Jak chłodzić się podczas upałów?
Ekstremalnie wysokie temperatury, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, są nie tylko nieprzyjemne i wycieńczające, ale dla niektórych mogą być również niebezpieczne, a nawet śmiertelne – szczególnie dla seniorów lub osób z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Również całkowicie zdrowe osoby mogą być narażone na niepożądane konsekwencje takich upałów, np. przegrzanie organizmu.
Trzymaj się cienia
Oczywiste? Może i tak, ale trzymanie się z dala od bezpośredniego światła słonecznego jest jednym z najlepszych sposobów na przetrwanie upału. Według amerykańskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy miejsce skąpane w bezpośrednim świetle słonecznym może mieć nawet o 15 stopni wyższą temperaturę niż zacienione miejsce. Jeśli nie wychodzisz na zewnątrz i zostajesz w domu, zasłaniaj rolety, aby niepotrzebnie nie wpuszczać słońca i nie nagrzewać pomieszczeń. Gdy z kolei musisz spędzić dzień na zewnątrz, obficie wysmaruj się kremem z filtrem. W taki sposób unikniesz poparzeń słonecznych, co może wpłynąć na zdolność organizmu do samoczynnego chłodzenia. Wybierz również lekką odzież o jasnym kolorze, będzie mniej absorbować ciepło.
Nawadniaj się regularnie
W upalne dni pij dużo, szczególnie zimnych napojów. Najlepszą opcją jest zazwyczaj woda, sprawdzą się również izotoniki, które zawierają elektrolity. Pijąc je, na bieżąco uzupełniasz substancje, które wypacasz. Unikaj jednak kofeiny i słodkich napojów gazowanych, które mogłyby cię paradoksalnie odwodnić.
Spryskuj się zimną wodą
Tak jak picie zimnej wody jest dobre dla ciebie podczas upałów, również polewanie ją skóry będzie zbawienne dla twojego organizmu. Jeśli masz możliwość, bierz zimne prysznice lub korzystaj z wentylatora, który rozpyla wodę lub nawet zwykłej butelki z rozpylaczem i regularnie zwilżaj nią skórę. Takie spryskiwanie się wodą może pomóc organizmowi w odparowaniu części ciepła z ciała.
Noś się luźno
Luźne ubranie da twojemu przegrzanemu ciału większy dostęp do chłodniejszego powietrza, co pomaga w regulacji temperatury. Gdy staje się ono zbyt gorące, jednym ze sposobów, w jaki może się ochłodzić, jest konwekcja. Jeśli czujesz przypływ gorąca, poluzuj ubranie i zdejmij elementy, których nie potrzebujesz. Jeśli masz taką możliwość, po odsłonięciu skóry usiądź pod wentylatorem lub klimatyzatorem, aby przyspieszyć ten proces.
Nie przemęczaj się
Unikaj ćwiczeń na zewnątrz lub w gorących pomieszczeniach, ponieważ każda aktywność fizyczna naturalnie podnosi temperaturę ciała. Jeśli masz ochotę na trening, zrób go, ale tylko w dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli mimo to bardzo chcesz biegać lub jeździć rowerem podczas upałów, zdecyduj się na to wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy temperatura będzie niższa. Po przegrzaniu organizmu możesz czuć zawroty i ból głowy, a nawet mdłości. Jeśli zaczniesz tego doświadczać, przejdź do cienia i pij dużo płynów.
Nie przechładzaj swojego domu
Wbrew pozorom przekręcenie klimatyzacji w domu na minimum podczas upałów nie będzie dobre dla twojego organizmu. Przyzwyczai się on do chłodu panującego w mieszkaniu i w efekcie temperaturę na zewnątrz odczujesz jeszcze intensywniej. Większość ekspertów zaleca utrzymywanie w domu temperatury między 23 a 25 stopniami Celsjusza. Jeśli nadal jest ci za ciepło, możesz ją stopniowo obniżać.
Szukaj klimatyzowanych pomieszczeń
Klimatyzacja w domu bądź w mieszkaniu to w dalszym ciągu pewien luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli jej nie posiadasz, a temperatura w twoim salonie nie pozwala ci na normalne funkcjonowanie, poszukaj innego miejsca. Jeśli pracujesz zdalnie, a twoje mieszkanie nie sprzyja spędzaniu w nim upalnych dni, pójdź do biblioteki miejskiej, do instytucji kultury czy kawiarni, gdzie spokojnie przetrwasz te kilka najgorętszych godzin dnia i będziesz mógł ochłodzić swój organizm. Powodzenia!
Zdjęcie główne: Cameron Stow/ Unsplash.com
Tekst: MZ