Hiszpania uznana za najzdrowsze państwo na świecie. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Hiszpania zdobyła pierwsze miejsce, pokonując aż 169 państw i została uznana za najzdrowszy kraj na świecie.
.get_the_title().

W badaniu Healthiest Country Index przeprowadzonym dla agencji Bloomberg naukowcy mieli za zadanie określić ogólny stan zdrowia mieszkańców 169 państw na całym świecie. Healthiest Country Index został po raz ostatni przeprowadzony w 2017 roku. Aby wykonać kolejny pomiar, eksperci przeanalizowali dane Światowej Organizacji Zdrowia, Wydziału Ludności Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego.

Brali pod uwagę zmienne dotyczące stylu życia, takie jak palenie tytoniu i otyłość oraz czynniki środowiskowe, w tym warunki sanitarne i dostęp do czystej wody.

Wszystkie zebrane dane przyznały każdemu krajowi ogólną ocenę zdrowotności.

źródło: UNSPLASH

Hiszpania, uznana za najzdrowszy kraj na świecie, osiągnęła ocenę 92,75. Tuż za nią znalazły się Włochy z oceną zdrowotną równą 91,59, a na trzecim miejscu uplasowała się Islandia z wynikiem 91,44.

Japonia w porównaniu z 2017 rokiem awansowała o trzy miejsca w górę i zajęła czwarte miejsce, stając się tym samym najzdrowszym azjatyckim państwem.

źródło: UNSPLASH

Spośród krajów Ameryki Północnej najlepsza okazała się Kanada, która zajęła 16 miejsce. Stany Zjednoczone wylądowały na 35, a Meksyk – na 53 pozycji. Eksperci donoszą, że długość życia w Stanach wykazuje tendencję spadkową z powodu zgonów z powodu przedawkowania narkotyków i samobójstw.

Polska zajęła 40 miejsce na liście i uzyskała ocenę zdrowotną 70,25. W porównaniu do 2017 roku jest to spadek o jedną pozycję.

Opieka podstawowa w Hiszpanii jest zasadniczo świadczona przez wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, którzy świadczą usługi profilaktyczne dzieciom, ciężarnym kobietom i pacjentom w podeszłym wieku oraz opiekę nagłą i przewlekłą. W ostatnim dziesięcioleciu odnotowano również spadek chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z powodu raka – mówią naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej.

źródło: UNSPLASH

Badania przeprowadzone na University of Navarra Medical School wykazały, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej, bogatej w ryby i uzupełnianej oliwą z oliwek lub orzechami, wpływa na niższy wskaźnik poważniejszych chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Badania prowadzone na University College London we wrześniu 2018 roku wykazały z kolei, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską mogą rzadziej zapadać na depresję.

Oto zestawienie najzdrowszych krajów na świecie według Healthiest Country Index:

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE