Najciekawsze wizerunki filmowych wiedźm
Wizerunek wiedźmy mocno zmieniał się na przestrzeni lat, co widać wyraźnie w poniższym wyborze najciekawszych filmowych wiedźm wszechczasów:
1. Zła Czarownica z Zachodu – „Czarnoksiężnik z krainy Oz” (1939)
Czarownica grana przez Margaret Hamilton skupia się na tym, żeby za wszelką cenę utrudnić życie Dorotce. Jej wizerunek jest dość tradycyjny – czarny strój, charakterystyczny haczykowaty nos, zielonkawy odcień skóry i żółte paznokcie. Zieleń i żółć przywodzą na myśl zgniliznę, w tym wypadku – także moralną, ponieważ Zła Czarownica cały czas czyha na główną bohaterkę i nieustająco ją niepokoi.
Nie bez powodu w 2003 roku Margaret Hamilton dzięki roli Złej Czarownicy z Zachodu trafiła na listę „100 największych bohaterów i złoczyńców wszech czasów” według Amerykańskiego Instytutu Filmowego.
2. Elegancka wiedźma – „Wiedźmy” (1990)
Anjelica Huston w roli niezwykle eleganckiej wiedźmy mającej makabryczne plany odnośnie przyszłości wszystkich dzieci przeszła do historii kina. Wszystko dzięki zabawie konwencją wiedźmy, która wbrew tradycji jest niezwykle elegancka i gustowna, mimo swoich złych zamiarów.
Ciemne włosy z grzywką, mocny makijaż, czerwone usta oraz czarna suknia – to atrybuty wiedźmy nowych czasów.
3. Biała Czarownica – „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” (2005)
Tilda Swinton jako Jadis (Biała Czarownica) z książek C.S. Lewisa prezentuje się bardzo nietypowo, ale równocześnie mocno koresponduje z unikatowym wizerunkiem aktorki. Biała Czarownica zawdzięcza swoje imię bardzo bladej skórze, co potęguje dodatkowo jej ubiór, czyli białe futro, a także jasne włosy.
Jadis sieje biały terror, czyli zamienia Narnię w krainę lodu.
4. Wiedźma w wersji glamour – „Czarownice z Eastwick” (1987)
Hit końca lat 80., w którym Cher wciela się w postać Alexandry Medford. Wraz z Susan Sarandon i Michelle Pfeiffer stworzyły niezwykle wyrazisty wizerunek czarownic (i to nie tylko za sprawą ich ogromnych fryzur, typowych dla końca dekady ejtisów), bo osadzony w „ludzkim” kontekście.
Film opowiada o sile kobiet i sile siostrzeństwa.
Cher z burzą czarnych loków i w czarnym kostiumie właściwie niewiele zmieniła się do dziś. Na zawsze pozostała wiedźmą glamour.
5. Ursula (Morska Wiedźma) – „Mała Syrenka (1989)
Pół-kobieta, pół-ośmiornica krzywdząca Ariel to stereotyp stary jak świat, ale w „Małej syrence” wybrzmiewa wyjątkowo mocno, zwłaszcza że Ursula ponosi klęskę, której przypieczętowanie stanowi śmierć.
Morska wiedźma nie dość, że jest otyła, to jeszcze podstępna i starsza od naiwnej Ariel.
Brzmi jak codzienność także współczesnych kobiet rozliczanych z wieku i wagi na każdym kroku. Może jednak Ursulę oceniamy zbyt surowo?
6. Hermiona Granger – „Harry Potter i Komnata Tajemnic” (2003)
Hermiona to wiedźma w trakcie szkolenia, jako uczennica Hogwartu dopiero się kształci i uczy się bycia czarownicą.
W jej rolę wcieliła się Emma Watson. Patrząc na nowy serial Netflixa „The Chilling Adventures of Sabrina”, można odnieść wrażenie, że Kiernan Shipka dzięki roli Sabriny odniesie podobny sukces jak Watson dzięki roli Hermiony. Wygląda na to, że czarownice przynoszą szczęście.
7. Wiedźma gotycka – „Szkoła czarownic” (1996)
Wiedźma w skórzanej kurtce nabitej ćwiekami z obrożą na szyi i sporymi kolczykami w uszach to wizerunek mocno pasujący do stylistyki lat 90.
Zainteresowanie ezoteryką, trzymanie się na uboczu i unikanie grup najpopularniejszych uczniów w high school to wystarczający powodów, aby uznano cię za wiedźmę. Zwłaszcza gdy ubierasz się na czarno!
A ty, którą wiedźmą jesteś?