3 sposoby mentalnego przygotowania się do medytacji. Jak właściwie ją wykonywać?

Badania potwierdzają, że kilka minut medytacji codziennie przynosi znaczące korzyści dla ciała i umysłu.
.get_the_title().

Praktykowanie medytacji może zmniejszyć poczucie samotności i zredukować wewnętrzny niepokój, pomaga też wzmocnić skupianie uwagi. W przeciwieństwie do zajęć z jogi czy chodzenia na odnowę biologiczną, medytacja jest całkowicie darmowa, a to zachęca coraz więcej osób do wypróbowania jej zalet.

Wielu z nas siedzenie w ciszy przez kilka minut może wydawać się jednak bezsensowne. Jak więc przygotować się do medytacji, by była ona faktycznie skuteczna?

Jade Weston, producentka aplikacji Ten Percent Happier, tworzącej podcasty dotyczące medytacji oraz radzenia sobie z emocjami, podzieliła się z CNBC Make It trzema poradami związanymi z właściwą praktyką medytacji.

Medytująca para /cottonbro studio, pexels.com
fot. cottonbro studio/pexels.com

1. Skupienie uwagi

Często podczas medytacji zdarza nam się odpływać gdzieś myślami. To naturalna reakcja mózgu, która nie powinna nikogo zniechęcić. Ważnym elementem jest to, by podczas sesji medytacyjnej spróbować skoncentrować mózg na wybranej praktyce. Może to być skupienie się na stabilizacji oddechu lub poczuciu ciężaru siedzącego ciała. Wytrwałe próby doprowadzą z czasem do kontroli własnego umysłu.

2. Samopoczucie i emocje

Do medytacji nie powinno się przystępować, czując silną potrzebę zmiany samopoczucia. Według Weston medytacja jest procesem ’mierzenia wewnętrznej temperatury’, sprawdzenia, dlaczego odczuwamy dane emocje. Nie wolno więc podchodzić do niej z zamiarem manipulacji własnym nastrojem.

3. Intencje

Najważniejszym elementem jest odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego w ogóle medytujemy. Określenie intencji, takich jak chęć pozbycia się poczucia niepokoju lub ograniczenie rozpraszania uwagi, jest podstawą właściwego podejścia do sesji medytacyjnej.

Zdjęcie główne: cottonbro studio / Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE