Niezwykły projekt studentów z Katowic. Stworzyli pierwszą na świecie wirtualną galerię sztuki
Dominik Urbański, Łukasz Stylec i Robert Kowalski to trzech studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, którzy wpadli na pomysł, by przenieść klasyczną galerię sztuki do internetowego świata. W ich głowach zrodziła się myśl, by stworzyć zupełnie nowatorski sposób pracy z przestrzenią wystawienniczą, jak i z samymi artystami, którzy mogą tam prezentować swoje prace. Jak to działa?
Wpisujesz adres 01 Gallery w wyszukiwarce i jesteś na miejscu.
W wirtualnej galerii sztuki przemieszczasz się pomiędzy wystawami za pomocą myszki lub klawiatury. Wszystko to na ekranie komputera. Klikasz w wybraną pracę, oglądasz i dowiadujesz się więcej. Możesz powtarzać ten proces ile razy chcesz, bo ten wirtualny spacer jest całkowicie darmowy. Co więcej – możesz obcować ze sztuką w zaciszu domowym i nie ma tu żadnych ograniczeń.
Koncepcja 01 Gallery różni się od istniejących już wirtualnych spacerów, stając się pierwszą tego typu wirtualną galerią sztuki na świecie.
Przede wszystkim powstała po to, by dać głos artyście i wesprzeć sztukę, która do tej pory nie miała szansy zaistnieć w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych.
Studenci tłumaczą, że każda wystawa jest tworzona w wirtualnym środowisku 3D. To daje swobodę zarówno twórcy, jak i obserwatorowi. Dzięki tej technologii w wirtualnej galerii można zrealizować nawet najbardziej wymagające pomysły artystów. Wirtualna przestrzeń, mimo że różni się znacznie od tradycyjnej wystawy muzealnej, daje przecież ogromne spektrum możliwości, bo jest elastyczna i można w prosty sposób dostosować ją do najbardziej kreatywnej wizji. – Przede wszystkim nie wymaga od twórców umiejętności tworzenia prac w technologii 3D. Wszystkie projekty powstają dzięki współpracy z naszym zespołem. Razem z artystą ustalamy i omawiamy szczegółowo, jak projekt ma wyglądać. Później my zajmujemy się kwestią techniczną – mówi Dominik, jeden z twórców 01 Gallery.
Galeria prezentuje głównie sztukę współczesną, ale twórcy zaznaczają, że tematycznie również nie chcą tworzyć żadnych ograniczeń. Są otwarci na współpracę z młodymi twórcami z Polski i z całego świata.
– Od artystów nie oczekujemy CV i portoflio. Nie interesuje nas doświadczenie, ilość wystaw indywidualnych czy zdobyte nagrody. Aby trafić do 01 Gallery, wystarczy skontaktować się z nami, przesłać koncept pracy, tekst lub grafikę i przedstawić swoją wizję – dodaje założyciel galerii.
Wirtualna galeria sztuki jest odpowiedzią na rozwijające się w błyskawicznym tempie nowoczesne technologie. Założyciele aktywnie myślą dalszych planach i rozwoju na rynku europejskim. Nie wykluczają też zastosowania w przyszłości technologii VR. Równolegle z każdą premierą wystawy wydawany jest nowy numer 01 ZIN, gdzie znajdują się stałe rubryki prowadzone przez młodych autorów oraz dzieła młodych zdolnych artystów, którzy chcą je zaprezentować szerszemu gronu odbiorców.
Tekst: Agnieszka Pastor