Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak imprezować, będąc introwertykiem? Porady ekspertów ds. zdrowia psychicznego

Wielu introwertykom imprezowanie kojarzy się z niezręcznymi rozmowami, spoconymi dłońmi i chęcią ucieczki do domu. Eksperci do spraw zdrowia psychicznego postanowili im pomóc, zbierając sposoby na przetrwanie każdej imprezy, by również introwertycy mogli się czuć tam komfortowo.
.get_the_title().

Introwersja jest terminem opracowanym na początku XX wieku w celu opisania osób, które są ciche, refleksyjne i bardziej skupione na swoim wewnętrznym świecie. – Psychologia udokumentowała pewne różnice w chemii mózgu między introwertykami a ekstrawertykami. Ekstrawersja jest utożsamiana z bardziej ryzykownymi zachowaniami i poszukiwaniem bodźców – mówi Anjala Gowda Ferguson, psycholożka kliniczna z Nowego Jorku – Niektórzy badacze społeczni twierdzą jednak, że nikt nie może być całkowicie introwertykiem lub ekstrawertykiem i że wszyscy mamy różne stopnie introwersji i ekstrawersji.

Osoby, które identyfikują się jako introwertycy, mogą preferować samodzielną pracę i potrzebować czasu na podejmowanie decyzji w szerokim środowisku. Te same osoby mogą być przy tym bardziej towarzyskie i otwarte na podejmowanie ryzyka w mniejszych, bardziej im znanych środowiskach, jak rodzinny dom. To samo dotyczy ekstrawertyków, którzy mogą nie zachowywać się w sposób 'ekstrawertyczny’ we wszystkich sytuacjach. W tym sensie introwersja i ekstrawersja są zależne zarówno od osoby, jak i środowiska, w którym ona przebywa.

Eksperci ds. zdrowia psychicznego podzielili się praktycznymi poradami skierowanymi do osób, które odczuwają większą przynależność do grupy introwertyków, lecz wciąż pragną uczestniczyć w życiu towarzyskim.

Określ swoją chęć do imprezowania

Czy naprawdę chcesz imprezować? A może wpływ na twoją decyzję mają ekstrawertyczni przyjaciele, którzy zbyt mocno naciskają? Według psycholożki Utkarshy Jaggi introwertycy muszą najpierw zrozumieć, czy są gotowi udać się na imprezę. Jak mogą rozpoznać, że decyzja należy wyłącznie do nich i nie jest próbą zadowolenia ludzi wokół? – Powinniśmy czuć się komfortowo na każdym etapie przed imprezą, od momentu otrzymania zaproszenia do przygotowywania się i zamawiania taksówki. Jeśli poczujemy, że ciągle musimy przekonywać się do wyjścia i kręcić się po niekończącej się spirali, to na pewno się nie uda – mówi Jagga.

Nie miej żadnych oczekiwań

Według dziennikarki Annyi Sarkar sytuacja introwertyka może się skomplikować, gdy uda się on na imprezę z nastawieniem, że pójdzie gładko. W większości przypadków mają miejsce niespodziewane i niezręczne rozmowy oraz spotkania. — Idąc z otwartym umysłem, wiem, że mam możliwość wyjścia, kiedy tylko zechcę — mówi Sarkar. — Jeśli rozmawiam z kimś na temat, który mi odpowiada, jest w porządku. Jeśli rozmowa schodzi jednak na inne, niewygodne dla mnie tematy, mogę po prostu przeprosić i odejść, nie będąc przykutym do żadnej myśli ani osoby.

Introwertyk na imprezie /Inga Seliverstova, pexels.com
fot. Inga Seliverstova, pexels.com

Wybierz swój kącik

Utkarsha Jagga radzi, żeby odnaleźć odpowiednie dla siebie, komfortowe miejsce, które nie powoduje nadmiernej stymulacji. Introwertyk może od czasu do czasu potrzebować wycofania się w swoją przestrzeń, aby mógł odzyskać siły po przebywaniu w nadmiernym hałasie i podwyższonej energii. — Kącik może być po prostu miejscem w pobliżu baru lub po drugiej stronie parkietu — sugeruje psycholożka. — Należy także poinformować znajomych o tym, gdzie się znajdujemy, by się nie martwili i wiedzieli, gdzie nas znaleźć.

Przygotuj strategię wyjścia

Eksperci zalecają, by mieć plan wejścia i wyjścia z imprezy. Dzięki temu lepiej można radzić sobie z niepokojem związanym z niewiedzą, jak sprawy mogą się potoczyć. Z kim jedziesz, jakim środkiem transportu, jak długo tam będziesz i z kim wracasz? Odpowiedzenie sobie na te i podobne pytania może ułatwić i umilić każde spotkanie towarzyskie. – Zanim pójdziesz na imprezę, zaplanuj strategię wyjścia z niej – sugeruje psycholożka. – Zwracaj uwagę na wewnętrzne odczucia, ograniczenia w kontaktach towarzyskich, a przede wszystkim pozbądź się poczucia winy, które możesz odczuwać, podejmując decyzję o wcześniejszym opuszczeniu imprezy.

Dołącz do ekstrawertyka

Trzymanie się z ekstrawertykiem jest dla wielu introwertyków wyjątkowo korzystne. Ekstrawertyk zna się na imprezach, wie, gdzie dostać tańsze drinki i które miejsca puszczają najlepszą muzyką. W niekomfortowych sytuacjach może także odciągnąć nas od niezręcznych rozmów. Ważne jest jednak, aby nie obciążać ekstrawertycznego przyjaciela odpowiedzialnością za opiekę nad introwertykiem. Jego rola ma polegać na pomaganiu tylko wtedy, gdy wydaje się, że sprawy mogą wymknąć się spod kontroli.

Zdjęcie główne: Vignesh Moorthy/Unsplash.com
Tekst: OP

ZDROWIE