5 rzeczy, które robią neurobiolodzy, dbając o swój mózg

Proste sposoby, dzięki którym zadbacie o swój mózg.
.get_the_title().

W tiktokowym video, które stało się niedawno viralem, doktorantka neurobiologii Emily McDonald mówi o trzech rzeczach, które stara się robić, by chronić swój mózg: powstrzymuje się od patrzenia w telefon z samego rana, unika przetworzonej żywności i myśli pozytywnie. To oczywiście dobre rady, ale w trosce o swój mózg da się zrobić więcej. Mamy dla was listę 5 rzeczy, które wymienili eksperci w tej dziedzinie – Jason Shepherd, profesor nadzwyczajny neurobiologii na Uniwersytecie Utah i Talia Lerner, adiunktka neurobiologii na Northwestern University.

@emonthebrain Do not do these things if you care abt your brain 🧠 #mentalhealth #brain #wellness #health #mentalhealthawareness #lifetips ♬ original sound – emily | neuroscientist 🧠

1. Zadbaj o higienę snu

fot. Gregory Pappas/unsplash

To może i banał, ale higiena snu jest niezwykle ważna.

Jak mówi Shepherd, spanie od 6 do 8 godzin to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla swego mózgu.

Gdy śpimy, nasz mózg przetwarza informacje, tworzy wspomnienia i usuwa płytki amyloidowe, które gromadzą się u osób z chorobą Alzheimera. Sen zwiększa także plastyczność mózgu, pomagając nam przystosowywać się do nowych sytuacji – a to wraz z wiekiem robi się coraz bardziej istotne.

2. Ćwicz lub chociaż idź na spacer

fot. Jonathan Borba/unsplash

Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu może on optymalnie funkcjonować. Badania dowodzą, że osoby, które regularnie ćwiczą, mają mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Ćwiczenia mogą też opóźniać spadek funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

Zaleca się 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, ale w zasadzie każdy wysiłek jest dobry.

Warto więc ruszyć się z domu na spacer, choćby po osiedlu!

3. Spotkaj się z przyjacielem

fot. Surface/unsplash

Samotność nie jest dobra ani dla naszego zdrowia psychicznego, ani dla naszego mózgu.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie z mocnymi sieciami społecznościowymi żyją dłużej. Spędzanie czasu z innymi ludźmi jest dobre dla twojego życia emocjonalnego, a to jest dobre dla zdrowia mózgu – mówi Lerner. Silne więzi społeczne zmniejszają ryzyko depresji i lęku, a także pomagają lepiej radzić sobie z trudnościami.

4. Próbuj nowych rzeczy

fot. Dino Reichmuth/unsplash

Kontakt z nowymi ludźmi, miejscami i wyzwaniami może nam pomóc w zachowaniu ostrości umysłu, poprawić plastyczność mózgu i wzmocnić go – mówi Shepherd.

Dlatego też podróże są dla nas dobre. Ale niekoniecznie trzeba ruszać się gdzieś daleko, by mózg nam podziękował.

Myślę, że wielu z nas popada w rutynę i codziennie robi te same stare rzeczy. Uczenie się nowych rzeczy pomaga w plastyczności mózgu. Jeśli jesteś w stanie używać go w nowy sposób, możesz mieć lepsze wyniki umysłowe w miarę starzenia się – mówi Shepherd.

5. Właściwa dieta

fot. Dino Reichmuth/unsplash

McDonald ma oczywiście rację, wskazując w swoim TikToku na zagrożenia związane z przetworzoną żywnością. Wiąże się ona ze spadkiem funkcji poznawczych, zwiększa ryzyko demencji i cukrzycy, podwyższa cholesterol i ciśnienie krwi. A to wpływa na wszystkie narządy, w konsekwencji szkodząc także mózgowi.

Warto więc zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności i postawić na dobrze zbilansowaną dietę.

Twój mózg nie jest całkowicie oddzielony od ciała, więc rzeczy, które są dobre dla twojego ciała, są również dobre dla twojego mózgu – mówi Lerner.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Robina Weermeijer/Unsplash

ZDROWIE