Neurohaking w duchu wellbeing, czyli proste i zdrowe sposoby dbania o mózg

Możesz zadbać o swój mózg, poprawić koncentrację i pamięć w całkiem łatwy sposób. Mamy kilka dość prostych tipów, które zadziałają jak neurohaking, tyle że w wersji wellbeing. 
.get_the_title().

Masz wrażenie, że nie ogarniasz otaczającej cię rzeczywistości, że wszystko cię przytłacza i jest trudniejsze niż zwykle? Nauka do sesji cię przygniata? A może praca? Obie te rzeczy naraz? Są takie momenty, w których potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii, a przede wszystkim poprawy koncentracji i pamięci. Trudności w skupieniu się na najprostszych nawet sprawach bardzo źle wpływają na nasz nastrój, ale też jakość życia.

Mamy kilka dość prostych tipów, które zadziałają jak neurohaking, tyle że w wersji wellbeing.

1. Wysypiaj się

Bruce Mars, unsplash.com

Sen to zdrowie. Banał, ale zawsze warto powtórzyć. Nie chodzi tylko o to, by spać zalecaną liczbę godzin. Ważna jest jakość snu. Na 2 godziny przed położeniem się do łóżka postaraj się nie używać urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany – łatwo powiedzieć, gorzej zrobić, ale warto spróbować. Higiena snu jest bardzo ważna. Zjedz lekki posiłek maksymalnie na 2 godziny przed snem, śpij w chłodnym pomieszczeniu. Wyspany mózg jest bardziej skupiony i kreatywny.

2. Jedz dobrze

Brooke Lark, unsplash.com

Tak tak – kolejny frazes. Ale to, co jesz, ma naprawdę ogromny wpływ na mózg, pamięć i koncentrację. Jednym z najważniejszych kwasów dla mózgu jest DHA, którego źródłem są ryby i owoce morza. Wysokie poziomy tego kwasu poprawiają procesy uczenia się i pamięć. Warto też uzupełnić dietę o kwas α-linolenowy, który znajdziesz m.in. w orzechach włoskich, oleju sojowym czy siemieniu lnianym. Do tego kwasy omega-3, odpowiednie spożycie białka i warzyw i owoców – np. potas z pomidorów poprawia przewodzenie impulsów nerwowych, a tego właśnie potrzeba podczas sesji, aby mózg lepiej pracował 😉 Zapomnij za to o energetykach i fast foodach.

3. Planuj dzień

Ustal plan dnia i podziel go na czas na naukę czy pracę i rozrywkę. Pilne zadania wykonuj na początku, wtedy, kiedy masz jeszcze wystarczającą ilość energii i jesteś w stanie się skupić. Zaplanuj tylko jedną rzecz w określonym czasie, nie staraj się robić kilku rzeczy naraz. I nie planuj dnia na full. Jeśli zdarzą się nieprzewidziane sytuacje, będziesz mieć na nie przestrzeń bez zaburzania całego planu i niepotrzebnego stresu. Lub po prostu przeznaczysz ten czas na odpoczynek – w końcu on też ma znaczenie.

4. Suplementacja

Klinicznie przebadane suplementy diety mogą być boosterem dla mózgu. Nowością na rynku w tym zakresie jest suplement diety wspierający pracę mózgu od Herbalife – Active Mind Complex. Produkt zawiera opracowaną przez ekspertów formułę z Neumentix™, składnikiem o naukowo potwierdzonym działaniu, pozyskiwanym z mięty zielonej[1]. Poprawia on koncentrację, czas reakcji i pamięć roboczą[2].

Active Mind Complex to formuła z Neumentix™, pakietem witamin, w tym C, B6, B12 i kwasem foliowym, które pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, oraz kwasem pantotenowym wspomagającym utrzymanie sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie.

Active Mind Complex nie zawiera glutenu i jest w 100 proc. wegański. Produkty Herbalife można zamawiać u Niezależnych Dystrybutorów Herbalife, co jest dodatkowym wsparciem – doradzają, pomagają ustalać cele żywieniowe i aktywności fizycznej.

5. Ruszaj się

Lachlan Rennie, unsplash.com

Kolejna oczywistość, ale niestety w biegu dnia codziennego łatwo o tym zapomnieć. Ruch to w końcu nie tylko sprint na autobus czy tramwaj. Przed nauką lub pracą poświęć chociaż 30 minut na spacer na świeżym powietrzu – odpal na słuchawkach ulubioną muzykę albo podcast. Dotleniony mózg lepiej zapamiętuje i lepiej się koncentruje. Jeśli masz taką możliwość, wybierz park lub las – otoczenie zieleni dodatkowo cię zrelaksuje.

6. Ćwicz swój mózg

Tak jak ćwiczymy mięśnie, musimy robić to samo z naszym mózgiem. Rozwiązuj zagadki logiczne, quizy. Próbuj nowych rzeczy, ucz się nowych języków czy słówek.

Jest wiele sposobów na to, żeby polepszyć pamięć i koncentrację. Wprowadzenie odpowiednich nawyków do codziennego życia, gdy ciągle jesteś w biegu, może być trudne, jednak metodą małych kroków jesteś w stanie wypracować swoją rutynę, nie odczuwając przy tym nudy. Sprawdź tu.

[1] Cirlini M, et al. Molecules. 2016;21(8):1007; Narasimhamoorthy B, et al. Ind Crops Prod. 2015;63:87-91
[2] Falcone PH, et al. Nutr Res. 2019;64:24-38; Falcone PH, et al. J Int Soc Sports Nutr. 2018;15(1):58; Herrlinger KA, et al. J Altern Complement Med. 2018;24(1):37-47.

Zdjęcie główne: Ashley Batz/Unsplash.com

ZDROWIE