Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy joga może być terapią? Rozmawiamy z Kacprem Matuszewskim, nauczycielem jogi z PortalYogi

- Cudowne w jodze jest to, że uczy być w zgodzie i harmonii ze sobą. Nazwa 'joga' oznacza jedność, połączenie i nam dziś jest to bardzo potrzebne - z nauczycielem jogi Kacprem Matuszewskim rozmawiamy o poszukiwaniu komfortu i spokoju.
.get_the_title().

Kacper Matuszewski, to doświadczony, wszechstronnie wykształcony nauczyciel w PortalYogi, czyli w największym studiu jogi, medytacji i pilatesu online w Polsce. Terapeuta yogi i opiekun społeczności PortalYogi, który odpowiada na pytania w grupie, prowadzi spotkania na żywo, medytacje oraz nagrywa materiały na PortalYogi Podcast. Jest też doradcą odnośnie zaleceń i przeciwskazań w praktyce. Tancerz i sportowiec, od zawsze pracujący z ciałem. Rozmawiamy o tym, jak wykorzystać terapeutyczne możliwości jogi.

F5: Jaka była Twoja droga do miejsca, w którym się znajdujesz?

Kacper Matuszewski: Byłem nauczycielem tańca i tancerzem. Zawsze pracowałem z ciałem. Regularnie uprawiam i uprawiałem różne dziedziny sportu – surfing, pływanie, nurkowanie i futbol amerykański, który doprowadził mnie do delikatnego kalectwa i problemów fizycznych, które będę miał do końca życia. Joga jest fajnym przypadkiem, pięknym spoiwem, które pozwala robić i praktykować wszystko i mieć więcej wglądu w siebie przy okazji dbając o ruch i siłę. Pozwala też przygotować się do innych aktywności.

Joga jest świetna, kiedy potrzebujesz dekompresji, regeneracji, uspokojenia.

Jesteś nauczycielem jogi czy instruktorem? Jak mówisz o sobie? 

Jestem nauczycielem jogi.

Jest różnica, prawda? 

Jest, chociaż w przypadku instruktorów też jest różnie – są kursy weekendowe, ale są też i studia. Natomiast podstawowy kurs nauczyciela jogi to ponad 200 godzin. Do tego dochodzą specjalizacje, zaawansowane szkolenia, a wszystko zależy od tradycji, w której się uczysz. Są różne style, tradycje, rodzaje zajęć. Jestem nauczycielem hatha jogi, czyli jogi klasycznej. Jest to ogólna – moim zdaniem najpiękniejsza – i jedna z pełniejszych form jogi, jednocześnie tradycja, z której wywodzą się prawie wszystkie nowoczesne rodzaje i style. Na niej też opiera się terapia jogą, którą razem z moją partnerką zajmujemy się na co dzień.

Co to jest jogoterapia?

Terapia jogą lub jogoterapia to nowoczesna forma wykorzystywania technik jogicznych w radzeniu sobie z rozmaitymi schorzeniami. Bolące kolano, źle pracujące nerki, cukrzyca, choroby natury psychicznej, problemy w życiu czy to zawodowym czy prywatnym. Okazuje się, że różne elementy i techniki zaczerpnięte z jogi mogą nam bardzo pomóc. 

Cudowne w jodze jest to, że uczy, jak być w zgodzie i harmonii ze sobą i jak czuć się całością. Nazwa 'joga’ oznacza zresztą jedność, połączenie.

Świetne jest to skupienie na sobie, próba znalezienia wygody w ruchu, a nie wykonywanie poleceń. Trzeba poczuć swoje ciało, nie przeciążać, zobaczyć do jakiej pozycji możemy dążyć. 'Pies z głową w dół’ może inaczej wyglądać w przypadku pogłębionej lordozy w odcinku lędźwiowym, a inaczej w przypadku problemów z barkami. Jeśli mam problemy z nadgarstkami możemy oprzeć się na przedramionach.

Joga pozwala na modyfikacje. To nie jest 'radziecka’ gimnastyka.

Uwielbiam powtarzać – szczególnie w materiałach – na PortalYogi, które ludzie oglądają w swoich domach, że to joga została stworzona dla ludzi, a nie ludzie dla jogi. Tu można wszystko, ale nic nie trzeba.

Chcemy za bardzo? Trzeba nam przypominać żebyśmy sobie odpuścili? 

Brakuje nam komfortu. Dążymy do komfortu, ale nie zastanawiamy się, czym on jest. Większość z nas nie doświadcza komfortu, a nawet jak go doświadcza, to już myśli o kolejnej wersji tego komfortu, która byłaby fajniejsza. Podczas wakacji zamiast się cieszyć martwimy się, że nie wykorzystujemy ich na maksa, że jeden dzień nie jest słoneczny, że nie ma fal. Mamy tak również w pracy i w relacjach.

Jesteśmy pełni oczekiwań, co kończy się rozczarowaniami. Joga uczy, aby być wdzięcznym.

Od czego zacząć? Obudzić się i zobaczyć, że mamy dwie ręce, dwie nogi, że możemy oddychać, że wstaliśmy. Joga uczy też tego, że zachowania innych, to, jak się zachowują w stosunku do nas i  z czym do nas przychodzą, to jest ich, a nie nasze. Nasza jest tylko reakcja. 

A z czym do ciebie przychodzą ludzie najczęściej?

Z bólem i z chorobami, z poczuciem dyskomfortu w ciele, z brakiem zakresu, ze słabym oddechem. Czasem ludzie nie wiedzą w ogóle czego szukają. W większości jednak skupiają się na fizycznych benefitach jogi. To też jest fajne. Jak byłem tancerzem, praktyka była wentylem bezpieczeństwa. Wiedziałem, że jak się przeciążę lub muszę do czegoś przygotować, pochodzę na jogę i lepiej się poczuję. 

Brzmi jakbyś mówił o fizjoterapii, auto-fizjoterapii. 

Można tak patrzeć na praktykę. Większość form jogi zmierza do tego, żeby praktykująca osoba poczuła się dobrze w całości, czyli żeby popracowała nad kręgosłupem, stawami, pooddychała, skierowała uwagę do wnętrza. Wychodząc z praktyki powinniśmy czuć się lepiej.

Jak działa PortalYogi? 

Nie musisz się ruszać z domu. Możesz przeczytać o każdym ze styli jogi, które proponujemy (a jest ich sporo), o zajęciach, o instruktorze. PortalYogi jest bezpieczną przestrzenią, w której nikt nie będzie nas oceniał. Możesz ćwiczyć na dywanie w piżamie. Joga uczy akceptacji własnego ciała, oswaja z nim. Praktykując w domu możesz dać sobie tyle czasu, ile potrzebujesz, każdy film możesz zwolnić lub przyspieszyć. Jest to komfortowe narzędzie do tego, żeby znaleźć czas dla siebie – nawet te 5, 10, 15 minut. Wystarczy komputer, telefon.

PortalYogi to ponad 60 instruktorów i około tysiąc praktyk medytacyjnych, asanowych i oddechowych. Mamy teraz nowy piękny program oddechowy. 

Co daje taki program oddechowy?

’Poznaj moc oddechu’ – to 13 odcinków ćwiczeń oddechowych. Każde z ćwiczeń można zmienić w pranajamy, czyli w praktykę energetyczną. Oddech jest jedną z najważniejszych czynności w naszym życiu, ale rzadko uczymy się go używać poprawnie. Kiedy zaczniemy oddychać świadomie, nasz mózg mocno reaguje. Możemy stymulować nasz układ nerwowy, możemy też się uspokoić. Zamiast pić piątą kawę, albo napój energetyczny podczas jazdy autem, możemy się zatrzymać i przez trzy minuty odpowiednio pooddychać, co da nam piękną, świeżą energię na kolejne trzy godziny jazdy.

Skąd wiedzieć, jaką jogę wybrać? Macie 1000 kursów na PortalYogi? 

Jak budujemy sesje, rozmawiamy z nauczycielami, zaznaczamy, jakie są zalecenia, do czego najlepiej zastosować konkretną praktykę, jakie będą jej korzyści, a jakie są do niej przeciwwskazania. Oznaczenia sesji na PortalYogi są w pięciostopniowej skali. 

Mamy też grupę, na której można porozmawiać ze wszystkimi, czat grupowy, gdzie jest około 13 000 osób, które mogą wesprzeć Cię w swoich doświadczeniach. Do tego jeszcze są konsultacje ze specjalistami, w których ja, albo inni opiekunowie grupy odpowiadamy bardzo szybko na pytania. W soboty i niedziele odpoczywamy i nas nie ma (śmiech). 

To jak zacząć? 

W jodze nic nie jest na siłę, wszystko możesz. Oczywiście zgodnie z poziomiem zaawansowania. To nauka zdrowego i harmonijnego życia. Zawsze powtarzam – jeżeli nie czujecie, że joga jest dla Was, to jej nie praktykujcie. Idźcie na coś innego, gdzie będziecie czuć się dobrze i to naprawdę będzie cudowne w Waszym życiu. Jeżeli jednak kiedyś będziecie chcieli pójść na praktykę jogi to poszukajcie odpowiedniego nauczyciela, spróbujcie różnych zajęć.

Możesz szukać na własną rękę. Wykorzystaj to, co umiesz, to, co masz, co jest dla Ciebie osiągalne, tak aby jutro też świetnie funkcjonować, aby czuć się jeszcze lepiej, żeby móc zrobić więcej w życiu. Idziesz na surfing – porozciągaj się wcześniej, zrób rano kilka powitań słońca. Idziesz grać w piłkę to porozciągaj swoje achillesy, idziesz na tenisa zobacz jak pracują Ci kolana, rozgrzej kostki, poruszaj nadgarstkami. Wszystkie narzędzia w jodze są dla Ciebie.

Ok, joga brzmi jak fajna przygoda. Myślę, że muszę ją z powrotem odkopać. Nie muszę..tylko mogę. Dziękuję za rozmowę.  

Dziękuję i do zobaczenia.

Zdjęcia: PortalYogi.pl

ZDROWIE