Polscy aktywiści nakręcili film o polowaniu na dzikie delfiny

30-minutowy dokument możecie obejrzeć za darmo na YouTubie.
.get_the_title().

Kim tak naprawdę są delfiny? Co przeżywają odseparowane ze swoich rodzinnych grup? Jak są eksploatowane w wodnych parkach rozrywki? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w 30-minutowym filmie dokumentalnym 'Reiwa’.

Porusza on temat polowań na delfiny w Japonii, zabijania ich bądź wyłapywania i umieszczania w delfinariach, parkach wodnych i innych tego typu miejscach.

Takie atrakcje wciąż cieszą się niestety ogromną popularnością. Twórcy filmu mają jednak na to receptę. ’Najlepszą bronią w walce z procederem, jakim są polowania na delfiny w Japonii, ich zabijanie oraz handel nimi jest rzetelna wiedza na temat delfinów oraz dokumentacja tego, co dzieje się w Taiji’ – podkreślają. I taki właśnie jest cel dokumentu 'Reiwa’, stroniącego przy tym od drastycznych scen czy traumatycznych obrazów, które zwykliśmy utożsamiać z tego typu produkcjami. Istnieje szansa, że dzięki temu więcej osób zainteresuje się niewesołą sytuacją delfinów.

’Dlaczego w Polsce zdecydowaliśmy się na nakręcenie takiego filmu? To proste: mimo braku tego typu przybytków w naszym kraju nadal znaczna część rodaków korzysta z tych wątpliwych rozrywek na wakacjach, nie zdając sobie sprawy, z jakim cierpieniem się one wiążą’ – tłumaczą twórcy. – ’Naszym celem jest edukacja. Uwrażliwianie i zwrócenie uwagi na problem jakim jest pustoszenie oceanów przez tego typu praktyki, przez wyłapywanie szczytowych drapieżników’.

30-minutowy dokument możecie obejrzeć powyżej.

Wśród ekspertów, którzy pracowali nad filmem są m.in. dr Robert Maślak, biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego zaangażowany na rzecz humanitarnej ochrony zwierząt i Jakub Banasiak, psycholog zachowań zwierząt, członek Dolphinaria-Free Europe Coalition, uczestnik badań nad zachowaniami dzikich delfinów, ekspert w dziedzinie dobrostanu delfinów trzymanych w niewoli, problematyki whale & dolphin watching i delfinoterapii, współpracownik Fundacji Viva.

Więcej informacji na temat produkcji i poruszanej w niej problematyki znajdziecie na profilu REIWA na Facebooku.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Ranae Smith/Unsplash

TU I TERAZ