Ludzie, którzy mają lepszą pamięć, wiodą spokojniejsze życie i czują się bardziej spełnieni
Naukowcy z Uniwersytetu Kansas, używając neuromarketingowych narzędzi, szukali sposobów na utrzymanie zainteresowania konsumentów produktami oraz markami. Przy okazji tych badań odkryli ciekawą zależność. Okazało się, że osoby z bardziej pojemną pamięcią operacyjną (czyli, prościej mówiąc, lepszą pamięcią) nie tylko głębiej kodują informacje, ale mogą też na zawołanie odtwarzać więcej szczegółów przeżytych doświadczeń.
Szybciej też czują się spełnione, a zbyt intensywne doświadczenia po prostu je męczą.
Taki wniosek wyciągnięto po serii eksperymentów przeprowadzonych na studentach studiów licencjackich. W badaniu, opisanym później w 'Journal of Consumer Research’, najpierw oceniano pamięć roboczą uczestników, prosząc ich o zapamiętywanie serii liter lub świateł i dźwięków (jak w popularnej grze pamięciowej 'Simon’). Następnie badani wykonywali zadania związane z intensywnym doświadczaniem sztuki – oglądali obrazy, słuchali muzyki. Uczestnicy z lepszą pamięcią szybciej męczyli się takimi doświadczeniami. – Okazało się, że nasza zdolność do zapamiętywania szczegółów jest skorelowana z tempem odczuwania zmęczenia bodźcami – twierdzi kierowniczka badań i specjalistka psychologii zachowań konsumenckich, dr Noelle Nelson. – Ludzie o bardziej pojemnej pamięci sycili się takimi rzeczami szybciej, jakby doświadczali więcej, ponieważ lepiej pamiętają doświadczenia. Szybciej też doświadczali uczucia spełnienia i satysfakcji, bez potrzeby dostarczania kolejnych bodźców w postaci doświadczeń.
To odkrycie może mieć różne ciekawe zastosowania nie dla marketingowców, ale na przykład dla tych, którzy chcą pozbyć się niezdrowych nawyków.
Jeśli szukamy doświadczenia – na przykład czujemy pokusę zjedzenia czekolady czy zapalenia papierosa – warto przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów sytuacji, w której ostatni raz jedliśmy lub paliliśmy.
– Może to dać nam poczucie nasycenia bez konieczności kolejnego doświadczenia – wyjaśniła Nelson.
Zdjęcie główne: Clem Onojeghuo/ Unsplash
Tekst: AvdB