Faceci mogą opóźnić proces starzenia. Muszą jednak poświęcić swoje klejnoty

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii był w stanie wykazać, że kastracja samców owiec opóźnia starzenie się DNA. Te same zasady mogą dotyczyć również ludzi.
– Zarówno hodowcy, jak i naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że wykastrowane samce owiec żyją średnio znacznie dłużej niż ich nienaruszone odpowiedniki; jednak po raz pierwszy ktoś przyjrzał się ich DNA, aby sprawdzić, czy ono również starzeje się wolniej – powiedziała Victoria Sugrue, badaczka z Uniwersytetu Otago i główna autorka artykułu na temat badań opublikowanego w czasopiśmie eLife.
Badanie jest świadectwem rozwoju narzędzi, które naświetlają tempo, w jakim starzeje się DNA.
W rzeczywistości, dzięki przełomowym badaniom, jesteśmy teraz w stanie oszacować wiek ludzi i innych stworzeń, patrząc tylko na ich DNA.
– Opracowaliśmy sposób pomiaru wieku biologicznego u szerokiej gamy ssaków – jak dotąd przyjrzeliśmy się ponad 200 gatunkom i odkryliśmy zaskakującą wspólną cechę starzenia się zwierząt – powiedział współautor badania Steve Horvath, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. – Ale badanie na owcach było wyjątkowe, ponieważ wyizolowało wpływ męskich hormonów na starzenie się.

Horvath wynalazł ‘zegar epigenetyczny’ – biochemiczny test genetyczny, który można wykorzystać do pomiaru wieku. Test pokazuje poziom metylacji, czyli procesu biologicznego, który okazał się kluczowy w badaniach nad starzeniem się organizmu.
– Odkryliśmy, że samce i samice owiec mają bardzo różne wzorce starzenia się DNA, a także pomimo bycia samcami, skopy miały bardzo kobiece cechy w określonych miejscach DNA – powiedział Tim Hore, współkierownik zespołu badawczego i wykładowca w Otago.
Naukowcy twierdzą, że te same ustalenia mogą być również stosowane w przypadku ludzi.
– Co ciekawe, miejsca, na które kastracja ma największy wpływ, wiążą się również z receptorami męskich hormonów u ludzi w znacznie większym stopniu, niż moglibyśmy przypuszczać – powiedział Hore. – Zapewnia to wyraźny związek między kastracją, męskimi hormonami i specyficznymi dla płci różnicami w starzeniu się DNA.
Chociaż naukowcy nie zamierzają w najbliższym czasie – a raczej kiedykolwiek – zalecać mężczyznom kastracji, badania mogą pozwolić hodowcom na identyfikację owiec, które będą wiodły dłuższe i bardziej produktywne życie.
Owca z Nowej Zelandii zwana Shrek zdołała wyhodować ok. 27 kilo runa i dożyła wieku 16 lat, znacznie powyżej średniego maksymalnego wieku wynoszącego dziesięć lat. Oczywiście Shrek był wykastrowanym samcem.
Tekst: KS