Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zdezynfekować skutecznie mieszkanie po przechorowaniu Covid?

Istotne znaczenie dla przerwania łańcucha infekcji ma skuteczna dezynfekcja otaczających nas powierzchni – mówi dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
.get_the_title().

Jak wskazują naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), wirus wywołujący chorobę COVID-19 może przetrwać na powierzchniach nawet do 28 dni. To pokazuje, jak istotna dla ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest dezynfekcja powierzchni certyfikowanymi środkami.

Nawet do 80% otaczających nas zarazków może przenosić się przez dotyk, w tym kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią.

Należy więc mieć świadomość, że obok zachowania dystansu społecznego, poprawnego noszenia maseczek na twarzy i prawidłowej higieny dłoni, równie istotne znaczenie dla przerwania łańcucha infekcji ma skuteczna dezynfekcja otaczających nas powierzchni – mówi dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak więc pozbyć się patogenów z mieszkania, naszych rąk czy powierzchni z którymi mamy kontakt? Jak nie narażać siebie i bliskich? Podstawa to skuteczny i przebadany środek, a nie każdy, który określany jest antybakteryjnym czy dezynfekującym gwarantuje sukces.

Z zarazkami i mikrobami domownicy mają styczność, w każdym pomieszczeniu – nie tylko w łazience. Jak wykazały badania National Science Foundation, bakterie, wirusy i grzyby równie często występują w toalecie, co na kuchennym blacie czy zlewozmywaku. Deski do krojenia, zlewy, lodówki, czy dziecięce krzesełka lub maty do przewijania. To tylko część powierzchni, które szczególnie upodobały sobie bakterie i wirusy, w tym wirus choroby COVID-19.

Regularnie ich dotykamy, a następnie, często nieświadomie, dotykamy również ust i twarzy, co zwiększa ryzyko kontaktu pośredniego, sprzyjającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Musimy pamiętać, że zdrowie bliskich jest w naszych rękach, a skuteczna dezynfekcja certyfikowanymi środkami, pozwala znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia – przekonuje Monika Schmidt, dyrektor ds. medycznych i regulacji w firmie Reckitt Benckiser.

Na rynku jest mnóstwo produktów, ale warto postawić na te przebadane. Jednym z takich producentów jest marka Dettol, która uzyskała laboratoryjne potwierdzenie skuteczności swoich produktów przeciwko wirusowi SARS CoV-2, wywołującemu chorobę COVID-19.

Badania zostały przeprowadzone przez Microbac Laboratories na zlecenie marki należącej do Reckitt Benckiser. Produkty do dezynfekcji powierzchni marki Dettol zabijają 99,9% bakterii, grzybów i wirusów w tym wirusa SARS-CoV-2 i mogą być skutecznym środkiem zapobiegawczym przed rozprzestrzenianiem się tych patogenów.

Ośrodek Microrobac Laboratories, jako jeden z niewielu na świecie, posiada certyfikat CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) na wykonywanie tego typu badań. Uzyskane wyniki opublikowano m.in. na łamach naukowego czasopisma American Journal of Infection Control, opisującego badania dotyczące epidemiologii, kontroli zakażeń i infekcji.

Dettol to wiodąca marka produktów do dezynfekcji, obecna w 124 krajach świata. Istniejąca od blisko 80 lat marka powstała z myślą o dezynfekcji sprzętu medycznego w brytyjskich szpitalach, wsparciu leczenia ran oraz profilaktyce chorób zakaźnych. Obecnie portfolio Dettol obejmuje m.in. produkty do higieny i odkażania rąk oraz dezynfekcji powierzchni, których skuteczność potwierdzają testy niezależnych instytucji badawczych.

Źródło: materiały prasowe

ZDROWIE