Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jakie dodatki w produktach spożywczych sprawiają, że czujemy się bardziej głodni?

Dietetycy podpowiadają, których składników lepiej unikać, a którymi warto uzupełniać naszą codzienną dietę.
.get_the_title().

W ostatnich latach wzrosła świadomość społeczna na temat wykorzystywania konserwantów i sztucznych dodatków w jedzeniu. Coraz więcej osób czyta etykiety i stara się ograniczać spożywanie wybranych składników, mając na uwadze własne zdrowie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktycznego działania różnych dodatków spożywczych.

Dietetycy zwracają uwagę na szczególnie toksyczne dodatki, które sprawiają, że czujemy się bardziej głodni i pogarszają nasze nawyki żywieniowe.

Glutaminian sodu jest jednym z najczęściej pojawiających się dodatków w składach ogólnodostępnych produktów. Oddziałuje on na trzustkę, która wytwarzając duże ilości insuliny, skłania nas do dalszego jedzenia. Spożywanie glutaminianu jest więc łączone z występowaniem cukrzycy oraz otyłości.

Innym składnikiem, który może powodować wzmożenie głodu, jest gluten. Białko pszenicy występujące w przetworzonej żywności jest wyjątkowo niezdrowe dla pewnej grupy ludzi – podrażnia jelita i utrudnia wchłanianie niektórych mikroelementów. Zdaniem dietetyków osoby, które zauważają u siebie nawyk podjadania, powinny unikać produktów z glutenem.

pszenica /fot. Tomasz Filipek, unsplash.com
fot. Tomasz Filipek, unsplash.com

Wielu kupujących nie jest również świadomych podobnego działania rafineryjnej mąki oraz cukru. W procesie ich modyfikacji, która ma wydłużyć termin zdatności do spożycia, usuwane są naturalnie występujące witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Produkty z rafinowanymi składnikami potrafią szybko podnieść poziom cukru we krwi, by po chwili ponownie go obniżyć, wzmagając apetyt.

Eksperci zalecają, by unikać wspomnianych składników i postarać się również przyjmować polifenole.

To mikroelementy, które oczyszczają krwiobieg z toksyn oraz wspomagają kontrolowanie głodu. Naturalnie występują one m.in. w awokado, orzechach, winogronach, oliwie z oliwek, zielonej herbacie czy kakao.

Zdjęcie główne: Alex Haney/Unsplash.com
Tekst: OP

ZDROWIE