Od obrączek, przez menu, po zaproszenia. Jak sprawić, by twój ślub był ekologiczny?
Zrównoważona biżuteria
Warto zdecydować się na pierścionek zaręczynowy z etycznie pozyskiwanych lub pochodzących z recyklingu materiałów, takich jak złoto lub diamenty wyhodowane w laboratorium. To samo dotyczy obrączek ślubnych.
Zupełnie innym, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej biżuterii rodzinnej i nadanie jej nowego życia.
Jeśli w twojej rodzinie takie pamiątki nie są przekazywane, zawsze możesz odwiedzić jakiś vintage shop, aby znaleźć idealny pierścionek bez napędzania potrzeby wydobywania i przekształcania nowych surowców.
Miejsce przyjazne dla środowiska
Pomyśl o spędzeniu tego wyjątkowego dnia w miejscu, które stawia na zrównoważony rozwój i ekologiczne rozwiązania. Najlepiej sprawdzą się mimo wszystko miejsca na świeżym powietrzu, takie jak ogrody czy plaże. W Polsce takie wesela stają się coraz bardziej popularne.
Liczba gości
Każdy dodatkowy gość zwiększa ślad węglowy wydarzenia. Od transportu na miejsce i z powrotem po dodatkowe jedzenie – ograniczenie listy gości do minimum owocuje bardziej zrównoważoną uroczystością. Zaproś swoich najbliższych przyjaciół i rodzinę, ale zastanów się tymi osobami, do których zaproszenia czujesz się po prostu z jakiegoś powodu zobowiązany.
Transport
Warto zorganizować transport dla gości i poinformować ich o tym już na etapie zapraszania na uroczystość.
Wspólny autokar czy kilka busów będą znacznie lepszym rozwiązaniem niż dziesiątki samochodów, w których siedzą zazwyczaj tylko dwie osoby.
Ekologiczne zaproszenia
Czasy się zmieniają, a świat cyfrowy usprawnił proces zapraszania na przyjęcia. Zmniejsz ilość papierowych odpadów i atramentu, korzystając z tego rozwiązania. Zaproszenie weselne i tak ląduje w koszu od razu po uroczystości. Jeśli wolisz fizyczne kartki, wybierz papier z recyklingu.
Zmniejsz ilość odpadów
Już na etapie przygotowań do uroczystości pomyśl o tym, jak możesz zredukować ilość odpadów. Można to zrobić na wiele sposobów. Po pierwsze, odpuść sobie wszystko to, co jednorazowe i plastikowe. Warto zastanowić się nad ilością jedzenia serwowanego podczas uroczystości. Na typowym polskim weselu marnuje się go mnóstwo. Przyzwyczailiśmy się do kilku dań na ciepło, zup i przekąsek – mimo że co najmniej połowa tych posiłków jest tak naprawdę zbędna.
Jeśli sam organizujesz wesele, zwrócić również uwagę na segregację odpadów. W przypadku powierzenia tego zadania lokalowi, niestety nie zawsze możemy mieć na to wpływ.
Dekoracje
Zamiast plastikowych gadżetów, balonów czy sztucznych kwiatów, postaw na dekoracje z naturalnych materiałów. Będą dużo bardziej efektowne, radosne i stworzą wrażenie przytulności. Świece wykonane z naturalnych wosków, ekologiczne wstążki np. z konopi, juty i innych produktów ulegających biodegradacji oraz żywe kwiaty, a nawet rośliny doniczkowe sprawdzą się najlepiej i stworzą wyjątkowy klimat.
Menu
Ustal, jaki rodzaj żywności chcesz serwować na przyjęciu weselnym. Uwzględnij lokalne i sezonowe składniki – wykorzystując je, wesprzesz lokalnych rolników i zmniejszysz emisje z transportu.
Menu wegetariańskie lub wegańskie ma mniejszy ślad węglowy niż mięsne.
Zminimalizuj zużycie energii
Aby zmniejszyć zużycie energii podczas ślubu i wesela, zapytaj o jej źródła w lokalu. Może akurat trafisz na takie miejsce, które ma do tego zrównoważone podejście. Jeśli jednak sam aranżujesz przestrzeń na wesele, wybierz energooszczędne opcje oświetlenia – lampy LED lub takie, które są zasilane energią słoneczną. Rozważ użycie świec lub lampionów, aby stworzyć romantyczną atmosferę, ale wybierz te wykonane z soi lub wosku pszczelego. Nawet małe kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju mogą mieć znaczący wpływ.
Tekst: MZ