Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Noc Kultury 2018: wskazujemy najważniejsze wydarzenia

W Noc Kultury na ulicach Lublina odbywa się kilkaset wydarzeń, w których udział biorą tysiące uczestników. Panuje atmosfera rodem z karnawału w Rio de Janeiro. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i gdzie koniecznie trzeba zajrzeć?
.get_the_title().

Lubelska Noc Kultury to unikatowe wydarzenie w skali kraju, a może nawet świata. Na jedną noc w roku przestrzeń miasta zamienia się bowiem w wielką scenę pełną koncertów, spektakli, performance’ów i sztuk wizualnych.

Kolejna odsłona tej osobliwej imprezy już 2 czerwca.

Każdy ma swój sposób na wyciśnięcie z Nocy Kultury jak najwięcej. Można albo zdać się na żywioł i ruszyć z rozentuzjazmowanym tłumem w nieznane, albo bardziej świadomie przyjrzeć się programowi i wybrać to, co interesuje nas najbardziej. Najlepiej połączyć te formy w jedną i uszczknąć z nich co najważniejsze, czyli entuzjazm i spontaniczność połączyć z wcześniejszym, przynajmniej częściowym, przygotowaniem. Podsuwamy wam zatem obowiązkowe punkty programu.

1. Koncert na dachu, Tarasy Zamkowe, 20:00-0:00, wstęp wolny

Co prawda Noc Kultury rozpoczyna się już o godzinie 19:00, ale zazwyczaj najpełniej docenimy kunszt i piękno licznych instalacji artystycznych dopiero po zmroku. Dlatego warto zacząć od koncertu na dachu Tarasów Zamkowych. Rozciągający się stamtąd widok na zamkowe Błonia i część Starego Miasta z Zamkiem będzie pięknie korespondował z muzyką klasyczną w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Obok klasyki pojawią się także harfy celtyckie, na których młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego zagra m.in. przeboje Cohena. A dopełnieniem całości będzie występ Bartosza Webbera, który zaprezentuje autorską muzykę elektroniczną.

2. Antyczne Zęby Kashpirovskiego, Plac Rybny, 21:00, 22:30 i 0:00, wstęp wolny

Gdybyśmy jednak zechcieli jeszcze bardziej przełamać koncertową sztampę, okazję do tego mamy na Placu Rybnym. Tam grupa Antyczne Zęby Kashpirowskiego wystąpi na rusztowaniu budowlanym.

Muzykę, którą zaprezentują, sami nazywają „smagis”, co w języku litewskim oznacza „wesołość” i „zabawę”.

Nie spotkamy tu więc jednego, konkretnego gatunku, a raczej przekrój muzyczny pasujący do tego sformułowania. Nie zdziwmy się więc, gdy obok polki usłyszymy postpunk, mariachi czy bałkański pop albo psychodelę.

3. Wielka Przymiarka, ul. Podwale, przez całą noc

Fot. Marcin Butryn

Gdy już się ściemni, warto skierować się w stronę ulicy Podwale, która będzie trzonem tegorocznej Nocy Kultury. Na czas wydarzenia zamieni się ona w wariację na temat nieistniejącej już ulicy Krawieckiej znanej z zakładów szewskich. Wchodząc na Podwale od strony Archikatedry, trafimy na bramę ze zwisających, kolorowych wstążek. Przekraczając ją, symbolicznie przeniesiemy się w świat krawiectwa. W dół ulicy i przez wszystkie niespodzianki, jakie na niej przygotowano poprowadzi nas niespotykanej długości centymetr krawiecki.
W wąskich wnękach jednego z ceglanych murów powstaną specjalne okna, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków czy kieszeni. Obok znajdzie się Krawatoskada, czyli instalacja stworzona z tysięcy krawatów, które przyjaciele i miłośnicy Nocy Kultury przesyłali do Lublina z całego kraju. Na ulicy Podwale spotkamy także „Drobiazgi by Fruit of the Lump”. Co ciekawe, tytułowe drobiazgi jawić się będą w absolutnie niedrobiazgowych rozmiarach XXL. Będą to przeskalowane akcesoria krawieckie, czyli wielkie nożyce, szpulka na nici i gigantyczną agrafka.

Dalej trafimy na mnóstwo innych instalacji, jak choćby tę odwołującą się do naszych doświadczeń z zamkiem błyskawicznym. Tutaj w głównej roli wystąpią drzewa.

Jeśli krawiectwo to również „Maszynownia” – konstrukcja ze starych maszyn do szycia, której towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa.
Po tym wszystkim oprowadzi nas Szmaciarz, czyli tajemnicza kukła przesiąknięta zapachem ziół i kadzideł nawiązująca do średniowiecznych lekarzy. Pojawi się tam również dzieło, które zaakcentuje stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych, przyjrzymy się sukniom wykonanym z niecodziennych materiałów, takich jak rośliny czy ceramika i zagłębimy się w tradycję krawiectwa.

4. Strefa Twórczości i Inspiracji, Błonia pod Zamkiem, 19:00-23:00

Fot. Jakub Bodys

Wychodząc z ulicy Podwale, trafimy na Błonia pod Zamkiem, gdzie znajdziemy Strefę Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Do późnego wieczora odbywać się tam będą liczne warsztaty i kreatywne zabawy.

W programie m.in. budowa miasta z kostek cukru. Cały cukier użyty do stworzenia konstrukcji zostanie potem przekazany do miejskiej pasieki i posłuży za surowiec dla pszczół.

Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu, gdzie złapiemy oddech przed dalszą wędrówką.

5. Handel na ul. Krawieckiej – zwiedzanie z przewodnikiem, start przy Latarni Pamięci, ul. Podwale, godz. 19:00

Fot. Marcin Butryn

Głównym hasłem tegorocznej Nocy Kultury jest #MiastomomenTy, a głównym tematem nieistniejąca już ulica Krawiecka.

Ta gwarna ulica, na której kwitł handel i przemysł przebiegała niegdyś w poprzek zamkowych Błoni.

Ci najbardziej ciekawi tego, jak to drzewiej bywało na ulicy Krawieckiej, będą mogli wybrać się razem z przewodnikiem. Podczas zwiedzania można będzie poznać życie dawno zapomnianej ulicy i nieistniejący już świat.

6. Brama sensualna i Filary, ul. Ku Farze i Plac po Farze, 19:00-2:00

Fot. Marcin Butryn

Stałym i bardzo widowiskowym punktem Nocy Kultury są różnego typu instalacje dekorujące miejską przestrzeń. W tym roku w samym sercu Starego Miasta trafimy na ogród zmysłów, który wypełni nasze nozdrza wonią mięty, tymianku czy melisy. Tuż obok, na odrestaurowanych fundamentach Placu Po Farze, pojawią się z kolei kwieciste filary, które nawiążą do architektury obecnego niegdyś w tym miejscu Kościoła Farnego.

7. Latające ryby, ul. Rybna, 19:00-2:00

Fot. Piotr Jaruga

Tuż obok kwiatów i zapachu ziół pojawią się także wielobarwne lampiony w postaci latających ryb o ruchomych elementach, które popłyną, a właściwie polecą ławicą z Placu Rybnego w kierunku Bramy Rybnej. Z pewnością w tym miejscu przydadzą się aparaty.

8. Opowieści z Niebomorza, plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena, 21:00, 22:00, 23:00 i 0:00

Fot. Ignac Tokarczyk

Ryby, ptaki i ptakoryby, czyli magiczne lampiony z ubiegłorocznej Nocy Kultury ponownie zagoszczą na imprezie. Tym razem jednak w nieco odmiennym celu. Staną się bowiem lalkami w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego z muzyką Bogusława Byrskiego. Te artefakty przemówią więc własnym głosem i opowiedzą swoją historię w formie spektaklu teatralnego złożonego z mikroetiud. Całość w wyjątkowo klimatycznym zakątku, na placu przed dawną siedzibą Teatru im. H. Ch. Andersena.

9. Spektakl Warstwy, Schody do Zamku Lubelskiego, 22:00-23:00

Fot. Robert Pragnal

Ważnym punktem programu będą także schody prowadzące do Zamku Lubelskiego. Na czas Nocy Kultury zamienią się one w wielką scenę dla premierowego, przygotowanego specjalnie na te okazję spektaklu, w którym za scenariusz, scenografię i reżyserię odpowiada Leszek Mądzik. Muzykę do niego przygotował Paweł Odorowicz.

Organizatorzy zapewniają, że będzie to spektakularne widowisko, które skłoni nas do myślenia obrazami, a główne role odegrają w nim światło, ciemność i muzyka.

Reżyser, odkrywając kolejne warstwy, będzie starał się dotrzeć do tego, co ukryte.

10. Noc Concept Store’ów, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, 19:00 – 00:00

Fot. Marcin Butryn

Gdy oddalimy się nieco od głównej arterii Nocy Kultury dotrzemy do zjawiskowego Centrum Spotkania Kultur. Tam gratka dla miłośników wszelkiej maści lifestyle’u, streetartu i streetwearu. Podczas Nocy Concept store’ów na terenie CSK pojawi się ponad 30 wystawców, którzy w specjalnie przygotowanych pop-up store’ach w kształcie loftowych kubików zaprezentują swoje produkty. Trafimy tam na projektantów mody, artystów, designerów i wiele innych postaci związanych z różnymi odsłonami lifestyle’u.

Noc Kultury to setki wydarzeń nie tylko w samym centrum miasta, ale często również nieco dalej. Warto więc, planując wyjście, zerknąć na pełny program wydarzenia. No, chyba że nie potrzebujemy planu, by dobrze się bawić. Wtedy wystarczy pozytywne nastawienie i odrobina spontaniczności.

 

Tekst: Jacek Słowik

TU I TERAZ