Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bolą Cię plecy? To może być dlatego, że za mało chodzisz

Opublikowane właśnie badania nad przewlekłym bólem w czasopiśmie Lancet sugerują, że chodzenie jest niedrogim, łatwo dostępnym i dobrze tolerowanym sposobem leczenia nawracającego bólu dolnej części pleców.
.get_the_title().

Ponad 600 milionów ludzi na całym świecie cierpi na nawracający ból dolnej części pleców. Dla wielu z nich podstawowym środkiem zaradczym jest odpoczynek i unikanie ruchów, które mogą nasilać ból.

Jednak na dłuższą metę zbyt dużo odpoczynku, gdy jesteś podatny na nawracający ból dolnej części pleców, może być szkodliwe i może sprawić, że nawroty LBP będą częstsze z czasem.

Naukowcy z Grupy Badań nad Bólem Kręgosłupa Uniwersytetu Macquarie w Australii wykazali, że utrzymanie aktywności fizycznej i unikanie siedzącego trybu życia zmniejsza częstotliwość nawracającego bólu pleców. Podczas gdy osoby prowadzące siedzący tryb życia miały nawroty mniej więcej raz na trzy miesiące, uczestnicy badania, którzy regularnie chodzili, mieli nawroty dwa razy rzadziej, średnio co sześć miesięcy. W programie chodzenia użytym w tym badaniu zalecano chodzenie przez co najmniej 30 minut 5 razy w tygodniu. – Nie wiemy dokładnie, dlaczego chodzenie jest tak dobre w zapobieganiu bólowi pleców, ale prawdopodobnie wynika to z połączenia delikatnych oscylacyjnych ruchów, obciążenia i wzmacniania struktur i mięśni kręgosłupa, relaksu i redukcji stresu oraz uwalniania 'endorfin dobrego samopoczucia – powiedział główny autor badania Mark Hancock. – Chodzenie nie tylko poprawiło jakość życia ludzi, ale zmniejszyło ich zapotrzebowanie na pomoc medyczną – dodał.

ZDROWIE