Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dyskryminacja odbiera chęć życia młodzieży LGBTQ. W Ameryce w ciągu ostatniego roku 1 na 5 osób nieheteronormatywnych podjęła próbę samobójczą

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez The Trevor Project, w temacie ich prewencji jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
.get_the_title().

The Trevor Project to amerykańska organizacja, której misją jest zapobieganie samobójczym śmierciom wśród społeczności LGBTQ. Jej działania skupiają się na osobach młodych, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia.

Organizacja od przeszło 20 lat zapewnia osobom w potrzebie dostęp do konsultacji psychologicznych (w tym interwencji kryzysowych), edukuje w zakresie prewencji samobójstw i walczy o prawa społeczności queerowej.

Aby wypełniać swoją misję, stara się na bieżąco badać potrzeby społeczności LGBTQ, zagrożenia i problemy, z jakimi się ona spotyka, oraz nastroje i stan zdrowia psychicznego jej członków, szczególnie pod kątem kryzysów psychicznych czy depresji. Wyniki swoich ostatnich badań opublikowała w dokumencie „National Survey on LGBTQ Youth Mental Health 2019”. Niestety wyłania się z niego mało optymistyczny obraz sytuacji osób nieheteronormatywnych.

Źródło: The Trevor Project

W ciągu 12 miesięcy, licząc od czerwca 2018 roku, 1 na 5 osób ze społeczności LGBTQ w wieku 13-24 lat podjęła próbę samobójczą. Wśród osób transseksualnych i niebinarnych statystyki są jeszcze bardziej ponure, bo w tej samej grupie wiekowej na swoje życie porwała się 1 na 3 osoby.

Jednocześnie aż 39 proc. badanych osób LGBTQ wyznało, że w ciągu ostatniego roku poważnie zastanawiało się nad popełnieniem samobójstwa.

Co gorsza, wyniki tych badań często interpretowane są w sposób niezgodny z prawdą, czyli z sytuacją i odczuciami społeczności LGBTQ. Wiele osób zakłada bowiem, że powodem decyzji o zakończeniu życia może być brak akceptacji swojej orientacji. Tymczasem badania wskazują, że problem stanowi dyskryminacja i rodząca poczucie wyobcowania izolacja, z którymi muszą się mierzyć na co dzień. Aż 70 proc. ankietowanych osób wyznało, że zetknęło się z dyskryminacją ze względu na swoją orientację czy identyfikację płciową. W 20 proc. przypadków doszło do gróźb lub samego aktu naruszenia nietykalności fizycznej.

Amit Paley, CEO The Trevor Project, w wywiadzie dla telewizji CBS potwierdza taki stan rzeczy. On sam przez 8 lat był wolontariuszem obsługującym działający całą dobę telefon pomocy i zaufania. Trzeba tu zaznaczyć, że w ciągu roku The Trevor Project odbiera około 200 tys. połączeń. Czasami w ciągu dnia bywa ich zastraszająco dużo – tak było na przykład na drugi dzień po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA czy po tym, jak na Twitterze pojawił się jego wpis mówiący o tym, że osoby transseksualne nie będą przyjmowane do wojska.

Paley mówi, że przeważająca ilość odbieranych każdego dnia telefonów dotyczy strachu przed coming outem, nawet przed najbliższymi osobami.

Młodzi ludzie boją się, że nie zostaną zaakceptowani przed otoczenie, że czeka ich izolacja i liczne przejawy dyskryminacji. To właśnie taka wizja przyszłości, a nie poczucie, że „coś jest ze mną nie tak”, w większości przypadków odbiera chęć życia, prowadząc czasem do tragicznych w skutkach decyzji. Pełną treść „National Survey on LGBTQ Youth Mental Health 2019” znajdziecie tutaj.

Jeśli Ty, bądź osoba z twojego otoczenia potrzebujecie wsparcia i rozmowy, możecie skorzystać z pomocy pod tymi numerami telefonów:

– Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich prowadzony przez Stowarzyszenie Lambda w Warszawie. Telefoniści są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-21:00 pod numerem 22 628 52 22;

– Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Telefoniści są dostępni od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00 – 2:00 pod numerem telefonu 116 111.

Zdjęcie główne: Jordan McDonald
Tekst: KD

ZDROWIE