Zburzyć mur – Ukraina! 3. Festiwal filmowy
W dniach 25 – 28 października w Warszawie odbędzie się Ukraina! 3. Festiwal filmowy. Tegoroczna edycja stawia na pokazanie współczesnej kultury ukraińskiej, trendów rozwijających się w kinematografii oraz w muzyce i sztuce współczesnej. Pokazy będą odbywały się w Kinotece oraz w Kinie Iluzjon. Założeniem 3. edycji jest pokazanie współczesnej kinematografii ukraińskiej. Tegoroczny festiwal pragnie „zburzyć mur”, który budowany przez obie strony ze stereotypów i schematów, nie pozwala nam na otwarcie się na nową jakość w relacjach polsko-ukraińskich. Ukraina to też kraj młodych, kreatywnych ludzi, którzy stawiają na nowoczesność i rozwój. Festiwal pokaże to poprzez bogaty program filmowy, koncert oraz wystawę sztuki współczesnej. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym, jak wygląda życie Ukraińców. Tegoroczny festiwal chce obudzić Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół.
Portret społeczeństwa, które przyzwyczaiło się do nienormalności – to opis tegorocznego ukraińskiego kandydata do Oskara, filmu „Donbas”, ale jednocześnie opis sytuacji polityczno-gospodarczej Ukraińców. Poznajmy się lepiej i zburzmy mur.
Festiwal filmowy Ukraina! to doskonała okazja, żeby poznać emigrantów, którzy żyją obok nas. W programie nie tylko niezwykłe filmy, ale też rozmowy z reżyserami, aktywistami, koncerty, kuchnia konfliktu i wiele wiele więcej. Do zobaczenia!
Przedstawiamy 5 filmów, które warto obejrzeć na Festiwalu Ukraina.
1. „Kiedy padają drzewa”
Film „Kiedy padają drzewa” już w fazie scenariusza wzbudził zainteresowanie międzynarodowej społeczności filmowej, zdobywając 10. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza Europy Wschodniej, wręczoną podczas Festiwalu w Cannes w 2016 roku. Film był także wyświetlany na tegorocznym Berlinale oraz Odesa International Film Festival.
Akcja „Kiedy padają drzewa” rozgrywa się w zapomnianej przez Boga wiosce na Ukrainie, gdzie mała, zbuntowana dziewczynka poznaje życie, obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką.
Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.
2. „Black Level”
Zobaczcie jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych eksperymentów w historii ukraińskiej kinematografii.
„Black Level” zaprezentowany zostanie 26 i 27 października. Z werdyktu Jury FIPRESCI Odesa International Film Festival: „Ten zapierający dech film został zrealizowany w wyjątkowy sposób. Nie pada w nim ani jedno słowo, ale brzmi głośniej niż wiele filmów, tych nakręconych i tych, które nadejdą w najbliższych latach”.
3. „Donbas”
„Donbas” to ukraiński kandydat do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Siergij Łoźnica („Łagodna” którą również można zobaczyć na Festiwalu, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w najnowszym fabularnym filmie „Donbas” zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie.
Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes.
Noworosja, czyli państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat – często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi. „Donbas” uhonorowanego Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergija Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów.
4. „Brama”
3. edycję festiwalu filmowego Ukraina! otworzy thriller „Brama” w reżyserii Wołodymyra Tichego. To zupełnie nowe spojrzenie na Czarnobyl, jakiego jeszcze w kinie nie było. W uroczystym otwarciu festiwalu wezmą udział aktorki – Witalina Bibliw i Irma Witowska-Wanca.
„Brama” to historia rodziny, która po awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu pozostała w Strefie Wykluczenia.
Głową rodziny jest Baba Prisia, która przyjaźni się z rusałkami, je grzyby halucynogenne, a w czasie wojny zabiła 12 esesmanów. Wraz z nią mieszka wnuk Wowa i córka Sława, którą kiedyś porzucił mąż. Nieoczekiwanie ich zwyczajne życie się kończy. Baba Prisia otrzymuje mistyczne ostrzeżenie o katastrofie, która nastąpi w niedalekiej przyszłości. Film powstał na motywach sztuki lwowskiego dramaturga Pawła Arie pt. „Na początku i na końcu czasu”, która z sukcesem była wystawiana na wielu scenach europejskich.
5. „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”
W tym roku po raz kolejny będzie można zobaczyć na festiwalu film Askolda Kurova „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, więc jeśli nie mieliście okazji go obejrzeć – polecamy.
Proces zdobył Nagrodę Publiczności podczas 2. edycji festiwalu.
Sencow, po sprzeciwie wobec rosyjskiej aneksji Krymu, został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i, po ponad roku spędzonym w areszcie, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Od 16 maja prowadzi strajk głodowy i domaga się zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji. Ukraina! Festiwal filmowy wspiera Sencowa, organizując co roku zbiórkę pieniędzy i prowadząc wśród widzów kampanię informacyjną na jego temat.
Co jeszcze podczas Festiwalu?
Rozmowy z reżyserami…
Historia Mustafy Dżemilewa jest symbolem pokojowego oporu przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji w regionie postradzieckim. To film o jego walce o powrót na Krym z miejsc zesłań w czasach Związku Radzieckiego, o przebiegu wymierzonego przeciw niemu procesu w ZSRR, jego doświadczeniu ponad 15 lat jako więźnia politycznego w radzieckich obozach pracy, a także o jednym z najdłuższych strajków głodowych w historii ludzkości. To także historia o powrocie Tatarów krymskich do ojczyzny po upadku Związku Radzieckiego i o walce Mustafy z okupacją Krymu w 2014 roku. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Kuchnia konfliktu…
Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty kulinarne kuchni ukraińskiej przygotowane przez Kuchnia Konfliktu, zakończone wspólnym posiłkiem. Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną, przybyły do Warszawy? Odpowiedzią na te pytania jest inicjatywa Kuchnia Konfliktu, czyli miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego, które jest jednocześnie restauracją serwującą potrawy z regionów świata objętych konfliktem. Dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy i kulturę państw konfliktu, wchodząc w bezpośrednie interakcje z uchodźcami i migrantami współtworzącymi projekt. Dla współtworzących Kuchnię Konfliktu cudzoziemców projekt jest okazją do poznania polskiej kultury i zawiązania bliskich relacji w przyjaznej przestrzeni zawodowej.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy do 26 października na ukrainaff@gmail.com
Koncerty
Zespół Cold Comfort został założony w 2012 roku w mieście Równe. Początkowo swoją muzyką nawiązywał do mrocznych brzmień lat 80. Poza wpływem klasycznego francuskiego cold wave’u i późnego post punku, wprowadzali do swoich brzmień wschodnio-europejskiego ducha. W ich piosenkach przewijają się tematy społeczne. Ostatnio zespół zdecydował się przesunąć nastrój w nieco cieplejszą stronę i rozpoczął flirt z muzyką elektroniczną. Mimo eksperymentów gatunkowych, nie ma tu mowy o kliszach. Cold Comfort to wyjątkowe zjawisko na ukraińskiej scenie muzycznej! Nie przegapcie!
Coś dla dzieci
Misiowi Przyjaciele już po raz trzeci zapraszają do rodzinnej zabawy w Kinie Iluzjon. Na początku krótki pokaz polskich i ukraińskich bajek, po którym animatorzy z Misiowych Poranków zaproszą dzieci do międzynarodowej zabawy. W tym roku na gości czeka niezwykły koncert i wspólne muzykowanie przy bandurze, narodowym instrumencie Ukrainy. Podczas zajęć zostanie również stworzona wspólna flaga z odrysowanych dłoni, dzieci poznają ciekawe słowa w języku ukraińskim, jak również rozwiążą językowe zagadki.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 3 – 9 lat.