Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 sposobów na to, by twój pies żył dłużej i zdrowiej

To połączenie genów i środowiska, w jakim żyje twój pies, wpływa na jego długowieczność. Tak więc możesz zrobić wiele, aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie i długość życia twojego pupila.
.get_the_title().

Większość psów żyje średnio od 10 do 14 lat. Niektóre mogą naturalnie żyć dłużej, a inne krócej ze względu na skłonność do pewnych chorób. Wielu z was pewnie nawet nie przypuszcza, że genetyka ludzi i psów ma ze sobą niemało wspólnego, tak więc wiele rzeczy, które możemy zrobić, by żyć zdrowiej i dłużej, może również działać na psy.

1. Kontroluj wagę swojego pupila

Ralu Gal/ Unsplash.com

Czynnikiem, który jest zwykle łączony z długowiecznością wielu gatunków, jest utrzymywanie zdrowej masy ciała. Uważnie monitoruj i kontroluj masę ciała swojego psa, regularnie go ważąc i zwracając uwagę na jego kondycję czy sylwetkę. Stosowanie obu tych metod pozwoli ci szybko zauważyć zmiany wagi i w razie potrzeby podjąć właściwe kroki.

Utrzymywanie zdrowej masy ciała znacznie ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia takich schorzeń jak m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów.

Stosuj się do wskazówek żywieniowych weterynarza bądź innego specjalisty. Jeśli twój pies znacznie przybierać na wadze, może okazać się konieczna zmiana karmy lub ilości i obfitości podawanych posiłków. Dieta zawsze powinna być dostosowana do wieku i aktywności psa, a właściwe odżywianie może wpłynąć na jego zdrowy proces starzenia. To, czym karmisz pupila. może być równie ważne jak to, jak często to robisz i w jakich ilościach. Dobra dieta dla każdego psa będzie inna, jednak pamiętaj, aby szukać karmy, która jest bezpieczna, smaczna i zapewnia wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje twój czworonożny przyjaciel.

2. Chodźcie na częste spacery

Bundo Kim/ Unsplash.com

Ćwiczenia niosą wiele korzyści fizjologicznych i psychologicznych zarówno dla naszych psów, jak i dla nas. Aktywność fizyczna może pomóc w kontrolowaniu masy ciała zwierzaka, a u niektórych gatunków wiąże się z działaniem przeciwstarzeniowym. Chociaż same ćwiczenia bezpośrednio nie wydłużą życia psa, pośrednio mogą się do tego przyczynić.

Badania sugerują, że długie wspólne spacery prowadzą uszczęśliwiają i zwierzaki, i ich właścicieli.

3. Naucz swojego psa nowych sztuczek

Petr Magera/ Unsplash.com

Starzenie się nie dotyczy jedynie fizyczności psa – ma również wymiar psychiczny. Dlatego tak ważne jest trenowanie i ciągłe pobudzanie aktywności umysłu zwierzaka. Zawsze możesz nauczyć swego pupila nowych komend – nawet gdy jest już starszy. Będzie to dla niego bardzo pomocne. Jeśli twój pies nie jest już tak aktywny fizycznie, możesz organizować mu zabawy i zadania, które polegają na węszeniu. Używanie tego zmysłu jest dla psów satysfakcjonujące i sprawia im frajdę. Wyzwania polegające na znajdowaniu przedmiotów po zapachu pomogą im na poziomie psychicznym i fizycznym.

4. Utrzymuj więź

Sasha Sashina/ Unsplash.com

Jak wiele innych zwierząt towarzyszących, psy bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Działa to w obie strony: miłośnicy psów często traktują je jak członków rodziny. Stabilna więź między opiekunem a psem może pomóc w utrzymaniu szczęśliwego i wzajemnie korzystnego partnerstwa. Może to również ułatwić rozpoznanie subtelnych zmian w zachowaniu lub ruchach psa, które mogą sygnalizować potencjalne problemy. Zdrowa, przyjacielska relacja będzie motywować właściciela do wysiłku fizycznego, a także relaksować.

Tworzenie pozytywnych doświadczeń z psem, np. poprzez wspólną zabawę, będzie świetne dla cementowania więzi.

5. Nie pomijaj wizyt u weterynarza

Priscilla Du Preez/ Unsplash.com

Współczesna weterynaria jest na bardzo wysokim poziomie i jest w stanie zapobiegać i leczyć różne choroby. które występują u psów. Programy szczepień i zwalczania pasożytów skutecznie zmniejszyły częstotliwość występowania chorób zarówno u psów, jak i ludzi – w tym toksokarozy, która może być przenoszona z psiego kału na ludzi oraz wścieklizny, która może być przenoszona z psa na psa lub z psa na człowieka.

Regularne kontrole mogą okazać się też przydatne w identyfikacji potencjalnych problemów na uleczalnym etapie, takich jak problemy z zębami lub choroba zwyrodnieniowa stawów, które mogą powodować ból i negatywnie wpływać na samopoczucie psa.

Zdjęcie główne: Wade Austin Ellis/ Unsplash.com
Tekst: MZ

ZDROWIE