Dlaczego nie powinniśmy ćwiczyć w upalne dni?
Rekordowe temperatury mają wpływ na zdrowie każdego z nas. Gdy odczuwamy ciepło, nagrzewają się również nasze mózgi, które odpowiadają za wydajność całego organizmu. Eksperci zwracają więc uwagę na niebezpieczne oddziaływanie wysokich temperatur na osoby uprawiające sport.
– Kiedy temperatura mózgu jest podwyższona, zwiększa się wysiłek świadomego wykonywania pracy – mówi Craig Crandall, fizjolog.
Podczas treningu w upalny dzień możemy doświadczyć tzw. wyczerpania cieplnego. Do jego objawów zalicza się skurcze mięśni, odwodnienie, przyspieszony oddech, zawroty głowy i problemy z koordynacją. To sugestia, by zrobić sobie przerwę od ćwiczeń i odpocząć w cieniu. Należy przy tym pamiętać, że wyczerpanie cieplne może również doprowadzić do udaru.
Według badania opublikowanego w European Journal of Applied Physiology wysokie temperatury mogą także ograniczać korzyści płynące z ćwiczeń.
Zmniejszają się wtedy zdolności do poprawy m.in. funkcji serca i płuc.
Jeżeli w upalny dzień nie możemy jednak odmówić sobie treningu, powinniśmy postarać się wykonać go rano lub dopiero po zachodzie słońca.
Zdjęcie główne: Gabe Pierce/Unsplash.com
Tekst: OP