

Groźba bezrobocia, brak pieniędzy i brak wyraźnej pomocy dla branży przełożyły się na stan psychiczny muzyków.

Musicians’ Union to brytyjski związek zawodowy zrzeszający ponad 30 tys. muzyków. We wrześniu organizacja przeprowadziła badania, z których wynika, że w obliczu koronawirusa i jego konsekwencji aż 1/3 brytyjskich muzyków rozważała porzucenie branży. To jednak nie wszystko: okazuje się bowiem, że zarówno wśród tamtejszych muzyków, jak i ekipy technicznej zajmującej się obsługą koncertów coraz więcej jest osób, które uskarżają się na depresję i lęk.

zdjęcie: Tom Rogerson/unsplash

Music Support to organizacja, która oferuje wsparcie osobom w kryzysie zdrowia psychicznego związanym z brytyjskim przemysłem muzycznym. W ciągu pół roku od rozpoczęcia lockdownu około 1000 osób skorzystało z jej darmowej aplikacji Thrive, która wspiera zdrowie psychiczne. – Liczby, które zobaczyliśmy w tak krótkim czasie, pokazują, że wyłania się rzeczywisty i niepokojący wzorzec ludzi zgłaszających lęk i depresję. Około 50 proc. ludzi zgłasza się do nas z problemami lękowymi, a 35 proc. boryka się z depresją na poziomie od umiarkowanego do ciężkiego. W ostatnich miesiącach było też wiele osób, które mówiły o samobójstwie – to jest najbardziej dotkliwy i drastyczny koniec skali. Otrzymujemy również coraz więcej telefonów związanych z nadużywaniem alkoholu i/lub narkotyków – mówi Eric Mtungwazi, dyrektor zarządzający Music Support, w rozmowie z NME. Z kolei Liam Hennessy z organizacji charytatywnej Help Musicians mówi, że w ciągu ostatnich miesięcy aż 25 proc. osób więcej dzwoniło na telefon zaufania organizacji.

Aż 80 proc. brytyjskich muzyków i osób związanych z przemysłem muzycznym mówi, że obecna sytuacja miała ogromny negatywny wpływ na ich samopoczucie, do czego w znacznej mierze przyłożyła się trudna sytuacja finansowa.

Obawiamy się, że problem nie dotyczy wyłącznie artystów z Wielkiej Brytanii – z dużym prawdopodobieństwem sytuacja polskich muzyków również nie jest obecnie specjalnie wesoła. W przypadku rodzimej sceny muzycznej brak jednak badań, które pokazywałyby skalę zjawiska.

Zdjęcie główne: Antoine Julien/Unsplash
Tekst: NS

TU I TERAZ