Czy oksytocyna podawana w formie sprayu do nosa złagodzi uczucie samotności? Tak i pomoże w psychoterapii, badacze są optymistyczni
Chemia mózgu ma kluczowe znaczenie i wpływ na nasze samopoczucie. To jest fakt i nikt z nim już nie dyskutuje. Zespół europejskich i izraelskich lekarzy opublikował niedawno w czasopiśmie Psychother Psychosom wyniki dość ciekawego badania, w którym samotnym osobom podawano oksytocynę — czyli hormon miłości, uwalniany podczas przytulania, karmienia piersią, seksu i intymnych doświadczeń. Oksytocyna była podawana w wygodnej formie sprayu do nosa.
Chociaż badani nie zgłaszali zmniejszenia odczuwanego poczucia samotności, stresu ani jakości życia, zauważyli natomiast zmniejszenie 'ostrego uczucia samotności’ — niby mała różnica, ale istotna dla badaczy, zwłaszcza że efekt utrzymuje się przez miesiące po leczeniu.
– Interwencja psychologiczna była związana ze zmniejszonym postrzeganiem stresu i zmniejszeniem ogólnego poczucia samotności we wszystkich grupach, co było widoczne również po trzech miesiącach od zakończenia badania – tłumaczy dr Jana Lieberz, autorka badania i członkini Wydziału Uniwersytetu w Bonn w Niemczech, w komunikacie prasowym o badaniach.
Oksytocyna jest silnie związana z tworzeniem więzi. Badacze odkryli, że osoby, którym podano hormon, zaobserwowały większą chęć i łatwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi podczas sesji terapii grupowej, w której uczestniczyli. Łatwiej było im nawiązać więź.
– To bardzo ważna obserwacja — oksytocyna była w stanie wzmocnić pozytywną relację z innymi członkami grupy i zredukować ostre uczucie samotności już na starcie – twierdzi dr Lieberz.
– Może to być więc pomocne we wspieraniu pacjentów na początku procesu jakim jest psychoterapia. Wiemy, że pacjenci mogą początkowo czuć się gorzej niż przed rozpoczęciem terapii, gdy problemy są nazwane. Obserwowalne efekty podawania oksytocyny mogą z kolei pomóc tym, którzy tego potrzebują, aby wytrwali i kontynuowali terapię – tłumaczy Lieberz.
Badacze podkreślają, że potrzeba dalszych badań; zwiększenia próby uczestników badania, czasu, ale są dobrej myśli.
Naukowcy podkreślają, że ich praca – może pomóc w złagodzeniu samotności, która jest związana z wieloma chorobami psychicznymi i fizycznymi.
Podkreślą też, że oksytocyna nie powinna być postrzegana jako panaceum na samotność, ale wyniki badania sugerują, że może być używana, aby osiągnąć pozytywne efekty podczas interwencji terapeutycznych.