Kawa z cytryną – czy z tego połączenia czerpiemy większe korzyści zdrowotne?
Jak zrobić kawę z cytryną? Należy zmieszać jedną filiżankę kawy, czyli 240 ml, z sokiem z jednej cytryny.
Można powiedzieć, że napój ten składa się z dwóch składników, które znajdziemy w każdej kuchni.
Kawa, jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie, jest pijana głównie ze względu na zawartość kofeiny, która stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa koncentrację i poprawia nastrój. Cytryny, zaraz po pomarańczach i mandarynkach, są trzecim najczęściej uprawianym owocem cytrusowym na świecie. Są doskonałym źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy, dlatego od wieków używa się ich ze względu na właściwości lecznicze.
Zarówno kawa, jak i cytryny mają wiele udowodnionych korzyści zdrowotnych, za które odpowiada wysoka zawartość przeciwutleniaczy.
Są to cząsteczki, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem nadmiernej ilości wolnych rodników. Ponadto kawa wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca i wątroby, a także depresji, choroby Alzheimera i Parkinsona. Zawarta w niej kofeina zwiększa wydajność ćwiczeń wytrzymałościowych oraz poprawia spalanie kalorii. Cytryny są za to doskonałym źródłem witaminy C, która chroni układ odpornościowy i pomaga zwalczać infekcje.
Choć z kawa i cytryny rzeczywiście mogą wpływać dobrze na nasze zdrowie, korzyści wcale nie będzie więcej, gdy zmieszamy te dwa składniki w jeden napój.
Oto kilka nieprawdziwych twierdzeń, które często można usłyszeć w kontekście tego napoju.
1. Pomaga spalić tłuszcz
Sposobem na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej jest albo spożywanie mniejszej ilości kalorii, albo spalanie jej poprzez ćwiczenia. Ani cytryna, ani kawa nie mogą od tak spalić tłuszczu. Co prawda, badania z lat 80. i 90. XX wieku pokazują, że kofeina może poprawić tempo metabolizmu w ciągu 3 godzin po jej spożyciu, zwiększając spalone kalorie nawet o 8–11 proc., jednak potencjalny efekt utraty wagi związany jest z zawartą w kawie kofeiną, a nie z mieszanki kawy z cytryną.
2. Łagodzi bóle głowy
Ogromna ilość osób na całym świecie każdego dnia boryka się z bólem głowy i migreną. Dlatego też istnieje tak wiele domowych sposobów na ich leczenie. Jednak jeśli chodzi o wykorzystanie kawy do tego celu, naukowcy nie są zgodni. Jedna hipoteza sugeruje, że kofeina w kawie ma działanie zwężające naczynia krwionośne, co oznacza, że zaciska je, zmniejszając przepływ krwi w kierunku głowy i łagodzi ból. Inna hipoteza dowodzi, że kofeina, a także czekolada, alkohol i owoce cytrusowe, mogą wywoływać u niektórych osób ból głowy.
Jeśli mimo wszystko pomoże zmniejszyć ból, to stanie się tak z powodu kofeiny w kawie, a nie połączenia jej z cytryną.
3. Łagodzi biegunkę
Obecnie nie ma dowodów na korzyści wynikające ze stosowania cytryny w leczeniu biegunki. Z kolei kawa stymuluje pracę jelita grubego, co tylko zwiększa potrzebę częstszych wizyt w toalecie. Ponadto kawa działa moczopędnie, a biegunka powoduje znaczną utratę płynów, co w rezultacie może prowadzić do odwodnienia.
4. Korzyści w zakresie pielęgnacji skóry
Badania sugerują, że zarówno zawartość przeciwutleniaczy w kawie, jak i w cytrynach może przynieść korzyści dla skóry, więc wydaje się, że za tym twierdzeniem kryje się odrobina prawdy. Zawartość witaminy C w cytrynach może stymulować produkcję kolagenu – białka, które zapewnia skórze siłę i elastyczność oraz zmniejsza uszkodzenia skóry.
Jednak korzyści te płyną też z picia osobno kawy i np. wodę z cytryną, ponieważ żadne dowody nie sugerują, że efekt produkcję kolagenu stymuluje wyłącznie cytryna dodana do kawy.
Jak widać, korzyści zdrowotne można uzyskać, spożywając oddzielnie kawę lub sok z cytryny. Dlatego nie ma potrzeby mieszania tych dwóch składników, jeśli nie macie na to ochoty.
Tekst: Marta Mankiewicz