Jak zdezynfekować skutecznie mieszkanie po przechorowaniu Covid?
Jak wskazują naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), wirus wywołujący chorobę COVID-19 może przetrwać na powierzchniach nawet do 28 dni. To pokazuje, jak istotna dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest dezynfekcja powierzchni certyfikowanymi środkami.
Nawet do 80% otaczających nas zarazków może przenosić się przez dotyk, w tym kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią.
Należy więc mieć świadomość, że obok zachowania dystansu społecznego, poprawnego noszenia maseczek na twarzy i prawidłowej higieny dłoni, równie istotne znaczenie dla przerwania łańcucha infekcji ma skuteczna dezynfekcja otaczających nas powierzchni – mówi dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak więc pozbyć się patogenów z mieszkania, naszych rąk czy powierzchni z którymi mamy kontakt? Jak nie narażać siebie i bliskich? Podstawa to skuteczny i przebadany środek, a nie każdy, który określany jest antybakteryjnym czy dezynfekującym gwarantuje sukces.
Z zarazkami i mikrobami domownicy mają styczność, w każdym pomieszczeniu – nie tylko w łazience. Jak wykazały badania National Science Foundation, bakterie, wirusy i grzyby równie często występują w toalecie, co na kuchennym blacie czy zlewozmywaku. Deski do krojenia, zlewy, lodówki, czy dziecięce krzesełka lub maty do przewijania. To tylko część powierzchni, które szczególnie upodobały sobie bakterie i wirusy, w tym wirus choroby COVID-19.
Regularnie ich dotykamy, a następnie, często nieświadomie, dotykamy również ust i twarzy, co zwiększa ryzyko kontaktu pośredniego, sprzyjającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Musimy pamiętać, że zdrowie bliskich jest w naszych rękach, a skuteczna dezynfekcja certyfikowanymi środkami, pozwala znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia – przekonuje Monika Schmidt, dyrektor ds. medycznych i regulacji w firmie Reckitt Benckiser.
Na rynku jest mnóstwo produktów, ale warto postawić na te przebadane. Jednym z takich producentów jest marka Dettol, która uzyskała laboratoryjne potwierdzenie skuteczności swoich produktów przeciwko wirusowi SARS CoV-2, wywołującemu chorobę COVID-19.
Badania zostały przeprowadzone przez Microbac Laboratories na zlecenie marki należącej do Reckitt Benckiser. Produkty do dezynfekcji powierzchni marki Dettol zabijają 99,9% bakterii, grzybów i wirusów w tym wirusa SARS-CoV-2 i mogą być skutecznym środkiem zapobiegawczym przed rozprzestrzenianiem się tych patogenów.
Ośrodek Microrobac Laboratories, jako jeden z niewielu na świecie, posiada certyfikat CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) na wykonywanie tego typu badań. Uzyskane wyniki opublikowano m.in. na łamach naukowego czasopisma American Journal of Infection Control, opisującego badania dotyczące epidemiologii, kontroli zakażeń i infekcji.
Dettol to wiodąca marka produktów do dezynfekcji, obecna w 124 krajach świata. Istniejąca od blisko 80 lat marka powstała z myślą o dezynfekcji sprzętu medycznego w brytyjskich szpitalach, wsparciu leczenia ran oraz profilaktyce chorób zakaźnych. Obecnie portfolio Dettol obejmuje m.in. produkty do higieny i odkażania rąk oraz dezynfekcji powierzchni, których skuteczność potwierdzają testy niezależnych instytucji badawczych.
Źródło: materiały prasowe