Czy powstanie skuteczna pigułka przeciwnowotworowa?

Najnowsze badania dały obiecujące wyniki podczas eksperymentów na ludziach.
.get_the_title().

W czasopiśmie Nature Medicine opublikowano wyniki badań naukowców z Peter MacCallum Cancer Center w Australii, którzy odkryli, że dzięki połączeniu dwóch leków przeciwnowotworowych, diwarazybu i cetuksymabu, u aż 62 proc. pacjentów nastąpiła poprawa stanu zdrowia. Zmiany chorobowe u osób dotkniętych nowotworami spowodowanymi mutacją w genie KRAS całkowicie zniknęły lub znacznie się zmniejszyły.

Badacze zaobserwowali również, że stosowanie samego diwarazybu było 20 razy skuteczniejsze niż inne metody leczenia raka jelita grubego.

Kuracja była dobrze tolerowana przez pacjentów, a wszelkie skutki uboczne można było opanować – stwierdził główny autor badania Jayesh Desai, onkolog z Peter MacCallum Cancer Center.

Naukowcy zwracają uwagę, że mimo obiecujących wyników, ich sposób leczenia skupia się na mutacji KRAS G12C, więc może być skuteczny jedynie u niewielkiego odsetka pacjentów z nowotworem jelita grubego.

tabletki/ fot. Artem Podrez, pexels.com
fot. Artem Podrez/pexels.com

Jak twierdzą lekarze, dotychczasowe metody leczenia raka jelita grubego KRAS G12C, takie jak chemioterapia i immunoterapia, przynosiły raczej skromne rezultaty. Nie są one wystarczająco selektywne i oddziałują na cały organizm pacjenta, a nie bezpośrednio na zmiany chorobowe.

Problem ten ma rozwiązywać stosowanie diwarazybu.

Mamy wielką nadzieję, że połączenie diwarazybu z cetuksymabem przełoży się w przyszłości na lepsze wyniki coraz większej liczby pacjentów z rakiem jelita grubego – podsumował Jayesh Desai.

Zdjęcie główne: Artem Podrez/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE