Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Hiszpania uznana za najzdrowsze państwo na świecie. Na którym miejscu znalazła się Polska?

Hiszpania zdobyła pierwsze miejsce, pokonując aż 169 państw i została uznana za najzdrowszy kraj na świecie.
.get_the_title().

W badaniu Healthiest Country Index przeprowadzonym dla agencji Bloomberg naukowcy mieli za zadanie określić ogólny stan zdrowia mieszkańców 169 państw na całym świecie. Healthiest Country Index został po raz ostatni przeprowadzony w 2017 roku. Aby wykonać kolejny pomiar, eksperci przeanalizowali dane Światowej Organizacji Zdrowia, Wydziału Ludności Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego.

Brali pod uwagę zmienne dotyczące stylu życia, takie jak palenie tytoniu i otyłość oraz czynniki środowiskowe, w tym warunki sanitarne i dostęp do czystej wody.

Wszystkie zebrane dane przyznały każdemu krajowi ogólną ocenę zdrowotności.

źródło: UNSPLASH

Hiszpania, uznana za najzdrowszy kraj na świecie, osiągnęła ocenę 92,75. Tuż za nią znalazły się Włochy z oceną zdrowotną równą 91,59, a na trzecim miejscu uplasowała się Islandia z wynikiem 91,44.

Japonia w porównaniu z 2017 rokiem awansowała o trzy miejsca w górę i zajęła czwarte miejsce, stając się tym samym najzdrowszym azjatyckim państwem.

źródło: UNSPLASH

Spośród krajów Ameryki Północnej najlepsza okazała się Kanada, która zajęła 16 miejsce. Stany Zjednoczone wylądowały na 35, a Meksyk – na 53 pozycji. Eksperci donoszą, że długość życia w Stanach wykazuje tendencję spadkową z powodu zgonów z powodu przedawkowania narkotyków i samobójstw.

Polska zajęła 40 miejsce na liście i uzyskała ocenę zdrowotną 70,25. W porównaniu do 2017 roku jest to spadek o jedną pozycję.

Opieka podstawowa w Hiszpanii jest zasadniczo świadczona przez wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, którzy świadczą usługi profilaktyczne dzieciom, ciężarnym kobietom i pacjentom w podeszłym wieku oraz opiekę nagłą i przewlekłą. W ostatnim dziesięcioleciu odnotowano również spadek chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z powodu raka – mówią naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej.

źródło: UNSPLASH

Badania przeprowadzone na University of Navarra Medical School wykazały, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej, bogatej w ryby i uzupełnianej oliwą z oliwek lub orzechami, wpływa na niższy wskaźnik poważniejszych chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Badania prowadzone na University College London we wrześniu 2018 roku wykazały z kolei, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską mogą rzadziej zapadać na depresję.

Oto zestawienie najzdrowszych krajów na świecie według Healthiest Country Index:

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE