Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Nowym Jorku wzrasta ryzyko powodziowe z powodu wagi miasta – stoi tam już ponad milion budynków

Według badania niektóre obszary dolnego Manhattanu, Brooklynu i Queens osiadają w tempie szybszym niż średnia.
.get_the_title().

Nowy Jork jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów przybrzeżnych na świecie, a duża część infrastruktury krytycznej jest zbudowana na nisko położonych obszarach przybrzeżnych. Miasto stopniowo osiada pod zbiorowym ciężarem wszystkich swoich budynków, a to może oznaczać kłopoty. Wokół Nowego Jorku poziom mórz i tak podnosi się ponad dwukrotnie szybciej niż wynosi średnia globalna. Przewiduje się, że do 2050 roku wzrośnie od 20 do nawet 76 cm. Co więcej, naukowcy spodziewają się na tym obszarze częstszych i ekstremalnych opadów deszczu.

Wnioski na temat zagrożenia w postaci rosnącej wagi miasta naukowcy opisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie Earth’s Future. Badacze wyjaśnili to, w jaki sposób wieżowce na obszarach przybrzeżnych, nadrzecznych lub nad jeziorem, mogą przyczynić się do przyszłego zagrożenia powodziowego oraz jakie działania należy podjąć w celu złagodzenia potencjalnie niebezpiecznych skutków.

Naukowcy obliczyli masę 1 084 954 budynków, które stoją w pięciu dzielnicach Nowego Jorku – ich wspólna waga 762 mld kg.

Masa odpowiada ok. 1,9 mln w pełni załadowanych Boeingów 747-400. Zespół badawczy obliczył następnie wpływ tego ciężaru na powierzchnię ziemi, porównując go z danymi satelitarnymi. Analiza ta ujawniła tempo, w jakim miasto osiada – to średnio od ok. 1 do 2 mm rocznie, chociaż niektóre obszary wykazują jeszcze większą tendencję, nawet do ok. 4,5 mm rocznie.

Unsplash.com

Osiadanie to termin techniczny określający powolny ruch gruntu, w wyniku którego powierzchnia terenu ulega obniżeniu z przyczyn naturalnych lub sztucznych. Badanie z września 2022 roku wykazało, że niektóre obszary 44 z 48 najbardziej zaludnionych nadmorskich miast obniżają się szybciej w stosunku do wzrostu poziomu mórz. Jednak nie w każdym przypadku związane jest to z wagą budynków. Istnieje wiele różnych przyczyn takiego zjawiska – m.in. związane z ostatnią epoką lodowcową lub wodami gruntowymi.

Badania sugerują, że osiadanie może stanowić zagrożenie powodziowe, które jest niebezpieczniejsze niż samo tempo wzrostu poziomu morza – i to nie tylko w Nowym Jorku.

To problem globalny. Badacze z University of Rhode Island przyjrzeli się 99 miastom na całym świecie – nie tylko przybrzeżnym, ale także tym położonym w głębi lądu – i odkryli, że zdecydowana większość z nich ma problemy z osiadaniem. Na przykład Dżakarta obniża się tak szybko, że rząd Indonezji planuje budowę nowej stolicy w innym miejscu.

Tekst: MZ

TU I TERAZ