Miliarder otwiera aptekę internetową i sprzedaje leki za półdarmo

E-apteka Marka Cubana działa bez pośredników – dzięki temu może sprzedawać leki po cenie wielokrotnie niższej niż rynkowa.
.get_the_title().

Znany z programu ‘Shark Tank’ Mark Cuban obiecuje, że będzie ‘radykalnie transparentny’ w negocjacjach z producentami leków. Rynek medyczny w Stanach Zjednoczonych nie jest tak ściśle kontrolowany, jak np. w europejskich krajach. Dlatego internet wielokrotnie obiegały zdjęcia horrendalnych rachunków za leki czy opiekę medyczną, a nawet za przejazd karetką do szpitala.

Firma Marka Cubana o nazwie Cost Plus Drug Company (MCCPDC) omija pośredników – takich jak zwykłe apteki – aby dostarczać klientom leki w niskich cenach.

Rachunek za przejazd karetką. Źródło: Pinterest.

Szybki rzut oka na stronę internetową pokazuje oszałamiające różnice między zwykłymi cenami leków a tym, za ile oferuje je Cuban. W ten sposób walczy on ze wciąż rosnącymi kosztami leków, uzmysławiając, że ceny ratujących życie środków mogłyby być dużo niższe. Na przykład mesalamina, generyczna wersja leku Canasa, stosowana w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, na platformie kosztuje tylko 36,90 dolarów, podczas gdy aptece koszt jej wynosi blisko 1000 dolarów. Najbardziej rzuca się jednak w oczy Imatinib, służący do leczenia nowotworów krwi, który MCCPDC sprzedaje za 17,10 dolarów. Cena tego leku w aptece to aż 2502,20 dolarów.

@ragebolusbabe Reply to @mdkline ♬ original sound – Kristina

Witryna zaznacza, że jest regularnym biznesem i sprzedaje leki z zyskiem – 15-procentową marżą, a klienci płacą 3 dolary za opłatę farmaceutyczną i 5 dolarów za dostawę.

W łańcuchu dostaw farmaceutyków jest wiele złych podmiotów, które uniemożliwiają pacjentom uzyskanie niedrogich leków. Marża na leki potencjalnie ratujące życie, na których ludzie polegają, jest problemem, którego nie można zignorować – powiedział dyrektor generalny witryny, Alex Oshmyansky. – Konieczne jest, abyśmy podjęli działania i pomogli rozszerzyć dostęp do tych leków dla tych, którzy potrzebują ich najbardziej.

W tej chwili platforma nie akceptuje płatności ubezpieczeniowych i wymaga od pacjentów zapłaty z góry gotówką, chociaż ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z zakupami w lokalnej aptece, klienci wciąż oszczędzają.

Zdjęcie główne: MCCPDC
Tekst: MK

ZDROWIE