Ogłoszono laureatów Grand Press Photo 2019. Zwycięskie zdjęcia pokazują świat widziany oczami zawodowych fotoreporterów

Najlepsze polskie zdjęcia prasowe zeszłego roku w świetny sposób uchwyciły przede wszystkim ważne wydarzenia i nastroje panujące w naszym kraju.
.get_the_title().

Grand Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych w naszym kraju. Gwarancję wysokiego poziomu stanowi udział w nim zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Fot. Rafał Oleksiewicz, Press Focus, I miejsce w kategorii Sport. Na zdjęciu Niemiec David Siegel, który upada podczas lądowania w drugiej serii konkursu drużynowego Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem.

Nagrody przyznawane są w 7 kategoriach głównych, takich jak: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku) oraz Portret. W tych samych kategoriach, z wyłączeniem Portretu i Sportu, nagradzane są również najlepsze fotoreportaże. Od czterech lat wyłaniany jest również najlepszy Projekt Dokumentalny i Photo Book.

W tegorocznej edycji oceniane były zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2018 a 31 marca 2019 roku.

Fot. Dominik Werner, Testigo Documentary, I miejsce w kategorii Środowisko. Skowronki. Pod przyszły przekop Mierzei Wiślanej wycięto ponad 10 tys. drzew. Żeby zdążyć z zakończeniem prac przed okresem ochronnym ptaków, wycinka trwała całą dobę.

W tym roku jury, na czele z norweskim fotoreporterem Epsenem Rassmunsnem – trzykrotnym laureatem nagrody World Press Photo – wskazało zwycięzców z ponad 4,5 tysiąca nadesłanych na konkurs zgłoszeń.

Laureatem nagrody głównej jednogłośnie okrzyknięto Sławomira Kamińskiego z „Gazety Wyborczej”. Oprócz zdobycia tytułu Zdjęcia Roku jego fotografia wygrała również w kategorii Wydarzenia.

Zwycięskie zdjęcie zostało wykonane w sejmie 24 maja 2018 roku, podczas 37 dnia protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Autor uchwycił chwilę starcia jednej z protestujących matek – Iwony Hartwich – ze strażnikiem straży marszałkowskiej, który chciał uniemożliwić rozwieszenie transparentu z informacją w języku angielskim. Miała ona przykuć uwagę zagranicznych mediów, zbierających się w Warszawie przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. „To zdjęcie jest dla mnie kwintesencją fotografii – jest tym momentem, jest magią fotografii. To jest taki czas, decydująca chwila, której w materiale video byśmy mogli nawet nie zauważyć. Fotografia ma to właśnie do siebie, że zatrzymuje ten ważny ułamek sekundy” – komentował Kamiński podczas gali rozdania nagród. Przewodniczący jury dodał, że fotografia Kamińskiego posiadała te komponenty, które są niezbędne do zwycięstwa w tak prestiżowym konkursie. Chodzi o to, by za fotografią stała mocna historia, mówiąca wiele o społeczeństwie danego kraju. Ważne też, by zdjęcie nie było jedynie dokumentacją wydarzenia, ale niosło za sobą jakieś głębsze przesłanie i osadzone było w szerszym kontekście realiów Polski.

Fotograf musi nie tylko wykazać się umiejętnością uchwycenia właściwej kompozycji, ale przede wszystkim uczuć, które będą w stanie poruszyć odbiorcę.

Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Ponadto jego zdjęcie, tak jak wszystkich finalistów, zostanie zaprezentowane na wystawie pokonkursowej oraz w okolicznościowym albumie „Grand Press Photo”.

Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter, I miejsce w kategorii Życie Codzienne. Na zdjęciu dwulatkowie spędzający wakacje we wsi Michalczowa
Fot. Adam Lach, Napo Images dla „Newsweek Polska”, I miejsce w kategorii ludzie. Na zdjęciu:
specjalne posiedzenie Rady Miasta Gdańsk (17.01.2019) w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza
fot. Marta Rybicka, I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka. Na zdjęciu Dzieci z Dworca Brześć, czyli czeczeńscy uchodźcy, którym dwa lata temu udało się przyjechać do Polski, wciąż mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Zdjęcie zrobione w Galerii Zachęta.
Fot. Waldemar Stube, I miejsce w kategorii Portret. Na zdjęciu Zofia i Aniela – siostry, które w latach 50. jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie i mieszkają tam do dzisiaj. Całe życie razem.
Fot. Magdalena Kacperek, Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH, Young Poland – nagroda główna w kategorii ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Na zdjęciu przerwa między występami młodych tancerek podczas spektaklu baletowego w Oświęcimiu.
Fot. Piotr Zwarycz, Nagroda FUJIFILM. Na zdjęciu gaszenie pożaru na terenie sortowni śmieci w Siemianowicach Śląskich.
Fot. Aleksander Knitter, www.chojnice.com, Nagroda Providenta. Zdjęcie wykonane w szpitalu w trakcie Chojnickich Dni Fantastyki. Wolontariusze przebrani za bohaterów gier, komiksów i fantastyki odwiedzili najmłodszych pacjentów. Wśród większości dzieci zrobili furorę – jednak show skradła pięcioletnia Sara, która udawała, że nie widzi gości przy łóżku i była jakby nieobecna.
Fot. Piotr Hukało, Trojmiasto.pl / East News, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Wydarzenia. Zdjęcia z dnia zabójstwa i pożegnania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Fot. Justyna Janus, Wpowiecie.pl, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Życie Codzienne. DOkumentacja życia Jasia i Amelki, którzy nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej.
Fot. Mariusz Janiszewski, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Ludzie. Życie kobiet z pierwszego na świecie ośrodka dla emerytowanych prostytutek w Meksyku.
fot. Maciej Jabłoński, F11 – Studio, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Środowisko. Reportaż powstał podczas antarktycznego rejsu jesienią 2018 roku, autor był członkiem załogi S/Y Selma Expeditions – jachtu, który od kilkunastu lat eksploruje wody Antarktydy.
Fot. Adrian Jaszczak, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka. Zdjęcia powstały podczas Pikniku Country w Mrągowie.

Zdjęcia zdobywców II i III miejsc za zdjęcia pojedyncze oraz wszystkie zwycięskie zdjęcia fotoreportażowe znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Zdjęcie Roku i I miejsce w kategorii Wydarzenia, fot. Sławomir Kamiński „Gazeta Wyborcza”
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ