Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Faceci mogą opóźnić proces starzenia. Muszą jednak poświęcić swoje klejnoty

Nowe badania sugerują, że może istnieć zaskakująco skuteczny sposób na wydłużenie życia mężczyzn – ale wymaga to dość poważnych fizycznych zmian w ciele, które mogą nie przemawiać do wszystkich panów.
.get_the_title().

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii był w stanie wykazać, że kastracja samców owiec opóźnia starzenie się DNA. Te same zasady mogą dotyczyć również ludzi.

Zarówno hodowcy, jak i naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że wykastrowane samce owiec żyją średnio znacznie dłużej niż ich nienaruszone odpowiedniki; jednak po raz pierwszy ktoś przyjrzał się ich DNA, aby sprawdzić, czy ono również starzeje się wolniej – powiedziała Victoria Sugrue, badaczka z Uniwersytetu Otago i główna autorka artykułu na temat badań opublikowanego w czasopiśmie eLife.

Badanie jest świadectwem rozwoju narzędzi, które naświetlają tempo, w jakim starzeje się DNA.

W rzeczywistości, dzięki przełomowym badaniom, jesteśmy teraz w stanie oszacować wiek ludzi i innych stworzeń, patrząc tylko na ich DNA.

Opracowaliśmy sposób pomiaru wieku biologicznego u szerokiej gamy ssaków – jak dotąd przyjrzeliśmy się ponad 200 gatunkom i odkryliśmy zaskakującą wspólną cechę starzenia się zwierząt – powiedział współautor badania Steve Horvath, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. – Ale badanie na owcach było wyjątkowe, ponieważ wyizolowało wpływ męskich hormonów na starzenie się.

Horvath wynalazł ‘zegar epigenetyczny’ – biochemiczny test genetyczny, który można wykorzystać do pomiaru wieku. Test pokazuje poziom metylacji, czyli procesu biologicznego, który okazał się kluczowy w badaniach nad starzeniem się organizmu.

Odkryliśmy, że samce i samice owiec mają bardzo różne wzorce starzenia się DNA, a także pomimo bycia samcami, skopy miały bardzo kobiece cechy w określonych miejscach DNA – powiedział Tim Hore, współkierownik zespołu badawczego i wykładowca w Otago.

Naukowcy twierdzą, że te same ustalenia mogą być również stosowane w przypadku ludzi.

Co ciekawe, miejsca, na które kastracja ma największy wpływ, wiążą się również z receptorami męskich hormonów u ludzi w znacznie większym stopniu, niż moglibyśmy przypuszczać – powiedział Hore. – Zapewnia to wyraźny związek między kastracją, męskimi hormonami i specyficznymi dla płci różnicami w starzeniu się DNA.

Chociaż naukowcy nie zamierzają w najbliższym czasie – a raczej kiedykolwiek – zalecać mężczyznom kastracji, badania mogą pozwolić hodowcom na identyfikację owiec, które będą wiodły dłuższe i bardziej produktywne życie.

Owca z Nowej Zelandii zwana Shrek zdołała wyhodować ok. 27 kilo runa i dożyła wieku 16 lat, znacznie powyżej średniego maksymalnego wieku wynoszącego dziesięć lat. Oczywiście Shrek był wykastrowanym samcem.

Tekst: KS

ZDROWIE