Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

3 proste kroki, aby uwolnić się od przeszłości. Zacznij od 'magicznego pytania’

W pierwszej kolejności należy cofnąć się tam, skąd chcemy się wyrwać.
.get_the_title().

Wielu z nas próbuje zaprowadzić zmianę w swoim życiu twardymi postanowieniami i presją. Jakiś element naszej codzienności jest niesatysfakcjonujący, więc usilnie chcemy go zmienić, ale zadanie to okazuje się wcale nie takie proste. Pojawia się frustracja i wkurzenie, że nie potrafimy być perfekcyjni i idealni. Przez to często tkwimy w złych związkach czy pracy, która nie daje nam radości. Chcemy czegoś więcej, ale nie wiemy, co to jest i jak to zdobyć.

Pogoń za kolejnym osiągnięciem lub zadaniem na liście rzeczy do zrobienia może nie dostarczać tego, czego szukamy. Jak więc inaczej pomyśleć o nowym starcie lub stworzyć szansę na zmianę nawyków? Zamiast sporządzać listę postanowień lub celów, które twoim zdaniem powinieneś osiągnąć, wykorzystaj inspirację, aby celowo zastanowić się, co chcesz zrobić inaczej i położyć podwaliny pod bardziej autentyczną i trwałą zmianę – radzi psychoterapeutka Robin D. Stone.

Ekspertka dodaje, że jednym ze sposobów przygotowania się do oderwania się od przeszłości jest 'cofnięcie się o krok i rozważenie głębszych kwestii dotyczących tego, co nadaje sens życiu’. Poleca zadać sobie 'magiczne pytanie’: 'Gdybyś mógł machnąć magiczną różdżką i dokonać zmiany w swoim życiu, jakby ono wyglądało?’.

Stone przekonuje, że to proste pytanie, zainspirowane przez filozofa i psychiatrę Alfreda Adlera, ma moc i skuteczność, ponieważ pozwala marzyć, rozważyć lęki i rzeczywiste lub domniemane przeszkody, a także pozwolić nam na obmyślenie różnych scenariuszy. Według badaczki to jedno pytanie otwiera drogę do trzech czynności. Żeby je wykonać, należy codziennie znaleźć około 30 minut ciszy, zaopatrzyć się w długopis i zeszyt oraz usiąść w spokojnym miejscu. I rozważyć trzy kwestie.

1. Zidentyfikuj problemy
Zrób listę trzech do pięciu aspektów swojego życia, w których czujesz, że utknąłeś i chciałbyś je zmienić. Lista może obejmować każdą sferę życia: związek, pracę, finanse, dbanie o siebie, o ciało i psychikę. Po utworzeniu listy wróć do każdej pozycji i w dodatkowym zdaniu opisz, co chcesz zmienić w tym obszarze.

Chcesz poprawić jakość rozmów z partnerem? Spędzać razem więcej czasu? A może zależy ci na większej elastyczności i niezależności w pracy? Doprecyzuj swoje potrzeby, a szybko zobaczysz, że w głowie zaczną pojawiać się możliwe rozwiązania. – Jeśli nie masz pewności, jak chcesz zmienić konkretną pozycję na liście, powtórz magiczne pytanie, koncentrując się na konkretnym problemie – radzi Robin D. Stone.

toa heftiba/unsplash

2. Skup się i doprecyzuj cel
Lista gotowa? Kolejnym krokiem jest praca na konkretnych punktach. Wybierz jeden podpunkt lub uszereguj pozycje według ważności. Wybierz najpilniejszą. Napisz, dlaczego chcesz zobaczyć zmianę w tej konkretnej dziedzinie swojego życia.

Ten krok pomoże ci wyjaśnić i zrozumieć, dlaczego jest to dla ciebie ważne.

Uzupełnij zdania:
'To, co sprawia, że ta kwestia jest dla mnie tak ważna, to…’
'Dokonanie znaczącej zmiany w tym obszarze sprawi, że będę…’
'Ta zmiana pasuje do mojej wizji…’

3. Napisz list do siebie

Wyobraź sobie siebie za rok i napisz do siebie już 'odmienionego’. Załóż, że udało ci się coś zmienić i pogratuluj sobie tego, co osiągnąłeś. Jak pozbyłeś się wątpliwości, które obecnie cię dręczą? Opisz, w jaki sposób pokonałeś trudności. Pochwal się za wykonanie dobrej roboty i znalezienie rozwiązań. Postaraj się dokładnie je opisać.

Co robiłeś, żeby bardziej zadbać o siebie? Może w każdym tygodniu wprowadzałeś nowy element, by poprawić swoją dietę lub obniżyć poziom stresu? Jak skończysz, przeczytaj list. Jakie uczucia się w tobie pojawiają? Opisz swoją reakcję na wizję zmiany i mapy, która w najbliższych miesiącach poprowadzi cię do celu.

Dlaczego ta technika działa? Wykorzystuje i uwalnia moc twoich myśli, które mogą zostać pogrzebane w codziennych oczekiwaniach i oczekiwaniach innych ludzi, angażuje twoje uczucia i lęki, które mogą stłumić lub napędzać twoją motywację. Określając, czego chcesz i zachowując się tak, jakby już się to wydarzyło, tworzysz nastawienie na rozwój i dajesz sobie nadzieję – tłumaczy psychoterapeutka Robin D. Stone.

Tekst: AC
Źródło: PsychologyToday
Zdjęcie: Austin Chan/Unsplash

ZDROWIE