Dlaczego kobiety częściej miewają migreny niż mężczyźni?

Migrena to znacznie więcej niż ból głowy — to wyniszczające zaburzenie układu nerwowego.
.get_the_title().

Osoby cierpiące na migreny doświadczają silnego pulsującego bólu, zwykle po jednej stronie głowy. Bólowi często towarzyszą nudności i skrajna wrażliwość na światło lub dźwięk. Atak może trwać godzinami lub nawet całymi dniami. Aby złagodzić cierpienie, niektórzy spędzają ten czas w odosobnieniu w ciemnych, cichych pokojach.

Około 800 mln osób na całym świecie cierpi na migrenowe bóle głowy.

W samych Stanach Zjednoczonych ok. 39 mln osób, czyli ok. 12 proc. populacji, regularnie miewa migreny. Większość z nich to kobiety – nawet ponad trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn doświadcza tego bólu. Co więcej, badania dowodzą, że migreny u kobiet są częstsze, bardziej obezwładniające i dłuższe niż u mężczyzn. To one częściej niż mężczyźni szukają pomocy medycznej, leków na receptę i mają więcej problemów ze zdrowiem psychicznym związanych z migreną, w tym lęki i depresję.

Istnieje kilka czynników, które powodują, że mężczyźni i kobiety inaczej doświadczają napadów migreny. Wszystko zależy od hormonów, genetyki oraz środowiska. Czynniki te odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu struktury, funkcji i zdolności adaptacyjnych mózgu. Przykładowo żeńskie hormony – takie jak estrogen i progesteron – odgrywają ważną rolę w regulacji wielu funkcji biologicznych. Mogą przyczyniać się do różnic funkcjonalnych i strukturalnych w określonych obszarach mózgu, które są zaangażowane w rozwój migreny. Dodatkowo hormony płciowe mogą szybko zmienić rozmiar naczyń krwionośnych, co może predysponować do ataków migreny.

Unsplash.com

W dzieciństwie zarówno chłopcy, jak i dziewczęta mają równe szanse na doświadczanie migreny. Szacuje się, że w pewnym momencie będzie je mieć około 10 proc. wszystkich dzieci. Jednak kiedy dziewczęta osiągają dojrzałość płciową, prawdopodobieństwo wystąpienia migreny wzrasta. Wynika to z wahań poziomu hormonów płciowych, głównie estrogenu. Niektóre dziewczyny mają pierwszą migrenę w czasie pierwszego cyklu miesiączkowego. Ale najbardziej powszechne i intensywne są w okresie rozrodczym kobiety.

Naukowcy szacują, że ok. 50-60 proc. kobiet z migreną doświadcza jej odmiany menstruacyjnej.

Te migreny zwykle występują w dniach poprzedzających okres lub podczas jego trwania, gdy spada poziom estrogenu. Migreny menstruacyjne mogą być intensywniejsze i trwać dłużej niż ataki w innych etapach cyklu. Z kolei migreny na ogół mają tendencję do zmniejszania nasilenia i częstotliwości ataków w czasie ciąży. U niektórych kobiet wówczas zanikają. Jednak te kobiety, które mimo wszystko doświadczyły ich będąc w ciąży, mogą mieć jeszcze silniejsze ataki po porodzie. Może to być spowodowane spadkiem poziomu hormonów, a także brakiem snu, stresem, odwodnieniem i innymi czynnikami związanymi z opieką nad niemowlęciem. Ataki migreny mogą się również nasilać w fazie przejściowej kobiety do menopauzy. Ponownie, wahania poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenu, wyzwalają je wraz z przewlekłym bólem, depresją i zaburzeniami snu, które mogą wystąpić w tym czasie. Jednak wraz z postępem menopauzy migreny generalnie ustępują.

Tekst: MZ

ZDROWIE