Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dzieci urodzone zimą są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff wzięli na tapetę sezonowe zmiany zachowania ciężarnych, chcąc wyjaśnić, dlaczego osoby urodzone w miesiącach zimowych są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne.
.get_the_title().

W tym celu uczeni wykorzystali dane z wieloletnich badań „Grown in Wales”, którymi objęto 316 kobiet z Południowej Walii. Sprawdzono zależności pomiędzy porą roku, koncentracją kortyzolu w ślinie, wagą urodzeniową dzieci oraz łożysk i objawami depresji i niepokoju.

Po podsumowaniu obserwacji okazało się, że istnieje bardzo silny związek pomiędzy porą roku a koncentracją kortyzolu, hormonu stresu, w ślinie matki w czasie porodu.

W miesiącach jesienno-zimowych był on średnio o 20 proc. wyższy, niż u kobiet rodzących wiosną lub latem. Co to oznacza?

Już od dawna wiadomo, że wyższy poziom kortyzolu u ciężarnych związany jest z wyższym ryzykiem zaburzeń umysłowych u dzieci. Te badania mogą wyjaśniać, dlaczego tego typu zaburzenia występują częściej u osób urodzonych w miesiącach zimowych. Wciąż nie wyjaśniają jednak, dlaczego u rodzących w okresie jesienno-zimowym występuje podwyższony poziom hormonu stresu – podsumowuje profesor Ros John z Uniwersytetu w Cardiff. Jednocześnie w czasie badań nie zauważono żadnych związków pomiędzy porą roku a wagą urodzeniową dziecka i łożyska czy objawami zaburzeń umysłowych u matek.

Tekst: KW
Zdjęcia: Pixabay

ZDROWIE