Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Cztery nawyki szczęśliwych ludzi – według zaleceń psychologa

Wcześniejsza pobudka i zobaczenie wschodu słońca, udany weekend ze znajomymi czy podróż na drugi koniec świata – każdy z nas inaczej definiuje szczęście. Ale co nauka mówi o nawykach szczęśliwych osób?
.get_the_title().

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki jest szczęśliwy człowiek. Nauka jednak stawia sprawę jasno – szczęśliwi ludzie mają zazwyczaj silne relacji z bliskimi, dobre zdrowie fizyczne i często udzielają się w ramach społeczności, w których funkcjonują. Według naukowców wszyscy możemy poprawić nasz poziom szczęścia dzięki codziennej praktyce. Jakie elementy warto wprowadzić do swojej codzienności?

1. Ruch

Brzmi banalnie, ale to prawda. Nasze ciała potrzebują regularnego ruchu w ciągu dnia. Długie godziny siedzenia za biurkiem nie działają najlepiej ani na naszą psychikę, ani na ciało. To nie musi być siłownia czy ciężki trening sztuk walki. Wystarczy w miarę energiczny spacer, najlepiej gdyby trwał około godziny. To może być też pływanie, taniec czy joga. Każda aktywność się liczy, byleby była regularna. Badania naukowe stale wykazują związek między aktywnością fizyczną a 'zwiększonym subiektywnym samopoczuciem’, czyli szczęściem. Dowodzą, że ludzie odnoszą więcej korzyści, gdy angażują się w ćwiczenia o umiarkowanej i wysokiej intensywności, czyli w takie, które podnoszą tętno.

Umiarkowane ćwiczenia to wszystko to, co powoduje lekką zadyszkę.

Unsplash.com

2. Dbaj o relacje

Najnowsze badania nad szczęściem pokazują, że nasze więzy społeczne są ważne dla dobrego ogólnego samopoczucia i zadowolenia z życia. Co ciekawe, badania wskazują również na to, że bardziej angażujemy się w kontakty z przyjaciółmi i rodziną, kiedy czujemy się nieszczęśliwi, a mniej, gdy czujemy się dobrze. Prawdopodobnie wynika to z tego, że w naturalny sposób szukamy pocieszenia i wsparcia. Zdecydowanie należy do zmienić.

Zbyt dużo czasu spędzonego w samotności może wywołać negatywne emocje, a szukanie towarzystwa innych jest naturalnym sposobem na złagodzenie tego stanu i poprawę nastroju.

Z drugiej strony, kiedy czujemy się dobrze, jesteśmy bardziej skłonni do tego, by wysłuchać i wesprzeć innych. Niemniej jednak spędzanie czasu w towarzystwie przyjaciół i rodziny zapewnia zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe korzyści dla naszej psychiki.

3. Praktykuj wdzięczność

Nasz pogląd na życie i sposób, w jaki widzimy i oceniamy to, co dzieje się wokół nas, również odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu naszego szczęścia. Badania wykazały, że optymistyczne nastawienie i praktykowanie wdzięczności może przeciwdziałać negatywnym emocjom i zwiększać nasz poziom szczęścia. Jak możemy praktykować wdzięczność? W zasadzie jest to wymienianie tych rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni w życiu czy w danym dniu. Można to zrobić na wiele sposobów – wypisać je na kartce, w telefonie czy nawet powtórzyć kilka razy w myślach. Można też mówić ludziom wokół, za co jesteśmy im wdzięczni.

Dobrym nawykiem będzie codzienne zapisywanie trzech rzeczy, które danego dnia poszły nam dobrze i za które jesteśmy wdzięczni.

Obecnie istnieje wiele aplikacji, które mogą nam pomóc w praktykowaniu wdzięczności, ale też w motywacji, wyświetlając nam codziennie złotą myśl lub rzecz, za którą prawdopodobnie możemy dziękować losowi. Inne aplikacje pozwalają tworzyć tablice i pozytywne afirmacje na każdy dzień. Chociaż niektóre hasła mogą wydawać się banalne, chodzi o to, aby delikatnie popychać się w kierunku zmiany myślenia na bardziej optymistyczne.

Unsplash.com

Według nauki praktykowanie wdzięczności na ogół działa i pomaga myśleć bardziej pozytywnie o swoim życiu. Wdzięczność pomaga również zobaczyć szerszy obraz i stać się bardziej odpornym na przeciwności losu.

4. Spędzanie czasu ze zwierzętami

No i wreszcie! Nie od dziś wiadomo, że psy motywują swoich właścicieli do większej aktywności, więc w tej sytuacji mamy korzyść 2w1. Ale nawet gdy leżymy obok naszych pupili na kanapie, to ta relacja działa na nas pozytywnie. Badania wykazały, że zwierzęta domowe zapewniają wiele korzyści dla naszego zdrowia i dobrze wpływają na nasz poziom szczęścia. Nie tylko zapewniają nam towarzystwo, ale także ich obecność jest w stanie zmniejszyć wystąpienie depresji czy lęku u właścicieli. Zwierzęta wpływają też pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości.

Tekst: MZ

ZDROWIE