Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego nie powinniśmy ćwiczyć w upalne dni?

Nasze organizmy po prostu działają gorzej, gdy temperatura jest wysoka.
.get_the_title().

Rekordowe temperatury mają wpływ na zdrowie każdego z nas. Gdy odczuwamy ciepło, nagrzewają się również nasze mózgi, które odpowiadają za wydajność całego organizmu. Eksperci zwracają więc uwagę na niebezpieczne oddziaływanie wysokich temperatur na osoby uprawiające sport.

Kiedy temperatura mózgu jest podwyższona, zwiększa się wysiłek świadomego wykonywania pracy – mówi Craig Crandall, fizjolog.

Podczas treningu w upalny dzień możemy doświadczyć tzw. wyczerpania cieplnego. Do jego objawów zalicza się skurcze mięśni, odwodnienie, przyspieszony oddech, zawroty głowy i problemy z koordynacją. To sugestia, by zrobić sobie przerwę od ćwiczeń i odpocząć w cieniu. Należy przy tym pamiętać, że wyczerpanie cieplne może również doprowadzić do udaru.

ćwiczenia /Ketut Subiyanto, pexels.com
fot. Ketut Subiyanto, pexels.com

Według badania opublikowanego w European Journal of Applied Physiology wysokie temperatury mogą także ograniczać korzyści płynące z ćwiczeń.

Zmniejszają się wtedy zdolności do poprawy m.in. funkcji serca i płuc.

Jeżeli w upalny dzień nie możemy jednak odmówić sobie treningu, powinniśmy postarać się wykonać go rano lub dopiero po zachodzie słońca.

Zdjęcie główne: Gabe Pierce/Unsplash.com
Tekst: OP

ZDROWIE