Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego poranne światło jest tak ważne dla naszego zdrowia?

Zimą nie chce się nam wstawać. Ale mimo wszystko warto się przemóc, by odczuć liczne korzyści.
.get_the_title().

Ekspozycja na światło słoneczne jest dla nas niezwykle ważna. Ma ono wpływ zarówno na nasze ciało, jak i na psychikę, dodaje nam energii, drastycznie poprawia nasz nastrój i jest źródłem witaminy D.

Dlatego właśnie zimą, gdy dni są ciemne i krótkie, często czujemy się gorzej.

Na własnej skórze sprawdził to francuski grotołaz i geolog Michel Siffre, który w latach 60. i 70. wziął udział w dwóch eksperymentach chronobiologicznych, podczas których mieszkał w jaskini. Po raz pierwszy na dwa miesiące, podczas których nie miał zegarka i pozbawiony został rytmu noc/dzień. To zaburzyło jego postrzeganie czasu – mężczyzna nieoczekiwanie zaczął żyć w 15-godzinnym rytmie dobowym. W drugim, półrocznym eksperymencie, naukowcy włączali światło, gdy Siffre się budził a gasili, gdy zasypiał – okazało się, że jego początkowo nieregularny rytm prędko się ustabilizował do cyklu nieco dłuższego niż 24-godzinny. Te eksperymenty przyczyniły się do zrozumienia ludzkiego rytmu dobowego i wykazały, że brak światła słonecznego wpływa na desynchronizację rytmów dobowych, obniżenie temperatury ciała, a także zmianę czasu reakcji i częstości akcji serca. Jednak i bez nich instynktownie ciągnie nas do słońca.

fot. Robin S / Unsplash

Okazuje się, że poranne światło jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Najistotniejsze jest to, że pomaga ono w regulacji naszego wewnętrznego zegara. To dzięki niemu nasze ciało wie, kiedy spać, kiedy wstawać, kiedy jeść i kiedy uwolnić hormony zmieniające nasz nastrój.

20-minutowy spacer o poranku nie tylko poprawi nasz nastrój, ale i obniży stres. I wcale nie musicie iść do parku, zwłaszcza że pewnie i tak nie macie na to czasu – poranna wyprawa po pieczywo w zupełności wystarczy.

Zimą poranne światło jest szczególnie ważne – to właśnie dzięki niemu możemy zażyć codzienną dawkę witaminy D, która wzmacnia nasz układ odpornościowy. Istnieje też zależność między natężeniem światła a naszą wagą – kiedy nasz rytm okołodobowy jest poprawny, nie objadamy się i dostarczamy sobie posiłków, gdy naprawdę tego potrzebujemy. Poranne światło może także wpływać pozytywnie na naszą przemianę materii i hormony. Brzmi to wszystko oczywiście niezwykle zachęcająco, ale wiemy, że zimą czasem trudno zmusić się do tego, by zwlec się spod cieplutkiej kołdry. Jest jednak kilka sposobów, by sobie w tym pomóc. W tym wypadku kluczowe są dwie rzeczy: chodzenie spać o ustalonej porze i wyeliminowanie kontaktu z niebieskim światłem przed snem – czyli: zero scrollowania telefonu w łóżku! Jeśli używasz okularów korekcyjnych, zadbaj o to, by były wyposażone w filtr blokujący niebieskie światło. Należy również pamiętać o tym, że generalnie zbyt duże ilości sztucznego światła mogą nam szkodzić i stawiać właśnie na światło naturalne – to właśnie ono może przyczynić się do lepszego zdrowia.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: George Hiles/Unsplash

ZDROWIE