Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Badania potwierdzają, że białko roślinne jest zdrowsze niż to, które pochodzi od zwierząt

Wybór źródła białka w diecie ma większe znaczenie niż myślicie.
.get_the_title().

Nie jecie mięsa? Pewnie więc wiele razy słyszeliście pytanie: „A co z białkiem w twojej diecie?”. Czy dostarczanie go tylko za pośrednictwem pokarmów roślinnych, a nie ze steków, kurczaków, wieprzowiny czy białek jaj, jest wystarczające?

Nowe dane potwierdzają, że owszem, jest!

Białka, tak jak węglowodany i tłuszcze, są podstawowymi i niezbędnymi makroskładnikami. W ich skład wchodzą aminokwasy, które służą do budowy mięśni, nerwów i tkanki łącznej, a także utrzymania struktur pozakomórkowych. Aby organizm funkcjonował prawidłowo, potrzebujemy wszystkich 21 rodzajów aminokwasów. Tymczasem ludzkie ciało nie jest w stanie wytworzyć 9 z nich. Są to tak zwane niezbędne, egzogenne aminokwasy, które można pozyskiwać z pokarmów roślinnych, takich jak tofu lub komosa ryżowa, jak i z pokarmów zwierzęcych, takich jak wołowina lub kurczak.

źródło: unsplash

Aby to sprawdzić, czy to, skąd pochodzi białko robi różnicę, greccy naukowcy przeanalizowali dietę 3349 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat. Obliczyli wskaźnik pomyślnego starzenia się (SAI) i powiązali z nim dietę.

Okazało się, że uczestnicy na diecie z wysoką zawartością białka roślinnego mieli wyższy wynik SAI niż ci, którzy stosowali dietę ubogą w białko roślinne.

źródło: unsplash

Badacze uznali, że stosowanie diety bogatej w białko pochodzące ze źródeł roślinnych wydaje się korzystnym wyborem żywieniowym, który należy promować i zachęcać do niego osoby starsze. Ich zdaniem dieta roślinna może przynieść korzyści zdrowotne, jak i wpłynąć pozytywnie na proces starzenia. Chociaż pomyślne starzenie się (SAI) jest ważnym aspektem, inne badania dotyczyły długości życia w odniesieniu do spożycia białka. Dr Morgan Levine i biolog Valter Longo analizowali bazę danych dotyczącą spożycia białka u 6381 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy badania w wieku 50-65 lat, którzy zgłosili wysokie spożycie białka zwierzęcego, mieli 75-proc. wzrost w ogólnej śmiertelności i 4-krotny wzrost ryzyka śmierci z powodu raka w ciągu następnych 18 lat.

We wszystkich badanych grupach wiekowych spożycie białka roślinnego było związane z niższym ryzykiem śmierci.

źródło: unsplash

W badaniu przeprowadzonym w sierpniu 2019 roku w Japonii, które objęło 70 696 dorosłych uczestników, również sprawdzono, jaki wpływ ma białko roślinne i zwierzęce na zdrowie.

Spożycie białka roślinnego wiązało się z niższą śmiertelnością całkowitą i było powiązane z niższymi wskaźnikami zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy uznali, że wyższe spożycie białek roślinnych może przyczynić się do długotrwałego zdrowia i długowieczności. Wyniki badań potwierdzają więc, że pozyskiwanie białka ze źródeł roślinnych, takich jak rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, warzywa i orzechy, jest lepsze niż dostarczanie go z produktów zwierzęcych. – Kiedy zamieniacie wołowinę na fasolę, wybieracie tempeh zamiast boczku i tofu zamiast kurczaka, poprawiacie swoje zdrowie, a także przyczyniacie się do zmniejszenia śladu węglowego i mniejszego cierpienia zwierząt – mówi Longo. – Jeśli następnym razem zostaniecie zapytani: „skąd bierzecie białko?”, możecie śmiało odpowiedzieć: „z najlepszego źródła na świecie – z roślin”.

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE