Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy pracują nad terapią wymazującą z pamięci wspomnienia o toksycznych byłych

Najnowsze badania odkryły, że połączenie beta-blokerów wraz z 'terapią rekonsolidacyjną' może pomóc wymazać z pamięci wspomnienia o byłych, toksycznych partnerach. Czy uda się specjalistom opatentować przełomową terapię?
.get_the_title().

Badanie, opublikowane w Journal of Affective Disorders, miało na celu pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia adaptacyjne. Są to stany, które mogą wystąpić na skutek znaczących wydarzeń życiowych i zmian, czego przykładem jest szczególnie trudne rozstanie. Większość osób po zakończeniu związku czuje się nieswojo, jednak osoby z zaburzeniami adaptacyjnymi doświadczają intensywnych, długotrwałych objawów, które zakłócają ich codzienne życie. Wliczają się do nich bezsenność, depresja, wycofanie społeczne i trudności z koncentracją. W ciężkich przypadkach zaburzenia mogą prowadzić do samookaleczeń lub myśli samobójczych.

W ramach badania naukowcy poprosili cierpiących na zaburzenia adaptacyjne o przywołanie traumatycznych wspomnień związanych ze zdradą, takich jak niewierność. Badanym podano w tym czasie propranolol, czyli beta-bloker, który jest zwykle przepisywany na zaburzenia lękowe. Ponieważ dotychczasowo wykazano, że lek osłabia emocjonalną stronę wspomnień poprzez blokowanie ścieżek adrenergicznych, naukowcy chcieli sprawdzić, czy ból pamięci o zdradzie zostanie przytępiony pod wpływem leku.

Badani najpierw zapisali traumatyczne wspomnienia przed przyjęciem propranololu, a następnie przeczytali je na głos. Mieli przy tym notować wszelkie reakcje, jakie w trakcie czytania wystąpiły – pocenie się, drżenie lub napięcie. Była to forma 'terapii rekonsolidacyjnej’.

Terapia rekonsolidacyjna polega na przywoływaniu złych wspomnień pod wpływem propranololu z pomocą wyszkolonego terapeuty – wyjaśnił dla PsyPost doktor Alain Brunet, pionier terapii rekonsolidacyjnej i jeden z autorów badania – To podejście do terapii jest leczeniem translacyjnym wynikającym z badań w neuronauce. Przewidują one, że przywołane wspomnienia muszą zostać ponownie zapisane w pamięci długoterminowej, aby przetrwały. Ingerencja w proces przechowywania spowoduje degradację tych wspomnień.

Rozstanie /Mart Production, pexels.com

Wcześniejsze badania doktora Bruneta nad terapią konsolidacyjną okazały się skuteczne u osób cierpiących na PTSD. Wielu pacjentów potwierdziło działanie leczenia. Doktor chciał sprawdzić, czy ta sama procedura może przynieść podobnie pozytywne wyniki dla osób, które zmagają się z traumatycznymi rozstaniami. Zdrada na tle romantycznym wydawała się interesującym tematem do zbadania, ponieważ po pierwsze jest bardzo przygnębiająca, a po drugie, jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie szukają profesjonalnej pomocy – skomentował Alain Brunet dla PsyPost.

Wyniki wstępnego badania okazały się pozytywne. Spośród 55 badanych, 48 ukończyło wszystkie pięć sesji pisania pod wpływem propranololu, a 35 z nich stwierdziło w ankiecie uzupełniającej, że doświadczyli poprawy objawów przez co najmniej cztery miesiące po zakończeniu sesji.

Dla doktora Bruneta, jak i innych zwolenników terapii jest to świetna wiadomość, która może doprowadzić do rozwoju sposobów leczenia. Pojawiają się jednak głosy twierdzące, że wraz ze wzrostem popularności wykorzystywania propranololu, ludzie będą chcieli wykorzystywać go na porządku dziennym do pozbywania się wybranych, nie zawsze tak traumatycznych wspomnień z własnej pamięci, co zaprzeczy założeniom terapii.

Tekst: OP

ZDROWIE