Kanada i Francja zakazują 'terapii konwersyjnej’

Kiedy podobne prawo wejdzie w Polsce?
.get_the_title().

W ubiegłym roku minęło 30 lat od chwili, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń. Choć wydawać by się mogło, że autorytet WHO załatwia sprawę, tak zwane 'terapie konwersyjne’ wciąż niestety mają się dobrze. To technika, która zakłada, że homoseksualizm jest chorobą i próbuje z niego 'wyleczyć’ – teoretycznie zmieniając orientację 'pacjenta’ z homoseksualnej czy biseksualnej na heteroseksualną.

Terapia konwersyjna jest nieetyczna i homofobiczna, a przesłanki, które za nią stoją, to pseudonauka.

Nie ma dowodów na to, że działa, są za to dowody na to, że wpędza osoby LGBT+ w depresję, a w skrajnych przypadkach doprowadza do samobójstwa. Dlatego coraz więcej państw jej zakazuje – wśród nich jest Malta, Niemcy, Albania, Brazylia czy Tajwan. Niedawno zrobiła to także Kanada oraz Francja.

Pierwsza była Kanada, która już na początku grudnia przegłosowała w parlamencie, że od stycznia 2022 roku 'terapia konwersyjna’ stanie się nielegalna. Czerpanie z niej korzyści finansowych, reklamowanie oraz nakłanianie dzieci na tego rodzaju 'terapię’ i wysyłanie ich w tym celu zagranicę będzie uważane za przestępstwo.

Osoby, które je popełnią, będą mogły trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Z kolei we Francji osoby, które oferują taką 'terapię’, będą się musiały liczyć z grzywną w wysokości 30 tys. euro i karą do dwóch lat więzienia. Kara wzrasta do 3 lat więzienia i 45 tys. kary w przypadku, gdy ofiara jest niepełnoletnia albo w inny sposób bezbronna lub osoba praktykująca terapię konwersyjną jest rodzicem albo dziadkiem ofiary. ’Terapie konwersyjne to szarlataneria. Przyczyniają się do ogromnego cierpienia’ – napisał na Twitterze francuski minister zdrowia Olivier Véran. Już wkrótce grono państw, w których 'terapia konwersyjna’ jest nielegalna, może się poszerzyć – o zakazach myśli bowiem m.in. Wielka Brytania, Hiszpania, Meksyk czy Nowa Zelandia.

Zdjęcie główne: Margaux Bellott/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE