Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ludzie, którzy mają lepszą pamięć, wiodą spokojniejsze życie i czują się bardziej spełnieni

Dobrego nigdy za wiele? Tylko jeśli masz słabą pamięć. Z badań wynika, że szczęśliwi posiadacze ponadprzeciętnie pojemnych pamięci szybciej nasycają się i męczą intensywnym doświadczaniem. W rezultacie prowadzą spokojniejsze życie.
.get_the_title().

Naukowcy z Uniwersytetu Kansas, używając neuromarketingowych narzędzi, szukali sposobów na utrzymanie zainteresowania konsumentów produktami oraz markami. Przy okazji tych badań odkryli ciekawą zależność. Okazało się, że osoby z bardziej pojemną pamięcią operacyjną (czyli, prościej mówiąc, lepszą pamięcią) nie tylko głębiej kodują informacje, ale mogą też na zawołanie odtwarzać więcej szczegółów przeżytych doświadczeń.

Szybciej też czują się spełnione, a zbyt intensywne doświadczenia po prostu je męczą.

Taki wniosek wyciągnięto po serii eksperymentów przeprowadzonych na studentach studiów licencjackich. W badaniu, opisanym później w 'Journal of Consumer Research’, najpierw oceniano pamięć roboczą uczestników, prosząc ich o zapamiętywanie serii liter lub świateł i dźwięków (jak w popularnej grze pamięciowej 'Simon’). Następnie badani wykonywali zadania związane z intensywnym doświadczaniem sztuki – oglądali obrazy, słuchali muzyki. Uczestnicy z lepszą pamięcią szybciej męczyli się takimi doświadczeniami. – Okazało się, że nasza zdolność do zapamiętywania szczegółów jest skorelowana z tempem odczuwania zmęczenia bodźcami – twierdzi kierowniczka badań i specjalistka psychologii zachowań konsumenckich, dr Noelle Nelson. – Ludzie o bardziej pojemnej pamięci sycili się takimi rzeczami szybciej, jakby doświadczali więcej, ponieważ lepiej pamiętają doświadczenia. Szybciej też doświadczali uczucia spełnienia i satysfakcji, bez potrzeby dostarczania kolejnych bodźców w postaci doświadczeń.

Fot. Wes Hicks/ Unsplash

To odkrycie może mieć różne ciekawe zastosowania nie dla marketingowców, ale na przykład dla tych, którzy chcą pozbyć się niezdrowych nawyków.

Jeśli szukamy doświadczenia – na przykład czujemy pokusę zjedzenia czekolady czy zapalenia papierosa – warto przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów sytuacji, w której ostatni raz jedliśmy lub paliliśmy.

Może to dać nam poczucie nasycenia bez konieczności kolejnego doświadczenia – wyjaśniła Nelson.

Zdjęcie główne: Clem Onojeghuo/ Unsplash
Tekst: AvdB

ZDROWIE