Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Od teraz „Wuhan shake” zamiast podawania ręki? Zobaczcie, jak to wygląda

Koronawirus budzi coraz większy strach. Mimo to w mediach społecznościowych nie brakuje też sporej dozy czarnego humoru na jego temat. Teraz internet podbija viralowy filmik z „Wuhan shake”. Czy to aby na pewno tylko żart?

.get_the_title().

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Stres i strach związany z niebezpieczeństwem zachorowania dało się jednak odczuć w naszym kraju już dużo wcześniej. I nic dziwnego – informacje docierające z całego świata nie brzmią zbyt optymistycznie. Warto zachować spokój i przestrzegać zasad i zaleceń m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego.

Każdego dnia miliony osób sprawdzają, co zrobić, by móc w możliwie jak najlepszy sposób zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie – zarówno swoje, jak i swoich bliskich.

I czasem mogą się natknąć na dość niestandardowe i zaskakujące rozwiązania. Ale może w tym szaleństwie jest metoda?

Kilka dni temu portale społecznościowe obiegł filmik, na którym mężczyźni ubrani w ochronne maseczki witają się w nietuzinkowy sposób. Zamiast zwyczajowego podania ręki, stukają się stopami.

Ta forma przywitania została nazwana „Wuhan shake”.

Ta nazwa jest w tym wypadku na pewno bardziej w tym wypadku, niż coś w stylu „żółwika” czy „beczki”.

„Wuhan shake” wygląda dość zabawnie, ale jednocześnie wzbudza też niepokojące pytanie – czy faktycznie powinniśmy unikać podawania sobie dłoni?

Według informacji, które pojawiły się na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia, COVID-19 od nosicieli możemy się zarazić drogą kropelkową.

Kropelki rozprzestrzeniają się podczas kaszlu, kichnięć czy wydychania powietrza. Do zarażenia może dojść nie tylko wtedy, gdy je bezpośrednio wdychamy. Kropelki mogą osiąść też na różnych przedmiotach i powierzchniach, z którymi mamy styczność. Dotykając później swojego nosa, ust lub oczu, możemy wprowadzić je do swojego organizmu. Także odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo uścisku ręki rozbija się tak naprawdę o to, czy mamy do czynienia z osobą zdrową i dbającą o higienę – zwłaszcza rąk, z osobą, która nie miała styczności z przedmiotami i powierzchniami, na których osiadł wirus. Póki co w Polsce mamy jeden przypadek koronawirusa, więc nie jest to podstawą do zbiorowej paniki, ale z drugiej strony „Wuhan shake” zaczyna wydawać się całkiem sensownym pomysłem w niektórych regionach świata.

Fot. State House Tanzania. Na zdjęciu: Prezydent Tanzanii John Magufuli (z prawej) i opozycyjny polityk Maalim Seif Sharif Hamad

Zwłaszcza że politycy i lekarze z różnych państw coraz częściej zachęcają do tego, by rezygnować z podawania ręki czy pocałunków w policzek na przywitanie i pożegnanie. Kilka dni temu nawet niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer wstrzymał się od podania ręki Angeli Merkel, tłumacząc się właśnie względami bezpieczeństwa. Speców od protokołu dyplomatycznego czeka najwyraźniej nie lada wyzwanie i jeśli wymyślą przywitanie, które da się zastosować nie tylko w sytuacjach towarzyskich, ale też tych bardziej poważnych, np. biznesowych, to na pewno damy wam znać!

Zdjęcie główne: Andrej Lisakov/Unsplash
Tekst: KD

ZDROWIE