Czy powstanie skuteczna pigułka przeciwnowotworowa?

W czasopiśmie Nature Medicine opublikowano wyniki badań naukowców z Peter MacCallum Cancer Center w Australii, którzy odkryli, że dzięki połączeniu dwóch leków przeciwnowotworowych, diwarazybu i cetuksymabu, u aż 62 proc. pacjentów nastąpiła poprawa stanu zdrowia. Zmiany chorobowe u osób dotkniętych nowotworami spowodowanymi mutacją w genie KRAS całkowicie zniknęły lub znacznie się zmniejszyły.
Badacze zaobserwowali również, że stosowanie samego diwarazybu było 20 razy skuteczniejsze niż inne metody leczenia raka jelita grubego.
– Kuracja była dobrze tolerowana przez pacjentów, a wszelkie skutki uboczne można było opanować – stwierdził główny autor badania Jayesh Desai, onkolog z Peter MacCallum Cancer Center.
Naukowcy zwracają uwagę, że mimo obiecujących wyników, ich sposób leczenia skupia się na mutacji KRAS G12C, więc może być skuteczny jedynie u niewielkiego odsetka pacjentów z nowotworem jelita grubego.

Jak twierdzą lekarze, dotychczasowe metody leczenia raka jelita grubego KRAS G12C, takie jak chemioterapia i immunoterapia, przynosiły raczej skromne rezultaty. Nie są one wystarczająco selektywne i oddziałują na cały organizm pacjenta, a nie bezpośrednio na zmiany chorobowe.
Problem ten ma rozwiązywać stosowanie diwarazybu.
– Mamy wielką nadzieję, że połączenie diwarazybu z cetuksymabem przełoży się w przyszłości na lepsze wyniki coraz większej liczby pacjentów z rakiem jelita grubego – podsumował Jayesh Desai.
Zdjęcie główne: Artem Podrez/Pexels.com
Tekst: OP