Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak odmłodzić skórę o 30 lat? Naukowcy znaleźli na to sposób

Jeśli ta metoda zadziała także w przypadku innych komórek, w przyszłości możliwe będzie cofnięcie choroby Alzheimera czy zaćmy.
.get_the_title().

Naukowcy z Babraham Institute w Cambridge znaleźli sposób na to, by cofnąć starzenie się skóry aż o trzy dekady. Udało im się odmłodzić komórki skóry tak, by powróciły do stanu sprzed 30 lat. Wyniki badania, które jest zaledwie w początkowej fazie, opublikowane zostały w magazynie 'eLife’.

Rozwój tej metody będzie w stanie zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną – tym bardziej, jeśli uda się je zreplikować także w przypadku innych rodzajów komórek.

Naukowcy opierali się na nagrodzonej w 2012 roku Nagrodą Nobla technice Shinya Yamanaki, który stworzył indukowane pluripotentne komórki macierzyste – to znaczy odmłodził komórki tak, by powróciły do stanu zarodka, stając się komórkami macierzystymi.

źródło: nanoil

Zespół naukowców z Babraham Institute zastosował tę technikę, nie dopuszczając jednak do przejścia komórek skóry w komórki macierzyste – badaczom zależało na tym, by zachowały one funkcje komórek skóry. Efekty pojawiły się już po 13 dniach.

Następnie wykonano testy, które potwierdziły, że biologiczny wiek komórek skóry jest o 30 lat młodszy, a produkcja kolagenu, który odpowiada za młodość skóry i jej zdolności regeneracyjne, wzrosła.

Wyniki naszego badania stanowią duży krok naprzód w rozumieniu przeprogramowania komórek. Udowodniliśmy, że komórki można odmłodzić bez utraty ich funkcji i że odmłodzenie ma na celu przywrócenie niektórych funkcji starym komórkom – mówi biolog Gill Diljeet, główny współautor badania. Naukowcy mają nadzieję, że tę metodę będzie się jednak dało zastosować nie tylko do skóry – jeśli działałaby także w przypadku innych komórek, udałoby się cofnąć chorobę Alzheimera czy zaćmę. – Fakt, że zaobserwowaliśmy również odwrócenie wskaźników starzenia w genach związanych z chorobami, jest szczególnie obiecujący dla przyszłości tej pracy – mówi Diljeet.

Tekst: NS

ZDROWIE